Prečo sa oslavujú Vianoce aj v dnešnej dobe? Sú naozaj prežitok?

Aktualizované redakciou 7. 12. 2023

Prečo sa oslavujú Vianoce, keď každý rok musíme prekonávať nekonečné davy ľudí v obchodoch, ktorým ide predovšetkým o konzum? Majú aj v takej dobe vôbec zmysel? Možno sa budete diviť, ale vianočné tradície sú veľmi dôležité aj dnes. Prečo? A aký význam môžete týmto sviatkom tento rok, ale aj v budúcnosti dať?

Ak ste boli niekedy v kontakte so staršími členmi rodiny, a ideálne napríklad s takými, ktorí dávali prednosť životu na vidieku, potom máte so sviatkami dosť možno spojené české vianočné tradície, ktorých popularita ani v dnešnej dobe neklesá. A niektoré z nich možno dodržiavate so svojou rodinou každý rok.

Keď ale pôjdeme od polovice novembra do druhej polovice decembra do niektorého z obchodov, jediné, čo si odnesieme, je pocit davového šialenstva a konzumu, ktoré z predtým pekných sviatkov urobili karikatúru. Alebo nie?

Je dôležité si však uvedomiť, že tradície, sviatky a ich poňatie prechádza postupným vývojom a málokedy zostávajú nemenné. To nám dáva príležitosť v nich nachádzať nové významy a hodnoty, na ktoré budú raz spomínať zase ďalšie generácie. Pokojne si teda aj tento rok upečte vianočné perníčky a užite si vianočnú atmosféru.

Aký zmysel má oslava Vianoc aj v 21. storočia si načrtneme nižšie.

Modernita vs. tradícia

V porovnaní s tým, na čo boli zvyknutí naši predkovia, sa náš životný štýl radikálne premenil. To je na jednej strane dobre, pretože môžeme sebe i svojim blízkym dopriať to, po čom ich (i naše) srdce skutočne túži. Kvôli konzumu ale môžeme mať pocit, že sa z Vianoc vytratil ich pôvodný význam.

Keď však odhliadneme od obchodných centier a preplnených skladov prepravných spoločností, ktoré nestíhajú doručovať zásielky, v skutočnosti sa duch Vianoc nikam nevytratil. Iba ho hľadáme na zlých miestach.

Aj v modernej dobe môžeme vidieť:

  • Hojnú účasť ľudí na polnočnej omši (a to aj keď napríklad nie sú aktívni veriaci)
  • Prispievanie na charitu (Armáda spásy, Ježiškove vnúčatá, darovanie darčekov ľuďom, ktorí nemajú prostriedky ani na naplnenie základných ľudských potrieb…)
  • Vysoký výťažok televíznych vianočných koncertov
  • Veľkú popularitu Betlehemského svetla, ktoré je novšou tradíciou z 80. rokov (svetlo k nám najčastejšie dopravujú skauti)
  • Pripomínanie si vianočných tradícií (adventný veniec, pečenie cukroviniek, rybia šupina alebo drobný peniaze pod tanierom, hádzanie papučí, imelo, liatie olova, zdobenie stromčeka…)

Aj napriek všetkému chaosu, ktorý Vianoce a ich prípravu sprevádza, možno teda pomerne jednoducho zaznamenať, že záujem o pôvodnú myšlienku Vianoc ao pomoc potrebným je stále veľmi veľký. Svoje najskôr robí aj to, že sú s týmito sviatkami spojené určité hodnoty, vďaka ktorým máme zo svojho dávania dobrý pocit.

Stále to má význam

Aj keď si nie každý na Vianoce aktívne pripomína narodenie Krista, ako už bolo uvedené vyššie, mnohým robí radosť dávania, ktoré môže smerovať k rodine, blízkym, ale aj k úplne cudzím ľuďom, ktorí napríklad v živote nemali toľko šťastia. Veľa ľuďom tiež robí dobre pohľad na žiariace svetielka, ktoré dokážu navodiť dobrú náladu aj počas temných a studených dní. Tiež získavame príležitosť vidieť vzdialených členov rodiny a ďalších blízkych, na ktorých nemusíme mať v priebehu roka toľko času, koľko by sme si priali. Až teda budete nabudúce hľadať darček pre kamarátku, nemusíte mať zlý pocit z toho, že podporujete konzum. Naopak myslite na to, že svojim darčekom niekomu idete urobiť radosť.

Vlastná tradícia

Niektorých ľudí nebaví klasické tradície, ktoré poznajú z detstva. Určite vám preto urobí radosť, že ak po tom skutočne túžite, môžete si urobiť svoje vlastné. (Tak to napokon fungovalo v detstve v autorkinej rodine.)

Ak nechcete 24. decembra dodržiavať pôst, alebo jesť kapra, nikto vás do toho nenúti. Z okolia poznáme prípady, keď ľudia majú na 24. nachystané špeciálne vianočné chlebíčky. (Pri výrobe ktorých sa hojne zužitkuje zemiakový šalát, ktorého občas urobíme viac, než koľko sme ho schopní zjesť.) Na večeru si potom môžete dať rezeň, filé alebo nejaký vianočný pokrm z inej krajiny, pokiaľ sa vám páči.

Všetky darčeky nemusíte dávať pod stromček až večer. Tie malé a tvarom zaujímavé môžete dávať (nepozorovane) pod strom už v priebehu dňa. Rodinné pravidlo by však malo obsahovať klauzulu, že ak sa obdarovaný darček dotkne pred nádielkou, Ježiško si ho vezme späť. (Vyústiť to môže v kolektívnej váľaní sa pod stromom v snahe uhádnuť, čo v tom darčeku asi je. Vlastná zábavná skúsenosť, úspešne praktizované už od cca 3 rokov.) Pred večerou sa tiež môžete ísť prejsť. Prípadne môžete po nádielke vyraziť do už spomínaného kostola na sviatočnú omšu.

Ako Vianoce oslavujete vy? Vidíte v nich zmysel? A dodržiavate pôvodné tradície, alebo ich miešate aj s vlastnými?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *