12 znakov toxického vzťahu: Ako ho spoznať a ako ukončiť?

Aktualizované redakciou 29. 2. 2024

Vzťahy nie sú jednoduché. Okrem toho, že vyžadujú dosť práce, aj z predtým na prvý pohľad normálneho partnerstva môžete odísť so značnými šrámami. Ako spoznáte, že váš partner je toxický človek? A ako sa dá z takého vzťahu odísť?

Ženy si počas randenia kladú nekončiaci rad otázok. Medzi tie úplne najzákladnejšie patrí, ako sa chová muž, keď sa mu páči žena. Lenže, v rybníčku so zlatými rybkami pláva aj množstvo krvilačných piraň, ktoré sa naučili správať podľa manuálu, a ktorým často spadne maska ​​až za dlhšiu dobu. (Čo je v situácii, keď máte spoločnú hypotéku alebo deti, veľký problém.)

Preto nie je ku škode poznať definíciu toho, čo znamená toxický vzťah. A tiež možné podoby toxického človeka. Neznamená to síce, že už sa nikdy nechytíte do pasce, z ktorej môže byť veľmi ťažké uniknúť, ale minimálne si už dokážete dávať pri hľadaní vhodného náprotivku oveľa väčší pozor.

Tak poďme na to!

Znaky toxického vzťahu

znaky toxického vztahu

Na začiatku to väčšinou všetko vyzerá ružovo. Partner je milý, príjemný a zahŕňa vás pozornosťou a dôkazmi svojej lásky. A dáva to logiku. Keby sa k vám správal od úplného začiatku zle, pravdepodobne by ste ho čoskoro poslali k vode. Namiesto toho teda mnoho toxických ľudí čaká na to, až sa druhý dostane do oslabeného postavenia. Napríklad po strate zamestnania alebo v priebehu tehotenstva a po ňom, keď ženy bývajú na mužovi finančne závislé, horšie sa im odchádza a ľahšie sa kontrolujú.

Medzi výrazné prejavy potenciálnej toxicity náprotivku patria hlavne:

  • Nedostatok podpory (pretože každý váš úspech, hoci len potenciálny, znamená súťaž, z ktorej ten druhý odchádza ako porazený)
  • Komunikácia, ktorá je preplnená sarkazmom a kritickosťou (av ktorej je absolútne minimum srdečnosti, otvorenosti a lásky)
  • Závisť a žiarlivosť
  • Prehnaná kontrola (musíte sa spovedať, koľko utrácate a za čo, aj keď ide napríklad o vaše peniaze, kontrola toho, či ste tam, kde ste povedali, že máte byť, kontrola toho, s kým sa smiete baviť as kým nie, kontrola toho , čo máte na sebe atď.)
  • Výčitky
  • Neúprimnosť (klamanie o tom, kde partner je, čo robí as kým…)
  • Dlhodobý nerešpekt (ignorácia pre vás dôležitých dát a udalostí…)
  • Negatívne finančné návyky (chronická nezamestnanosť, dlhy, gamblerstvo, finančná nevera…)
  • Ignorovanie potrieb (ste tlačená do niečoho, o čom ste povedali, že to nechcete, naschvály…)
  • Konštantný pocit stresu
  • Izolácia (zrazu sa nesmiete baviť s rodinou ani s priateľmi)
  • Pocit, že chodíte po rozbitých škrupinách (takže sa už bojíte niečo povedať alebo urobiť)

V neposlednom rade môže byť dôležitým prejavom toxického vzťahu aj túžba po zmene správania druhého. Problém je ale v tom, že pokiaľ k pozitívnym zmenám dôjde, väčšinou nemávajú dlhé trvanie a zlé zaobchádzanie sa rýchlo vracia na scénu. Tento kolobeh navyše spôsobuje, že je pre vás náročnejšie odísť, pretože vidíte, že keď druhý chce, dokáže sa zmeniť. A že napríklad nerobíte dosť na to, aby sa tak stalo trvalo. A tak sa stále snažíte a druhého ospravedlňujete, aj keď jemu toto nastavenie úplne vyhovuje.

Ide to spraviť?

Ak áno, nebudete na to stačiť sama. Zmenu musí chcieť ten druhý a musí na sebe dlhodobo a aktívne pracovať. Niekedy sa to nezaobíde bez párovej terapie a dochádzania k ďalším odborníkom. Vzhľadom na to, že sa to veľmi často nedeje, je lepšie zahodiť márne nádeje a radšej odísť.

Ako z toho odísť?

jak odejít z toxického vztahu

Ako odísť z toxického vzťahu je veľmi zložitá otázka, pretože úsilie, ktoré budete musieť vynaložiť, by malo zasluhovať zlatú medailu. K toxickému správaniu mávajú sklony napríklad narcisti a sociopati, ktorí vás môžu dlhodobo presviedčať o tom, že sa máte vlastne dobre. (Takémuto správaniu sa hovorí gaslighting. Označuje kmitavý plameň plynovej lampy. Niektoré jeho obete môžu mať dokonca intenzívny pocit, že sa zbláznili a prichádza o zdravý rozum a pamäť.)

Toxickému partnerovi môže úplne vyhovovať, že nad vami má zo svojho pohľadu neobmedzenú moc, ktorá mu robí dobre. Pokiaľ teda zoberiete odvahu odísť, nebude sa mu to ani trochu páčiť a dá sa očakávať odpor. V krajných situáciách môže dôjsť aj k vyhrážaniu alebo k fyzickému napadnutiu, ktoré ženám hrozí v najväčšej miere práve vo chvíli, keď chcú z nebezpečného vzťahu odísť. Z toho dôvodu je dôležité sa na tento krok pripraviť av žiadnom prípade toxickému partnerovi nehovoriť, aký je váš zámer.

Ako sa s tým pobiť?

tipy pro opuštění toxického člověka

Jednou z najdôležitejších vecí je vybudovanie podporného systému. Okrem priateľov a rodiny, ktorých kontaktujete potajomky, sa môžete obrátiť aj na niektorú z organizácií (Pod Svietnikom, ProFem, ROSA, Konsent…) Podporný systém vám môže pomôcť zaistiť bývanie a ďalšie základné potreby pre prežitie po odchode. K odchodu sa uchyľte, keď partner nebude doma, prípadne si so sebou vezmite sprievod, ktorému veríte. Utnite kontakt a zaistite, aby vás toxický partner nemohol sledovať, napríklad na sociálnych sieťach. V prípade vážnych duševných ťažkostí a traumy sa neváhajte obrátiť na psychoterapeuta, na podpornú skupinu alebo na psychológa.

Máte skúsenosť s toxickým vzťahom a jeho opustením?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *