Rozchod pre väčšinu ľudí nebýva príjemnou záležitosťou, pretože málokedy ho chcú obaja partneri. Nie vždy ide navyše o úder z čistého neba. Ten, kto nie je vo vzťahu dlhú dobu spokojný (čo nemusí byť vždy žena) o ňom obvykle nejakú dobu premýšľa. Ako sa vyrovnať s rozchodom, keď ho milujem? A je možné obnovenie vzťahu po rozchode?
Vzťahy sú komplikované, ale pre väčšinu ľudí na planéte nevyhnutné. (Výnimkou môžu byť napríklad kňazi naprieč náboženským vyznaním alebo veľmi silní introverti.) Práve preto pre nás býva koniec vzťahu nepríjemným kopancom, ktorý nemusí byť ľahké sprvu prekonať.
Prečítajte si: Aké existujú fázy smútku?
Pokiaľ ale chcete zvýšiť svoje šance na prípadné obnovenie vzťahu, prípadne si chcete odpustiť boľavú patlaninu, počas ktorej sa po rozchode len prehlbuje vaša bolesť, je dôležité rozchod akceptovať čo najskôr a stiahnuť sa do ústrania, kde môžete o celej veci premýšľať a podniknúť kroky , ktoré povedú k uzdraveniu ak opätovnému nájdeniu sebavedomia.
Aj keď to pre vás môže byť na začiatku ťažké, spoločne sa pozrieme na to, čo môžete očakávať. A tiež na to, či má vôbec zmysel púšťať sa po nejakom čase po rozchode o obnovu vzťahu.
Fáza po rozchode: Na toto sa pripravte
Fáza po rozchode u mužov sa môžu líšiť od tých, ktorými prechádzajú ženy. Napríklad aj z toho dôvodu, že ste si mohli myslieť, že s týmto partnerom založíte rodinu. Môžete teda vnímať pocit tlaku na to, že ste stratili svoje najlepšie roky a na založenie rodiny vám už nezostáva veľa času. Fázy sa ale môžu líšiť aj podľa toho, kto dal komu kopačky. (Na čo sa pozrieme v inom odseku.)
Ak vás niekto pustil k vode a jeho rozhodnutie nemôžete svojou vôľou ani snahou ovplyvniť, čaká vás:
- Šok (neveríte tomu, čo sa práve stalo, alebo tomu, že to partner myslí vážne)
- Popretie (v skutočnosti sa to určite nestalo)
- Zjednávanie (keď urobím toto, vezmeš ma späť?)
- Hnev (ako mi to mohol urobiť?)
- Smútok a žiaľ (vážne je to tak)
- Akceptácia (je to tak, ako to je)
- Posunutie sa ďalej (som pripravená na niečo nové)
Ako to má ten, kto dáva kopačky?
Ten, kto dáva kopačky, obvykle máva úplne inú vnútornú trajektóriu, pretože sa v ňom s veľkou pravdepodobnosťou dlhšiu dobu kumulovalo napätie. Rozchodom teda často dochádza k pocitu úľavy ak zlepšeniu vnútorného rozpoloženia, pretože došlo z jeho pohľadu k vyriešeniu problematickej situácie, ktorá tomu, kto dáva kopačky, nedala dlhší čas spať.
Niekedy sa ale môže stať, že ten, kto dáva kopačky, začne pochybovať o tom, či sa rozhodol správne. Tiež sa môže u niektorých objaviť pocit viny, pretože ich správanie spôsobilo druhému človeku bolesť.
Kedy má význam ísť k sebe a ako?
Vzhľadom na to, že väčšina ľudí, ktorí dostali od niekoho kopačky, nemali šancu vyjadriť svoj nesúhlas a boli postavení pred hotovú vec, sa často upína k tomu, že bývalého alebo bývalú získajú zase späť. Snažte sa ale nerobiť psie kusy, pretože to môže byť kontraproduktívne. (Vážne nie je vhodné druhého prenasledovať a podobne.)
Celkom často sa dokonca stáva, že vo chvíli, keď ten, kto dostal kopačky, sa začal orientovať vo väčšej miere na seba a svoj život, dôjde k zmene dynamiky a zrazu sa chce ten, kto mu dal kopačky, opäť vracať. (Neplatí to vždy, ale osobne s tým máme nejakú skúsenosť, ktorú často potvrdzujú aj iní.) Žal pre toho, kto kopačky dal, nie vždy sa chce ten, kto ich dostal, vracať späť, pretože sa už posunul niekam ďalej. (Čím dochádza k veľmi paradoxným situáciám.)
Avšak, pokiaľ tomu chcete dať šancu a náprotivok nevykazuje patologické správanie, kvôli ktorému návrat nepripadá do úvahy, je dôležité:
- Otvorene spolu hovoriť o minulosti ao prípadných zraneniach a krivdach
- Rešpektovať partnerovu perspektívu
- Prediskutovať, čo ste sa od rozchodu naučili
- Hovoriť spolu o tom, ako to tentoraz zvládnuť lepšie
- Spolu otvorene zdieľať emócie
- Dať si čas na nadviazanie putá
- Si ujasniť, čo od seba vo vzťahu očakávate
Určite nie je múdre pre nadviazanie vzťahu skákať ex do postele, pretože, ako sa hovorí, hlúpy je kto dáva a hlúpejší ten, kto neberie. (Čo možno chápať tak, že málokto odmietne sex, aj keď to s vami nemyslí úplne poctivo.) Tiež sa nesnažte chodiť skratkou. Ak niekto podvádzal, gamblil alebo vás bil a deptal, nenechajte ho lacno vyviaznuť prísahou, že už to nikdy neurobí. (Sľubom nezarmútiš, ako sa hovorí.) Pokiaľ náprotivok odmieta o veci hovoriť , nepovie vám svoje motívy a čo mu vadí, prípadne s vami nechce diskutovať to, čo sa naučil a ako to tentoraz urobiť lepšie, bude pre vás lepšie, keď ho necháte ísť a počkáte si na niekoho lepšieho.
Ako ste svoje rozchody zvládali vy?