Aktualizované redakciou 20. 10. 2022
Ak sa každé ráno češete av kefe vidíte nekonečné chuchvalce vlasov, ktoré navyše nachádzate aj na iných miestach v byte, alebo v dome, je to dôvod na hnev. Vlasy sú pomyselnou korunou ženskej krásy, takže nie je žiaduce, aby ste ich strácali. Prečo k vypadávaniu vlasov dochádza? A dá sa mu nejako zabrániť?
Vlasy sú síce mŕtve tkanivo, na druhú stranu má ich prítomnosť na našich telách aj praktickú funkciu. Keby nebolo vlasov, na hlavu by nám v priebehu leta svietilo slniečko. Keďže sú jeho lúče dosť silné, mohlo by to viesť k prehriatiu.
V zime nás zase vlasy chránia pred tým, aby nám z hlavy unikalo teplo. (Pre predstavu, z hlavy ho uteká naozaj veľa. Preto sa odporúča nosiť ešte čiapku.) Lenže vplyvom rôznych životných situácií môže telo reagovať tak, že začne vlasy vo veľkej miere strácať. Čo ženy všetkých vekových kategórií nesú veľmi neľúbo.
Dá sa s tým niečo robiť?
Príčiny padania vlasov
Jedným z prvých stavov, ktorý ľudí v súvislosti s vypadávaním vlasov napadne, je rakovina . Pravda je ale taká, že ženám padajú vlasy aj z mnohých iných dôvodov. Na vine môže byť napríklad alopécia , ktorá môže v niektorých prípadoch viesť aj k úplnej strate telesného ochlpenia na ďalších častiach tela. (Pre predstavu, k telesnému ochlpeniu patria napríklad riasy, alebo obočie.)
Ďalej môže byť na vine:
- Ochorenie štítnej žľazy
- Celiakia
- Lupus
- Menopauza a akékoľvek iné vychýlenie hormónov (tehotenstvo, popôrodné obdobie atď.)
- Stres
- Nedostatočná výživa
- Radikálne chudnutie
- Nevhodná starostlivosť
Ako teda vidíte, nie vždy je dôvod straty vlasov na prvý pohľad zjavný. Pokiaľ vás tento jav veľmi trápi, je vhodné navštíviť lekára, ktorý vás dôkladne prezrie a zistí, či za vypadávaním vlasov nie je nejaký vážnejší zdravotný problém, ktorý by bolo možné začať liečiť.
Čo s tým?
Keď sa rozhodnete ísť k lekárovi, ten vás dôkladne vyšetrí a zistí, či nemáte chorú štítnu žľazu, alebo inú chorobu, ktorou by sa dalo liečiť liekmi. Tiež vám ale môže navrhnúť niektoré formy terapie proti vypadávaniu vlasov.
Niektorým ženám pomáha hormonálna terapia . Ďalším sú ponúkané kortikosteroidy . Veľa ľudí sa spolieha aj na Minoxidil , ktorý sa používa topicky. (Teda, nanáša sa na pokožku hlavy, býva súčasťou niektorých šampónov proti vypadávaniu vlasov.) V naozaj vážnych prípadoch ale ženám nezostáva nič iné ako transplantácia vlasov. (Na ktorú ale častejšie chodia muži.)
Prevencia vypadávania vlasov
Samozrejme, vznik vážnych chorôb nie je možné v mnohých prípadoch ovplyvniť. Na druhú stranu, môžete sa pokúsiť zmeniť svoj dlhodobý životný štýl, ktorý má na vypadávanie vlasov taktiež nemalý vplyv.
Medzi najviac odporúčané tipy v tomto ohľade patria:
- Stredomorská diéta
- Diéta bohatá na proteíny
- Väčší prísun vitamínu A
- Zvýšený príjem vitamínu D
- Príjem vitamínu B
- Ženšen
- Praslička roľná
- Žihľava dvojdomá
- Pravidelné umývanie vlasov
- Olejový zábal na vlasy (kokosový, olivový…)
- Jemnejší styling
- Používanie prírodných farieb na vlasy
- Nižšia stresová záťaž
- Kvalitný spánok
- Masáž pokožky hlavy
Je jasné, že pokiaľ nebudete mať správnu vnútornú výživu, budete sa každý deň stresovať a ešte si budete dopriať drastický vlasový styling, vaše vlasy vám za to veľmi nepoďakujú.
Ide teda hlavne o to, aby ste sa o seba začali skutočne dôkladne starať. Až potom máte šancu nad vypadávaním vlasov naozaj vyhrať.
Trápilo vás niekedy vypadávanie vlasov? Ak áno, čo vám od neho pomohlo?
Zdroje informácií
https://www.krasne-vlasy.sk/vypadavanie-vlasov/ – 9 príčiny vypadávania vlasov (slovensky)
https://www.healthline.com/health/hair-loss-women – Všetko o strate vlasov u žien (anglicky)
https://www.healthline.com/health/hair-loss-prevention – 22 tipov ako predchádzať padaniu vlasov (anglicky)