Hľadáte alternatívne spôsoby chudnutia? Skúste ryžovú diétu!

Premýšľate o rýchlej diéte a inšpiruje vás napríklad taká Dara Rolins? Ak áno, potom ste už možno počuli o ryžovej diéte, ktorá má údajne podporiť proces straty hmotnosti. Na akom princípe tento stravovací smer stojí? A sú s ním dobré skúsenosti?

Na svete existuje nepreberné množstvo rôznych diét. O niektorých ste už určite počuli. Napríklad o jablčnej alebo o kapustovej diéte, ktoré sa majú dodržiavať iba krátkodobo. A potom je tu aj keto diéta, low carb diéta a mnoho ďalších, s ktorými dokážete fungovať aj dlhší čas.

Každá diéta by potom mala byť doplnená pohybovou aktivitou, ktorá môže podporiť jej výsledky. Keď ale s vidinou štíhlej postavy znížite svoj denný kalorický príjem na absolútne minimum, občas môže byť táto kombinácia nebezpečným hazardom so zdravím, ktorý môže vyústiť do celkového kolapsu.

Je teda ryžová diéta naozaj dobrým riešením?

Čo je ryžová diéta?

Boiled rice, chopsticks and napkin on a gray concrete background. Asian food. Top view.

Ryžová diéta patrí medzi alternatívne spôsoby chudnutia. Medzi známe vyznávačky tohto smeru patrí už spomínaná Dara Rolins, ktorá sa v súvislosti s ňou občas skloňuje na bulvárnych aj spravodajských portáloch.

Čo je hlavným pilierom jedálnička tejto diéty, to určite dobre tušíte – pôjde predovšetkým o ryžu. Zároveň sa počas tejto diéty výrazne znižuje príjem tukov. Jej priaznivci navyše niekedy uvádzajú, že hlavným cieľom takto reštriktívnej diéty nie je primárne chudnutie, ako skôr detoxikácia organizmu. Ako taká má ryžová diéta niekoľko podôb, takže sa dá stretnúť aj s jej menej zdravými variantmi, ktorým by sa mali ľudia, ktorí ju chcú otestovať, vyhnúť.

Prečítajte si: Existujú cviky na chudnutie brucha?

Takto to funguje

Rice and rice flakes in bowl. top view.

V priebehu tejto diéty nemôžete jesť ryžu v neobmedzenom množstve. Maximálna dávka by mala byť 200 až 250 g ryže v surovom stave. Ryža je potom rozdelená do 5 porcií (čiže 5 denných jedál). Prvý deň sa navyše môže jesť iba neochutená ryža s vodou, ktorá by nemala mať príchuť ani bublinky.

Počas tejto diéty sa ďalej odporúča piť 2 litre tekutín za deň. Opäť by malo ísť primárne o čistú vodu bez príchute a bubliniek. Aby diéta nebola taká jednostranná, druhy ryže, ktoré budete v priebehu dňa jesť, môžete striedať. Menej vhodná je však počas tejto diéty klasická biela ryža, radšej voľte hnedú.

Po prvom dni o vode a ryži potom môžete postupne pridávať malé množstvo chudého mäsa, rýb, zeleniny, ovocia a nízkotučných mliečnych výrobkov. Táto diéta navyše netrvá 7 dní, ale rovno 10.

Vzorový jedálniček ryžovej diéty

Rice in wooden bowl and scattered near on wooden table

Prvý deň je jasný, môžete jesť iba povolené množstvo ryže v piatich porciách a piť iba holú vodu. Ďalší deň potom môžete jesť ryžu s ovocím, ryžový chlieb, varenú ryžu s kúskom mäsa, ryžový šalát a tmavú ryžu s tofu a zeleninou. Teoreticky tiež môžete uvažovať o ryžovej kaši či o ryžovom nákype.

Tip: Poznáte chudnutie chôdzou?

Aké sú s ňou skúsenosti?

Počítajte s tým, že tento typ diéty nie je vhodný na radikálnu stratu hmotnosti, celkový váhový úbytok môže dosahovať cca 3 kg. Ďalej je dôležité si uvedomiť, že pokiaľ po tejto diéte nabehnete na svoj normálny jedálniček, môžete takmer s istotou očakávať jojo efekt, ktorý nie je žiaduci.

Je zdravá?

Ryža sa považuje za pomerne kalorickú prílohu, z toho dôvodu sa jej príjem v redukčných jedálničkách rozumne obmedzuje. Zároveň ide o veľmi monotónnu diétu, pri ktorej môže pri dlhodobom dodržiavaní hroziť akútny nedostatok pre telo dôležitých živín. Medzi diétne pokrmy potom rozhodne nepatrí vyprážaná ryža.

Čo si z toho vziať?

Pokiaľ ste po fyzickej stránke zdravé a chcete si túto diétu vyskúšať skôr pre zaujímavosť, potom vám s najväčšou pravdepodobnosťou nič vážne nehrozí. Naozaj sa ju ale nepokúšajte dodržiavať dlhodobo, pretože by mohla mať veľmi vážne následky.

Skôr, než podobné reštrikcie vám odporučíme dlhodobo zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je väčšia kontrola nezdravých potravín, alkoholu a prijatého tuku. Naopak sa snažte jesť viac ovocia, zeleniny, čerstvých potravín a bielkovín. Tiež nezabúdajte na cvičenie, ktorému by ste sa mali venovať niekoľkokrát týždenne. Viditeľnosť výsledkov potom môžete podporiť užívaním spaľovača tuku. Takýto doplnok stravy obsahuje látky, ktoré vám môžu dodať potrebnú energiu na cvičenie a môžu podporiť rýchlosť metabolizmu.

Prečo sa teda zbytočne trápiť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *