7 príznakov dlhodobého stresu: Kedy prichádza varovný signál?

Aktualizované redakciou 9. 11. 2023

Stres a nervy má v živote z času na čas každý. Čoho je ale veľa, toho je občas príliš. Pokiaľ nezvládame do svojej životosprávy pridávať funkčné relaxačné techniky, môžu to odskákať nášho osobné vzťahy, psychika i celkové zdravie. Ako sa dá chronický stres spoznať? A ako stresovú záťaž efektívne znížiť? Práve o tom bude dnešný článok.

Zdravá miera stresu je pre naše fungovanie veľmi dôležitá, pretože v tomto ohľade stres funguje ako stimulant, ktorý nás motivuje k podávaniu prvotriednych výkonov. Tento jav bol v hojnej miere dôležitý pre prežitie našich predkov, ktorí sa každý deň stretávali s rôznymi druhmi nebezpečenstva. Aj dnes nás môže vo výnimočných situáciách zaplaviť vlna adrenalínu, vďaka ktorej dokážeme niekoho zachrániť počas život ohrozujúcej situácie. (Buďme teda radi, že stres existuje a umožňuje nám robiť aj dobré veci.)

Problém nastáva vo chvíli, keď na nás začne pôsobiť chronický stres, ktorý má negatívne dopady ako na naše telo, tak aj na psychiku. Z dlhodobého pohľadu navyše môže prispieť k vzniku mnohých problémov. Nejde napríklad len o srdcové arytmie, ale aj o bolesť hlavy, nespavosť alebo nechutenstvo.

Čo dokáže stres s naším telom urobiť? A ako zvládať stres prirodzenou cestou?

Príznaky dlhodobého stresu: Na toto si dajte pozor!

Problém s učením

V rámci konkurencieschopnosti či dokončenia vzdelania je dôležité, aby sme si dokázali osvojiť nové zručnosti a znalosti, ktoré potom dokážeme uplatniť. Zatiaľ čo ale keď sme v pokoji a nič nás netrápi, učenie ide niekedy úplne samo, v čase, keď je stresu príliš, často nie sme schopní novú informáciu ani trochu pobrať. Okrem iného, ​​stresujúca životná situácia nás môže zamestnávať natoľko, že nemáme kapacitu myslieť na niečo iné. Môže teda značne utrpieť aj naša pozornosť.

Alergická alebo iná podivná reakcia tela

Ďalším zaujímavým príznakom zvýšenej hladiny stresu je zhoršená alergická reakcia. Niektorí ľudia sa dokonca môžu stretnúť aj s rôznymi kožnými problémami nejasného pôvodu. Alergia navyše môže trvať dlhšie, takže vám môže brániť vo výkone vašich každodenných aktivít. V neposlednom rade môže tiež prispieť k zníženiu spokojnosti s vlastným životom. Stres tiež môže zhoršovať už existujúce kožné reakcie a problémy. (Lupienka, seboroická dermatitída, ekzém…)

Prejedanie alebo nechutenstvo

Pozor si tiež dávajte na nechutenstve, alebo naopak na prejedanie. Práve chuti do jedla sa totiž môže dlhodobý stres úzko týkať tiež. Stresom môžeme mať napríklad stiahnutý žalúdok a nemôžeme nič zjesť. Niekto zase reaguje na stresovú záťaž tak, že si naloží plný tanier dobrôt, ktoré dokáže zjesť na posedenie. Asi nemusíme hovoriť, že tento prejav sa môže následne spájať s nezdravým chudnutím alebo priberaním na váhe, z čoho potom môžu plynúť ďalšie problémy.

Nezdravé berličky

Chcete si uľaviť od stresu? Potom nie je vylúčené, že si každý večer po práci doprajete niekoľko pohárov vína, alebo piva. Ďalší ľudia zase utekajú na fajčenie, ktoré ich dokáže na chvíľu upokojiť. Niekto zase uteká k drogám, k nezáväzným sexuálnym hrátkam (ktoré môžu skončiť neplánovaným tehotenstvom, alebo napríklad nakazením pohlavne prenosnou chorobou) či k nekontrolovateľnému nakupovaniu a hromadeniu vecí, kvôli ktorým potom nemáme peniaze na to, čo je skutočne dôležité. (A niekedy to končí aj tak, že sa dostávame do dlhov. A to je možno ešte horšie.)

Vypadávanie vlasov

Ženy, ktoré sa chcú páčiť (minimálne samy sebe) by si tiež mali všímať nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré môže so stresom tiež úzko súvisieť. Má sa za to, že dlhodobý stres môže uviesť vlasové folikuly do odpočinkovej fázy, čo potom môže vyústiť do ich viditeľnejšej straty. Niektorí ľudia majú tiež tendenciu si v stresovom období vlasy vytrhávať, čo môže ich stratu taktiež posilniť.

Tip: Čo je to hormonálna nerovnováha?

Nepríjemné sny

Niekedy môže ísť napríklad len o to, že sa vám aj v noci zdá o práci, alebo o nejakom probléme, ktorý práve riešite. Vo finále si teda od svojho stresora neoddýchnete ani v noci. Tiež vás ale môžu sužovať nočné mory, ktoré v iných obdobiach nemáte. Citlivejší jedinci, ktorí trpia parasomniami, môžu tiež častejšie hovoriť zo spania alebo trpieť námesačnosťou. Pokiaľ sa teda budíte uprostred noci a zistíte, že vankúš je na úplne inom mieste, alebo máte v posteli predmety, ktoré normálne stoja na iných miestach v spálni, viete, že máte spomaliť.

Bolesť hlavy

Pozor si tiež dávajte na bolesť hlavy, ktorú máme tendenciu často prisudzovať iným veciam. (Pravda, môže byť za ňou treba aj zle nastavený pitný režim.) Pokiaľ vás teda bolí hlava častejšie, než je obvyklé, skúste sa viac šetriť. Tiež si zájdite na masáž, alebo o ňu požiadajte niekoho z blízkeho okolia, pretože bolesť hlavy môže spôsobovať aj stuhnutie krčného svalstva.

Ako zvládať stres?

Našťastie pre nás existuje mnoho rôznych ciest, ako si s nahromadeným stresom efektívne poradiť. Ide teda predovšetkým o to, pre akú z dostupných metód sa rozhodnete. Vyskúšať tiež môžete ich ľubovoľnú kombináciu.

Prečítajte si: Pre koho sú vhodné ašvaganda kapsule?

V prípade, že sa vám stres nedarí dlhodobo dostať pod kontrolu, niekedy je jediným správnym riešením úplná zmena scény, ktorá môže zahŕňať napríklad zmenu zamestnania. (Čo je radikálny krok, ale niekedy to skutočne pomáha.) Finančné stres, ktorý taktiež nie je príjemný, môže aspoň čiastočne zažehnať príležitostná brigáda. Dôležité je teda hľadať cesty, ako sa dostať z pasce stresu von, aj keby išlo len o krátkodobé riešenia, pretože jedine potom sa môže vo vašom živote niečo zmeniť k lepšiemu.

Čo sa týka tipov, ktoré môžete na stres v krízovej situácii vyskúšať, otestujte:

  • CBD kvapky na stres (niekto hovorí, že prispievajú k upokojeniu, ďalším zase vyhovujú pred spaním)
  • Dychové cvičenia (hlavne séria hlbokých nádychov a výdychov)
  • Pretrepanie a pretrasenie tela (nebojte sa, možno budete vyzerať pre ostatných v miestnosti trochu zvláštne, ale uľaví sa vám)
  • Užívanie doplnkov stravy s ašvagandou (môžu podporiť duševnú relaxáciu a kvalitu spánku)
  • Cvičenie (ideálne joga na upokojenie, alebo bojový šport na odplavenie hnevu a zloby)
  • Písanie denníka
  • Meditácia
  • Starostlivosť o domáceho maznáčika (skvelým priateľom je domáci králik, pretože hladenie jeho srsti je vyložene antistresové)

Pre mnohých ľudí sú vhodné aj zdravšie kompenzačné mechanizmy, ku ktorým môže patriť napríklad čítanie kníh, spev, hra na hudobný nástroj či skladanie elektronickej hudby (existuje na to rad on-line nástrojov), maľovanie a kreslenie, napríklad podľa návodov na YouTube, chodenie na prechádzky, zahradničení, pečenie chleba, ručné práce, scrapbooking a mnoho ďalších aktivít.

V prípade, že však máte pocit, že vám aj napriek všetkej snahe stres neustále prerastá cez hlavu, na nič nečakajte a vyhľadajte vo svojom okolí odborníka na duševnú pohodu a zdravie. Môže ním byť napríklad šikovný terapeut. S vážnejšími problémami, ktoré môžu súvisieť aj s rôznymi druhmi závislostí, naopak pomôže klinický psychológ, ktorého možno v niektorých vážnych prípadoch zohnať aj na poisťovňu.

Akým spôsobom sa bránite stresu vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *