Bolesť pŕs: Kedy k nej najčastejšie dochádza? Poznáme 5 hlavných príčin!

Aktualizované redakciou 28. 3. 2024

Pred menštruáciou je bolesť a citlivosť pŕs považovaná za úplne normálny prejav fluktuácie hormónov. Pred pôrodom zase môžu prsia dávať najavo, že sa už čoskoro spustí dojčenie. To ale nie sú jediné dôvody, kvôli ktorým nás môžu prsia v priebehu života bolieť. A zatiaľ čo niektoré sú bežné, ďalšie môžu poukazovať na vážnejšie problémy. Ako sa teda v situácii správne zorientovať?

Rast pŕs sa najčastejšie odohráva v období puberty, kedy sa dostavuje aj prvá menštruácia. A potom ešte raz počas tehotenstva, kedy sa telo pripravuje na výživu novo narodeného potomka. A potom existuje taká šedá zóna, počas ktorej môžu prsia napríklad povoľovať (to robí napríklad menopauza) a môžu nás priebežne bolieť.

Prečítajte si: Čo by ste mali vedieť o vysadení antikoncepcie

Lenže, zdravie pŕs je dôležité starostlivo strážiť, pretože veľmi citlivo reagujú ako na hormonálne zmeny, tak na ďalšie skutočnosti. Než sa teda nádejeme, môžeme byť až po kolená v problémoch, z ktorých nám môže pomôcť len odborník.

Aby ste mali oveľa lepšiu predstavu o tom, čo môže bolesť pŕs vo vašom prípade znamenať, pohodlne sa posaďte a poďte sa začítať do nasledujúcich niekoľkých bodov.

Dojčenie

kojení

Samotné dojčenie môže spôsobovať bolesť bradaviek, pretože sa na ne dieťa prisaje. Môže to pripomínať ostré uštipnutie. Môže tiež spôsobiť praskanie bradaviek a krvácanie. Bolestivosť môžete zmierniť napríklad mastičkami alebo dokonca potretím bradaviek niekoľkými kvapkami mlieka, aby ste ich pred začiatkom dojčenia zmäkčili. Čo sa týka bolesti priamo v prsníku, nie je nezvyčajné, že sa počas dojčenia objaví zápal, ktorý treba riešiť s lekárom.

Cysty v prsiach

Tento problém pravdepodobne súvisí s hormónmi. V prsiach sa tvorí fibrózne tkanivo (prsné tkanivo podobné jazve alebo povrazcami) a cysty (vačky naplnené tekutinou). Môže to bolieť, ale je to normálne a obvykle neškodné.

Cysty má asi polovica žien vo veku od 20 do 50 rokov. Pokiaľ ale príznaky nie sú závažné, liečba obvykle nie je potrebná.

Menštruácia a ďalšie zmeny počas mesiaca

menstruace

Citlivé alebo opuchnuté prsia zvyčajne súvisia s hormonálnymi zmenami pred menštruáciou, tehotenstvom alebo menopauzou. Tento typ bolesti pŕs zvyčajne spôsobuje citlivosť oboch prsníkov a môže zasahovať až do podpazušia.

Pokiaľ bolesť pŕs súvisí s menštruačným cyklom, označuje sa ako cyklická bolesť pŕs. Cyklická bolesť pŕs môže byť súčasťou súboru príznakov, ktoré sa objavujú pred menštruáciou, tzv. predmenštruačného syndrómu (PMS), alebo sa môže vyskytovať samostatne.

PMS je dočasný, ale ľudia môžu príznaky liečiť užívaním voľnopredajných liekov proti bolesti, nosením pohodlnej a podpornej podprsenky a používaním mierneho tepla na zmiernenie bolesti.

Zlá veľkosť podprsenky

Podprsenky môžu spôsobovať bolesť pŕs, ak sú príliš tesné alebo obsahujú kostice, ktoré sa zarezávajú do kože alebo prsného tkaniva.

V špecializovaných predajniach si môžu ženy nechať zadarmo zmerať veľkosť podprsenky, aby zistili jej správnu veľkosť. Ak pred menštruáciou pociťujú bolestivosť, hodí sa zaobstarať nevystuženú podprsenku bez kostíc. Tieto podprsenky noste aj počas cvičenia.

Úraz

úraz

Bolesť pŕs môže spôsobiť poranenie určitej oblasti prsníka – napríklad pri operácii alebo obstaraní implantátov. Niekedy môže zranenie spôsobiť opuch prsnej žily a vznik krvnej zrazeniny. Aj keď je to bolestivé, obvykle to nie je nič vážne.

Prečítajte si: Ako je to s cvičením po pôrode?

Čo s tým?

Aj keby malo ísť o úplnú malichernosť, obráťte sa s týmto problémom na svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vás môže objednať na prehliadku do svojej ordinácie. Tiež vám môže v prípade podozrenia odporučiť vyšetrenie na mamografe alebo na ultrazvuku, z ktorého je možné vyčítať ďalšie dodatočné informácie o pôvodcovi problémov. (Ženy si môžu ultrazvuk prsníkov zaplatiť aj ako samoplatkyne, niektoré poisťovne dokonca v niektorých prípadoch hradia spätne časť nákladov v rámci programov pre poistenkyne.)

Úplnou samozrejmosťou by potom malo byť preventívne samovyšetrenie prsníkov po skončení menštruácie. V prípade podozrivého nálezu opäť kontaktujte svojho lekára.

Trápi vás na pravidelnej báze bolesť prsníkov? Ak áno, čím je spôsobená?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *