Chudnutie chôdzou: Prekvapte sa výsledky!

hubnutí chůzí

Aktualizované redakciou 12. 10. 2023

Diskusia okolo chôdze vyzerá tak, že sa mnohí domnievajú, že nejde o cvičenie. V skutočnosti by ale nemohli byť ďalej od pravdy, pretože rýchla chôdza chudnutie jednoznačne podporuje. Tým skôr, pokiaľ sa jej venujete väčšinu dní v týždni. Čo od nej môžete očakávať?

Hovorí sa, že chôdza je pre ľudské telo najprirodzenejší spôsob pohybu, ktorého by sme sa mali za všetkých okolností držať. Vzhľadom na to, že pri nej nedochádza k tvrdým nárazom nôh na podložku, môžu sa jej venovať ľudia s nadváhou, ľudia, ktorí trpia na zdravotné problémy, ale aj seniori, ktorí sa potrebujú dostať do lepšej kondície.

Aj keď je vhodná aj pomalá chôdza, na chudnutie a vaše celkové zdravie bude mať najlepší vplyv prechádzka vo svižnejšom tempe. A ak sa vám práve nikam nechce, môžete sa fitness chôdzi venovať aj doma. (Stačí si pustiť niektoré z fitness videí od americkej trénerky Leslie Sansone, ktorá je chôdzou preslávená.)

Koľko môžem schudnúť?

To, ako rýchlo budete chôdzou chudnúť závisí predovšetkým od toho, ako rýchle bude jej tempo, ako dlho budete chodiť a ako často sa budete tomuto typu pohybu venovať. Nemalú úlohu zohráva aj vaša počiatočná váha. (Čo ale platí aj pre všetky ostatné druhy cvičení.)

Pre predstavu, človek, ktorého váha sa pohybuje na 68 kg s rýchlosťou chôdze 3,2 km za hodinu môže spáliť 136 kalórií. Pokiaľ ale nasadíte tempo 8 km za hodinu, s rovnakou počiatočnou váhou spálite 612 kalórií. Ľudia, ktorí majú 95 kg zase pri chôdzi s rýchlosťou 6,4 km za hodinu spália okolo 476 kalórií. Ako teda vidíte, aj obyčajná chôdza môže znamenať značný kalorický výdaj.

Čítajte tiež: Objavte kúzlo diétnych polievok .

Ako dlho by sa malo chodiť?

Pokiaľ s chôdzou ešte len začínate, určite by ste nemali pre začiatok preceniť svoje sily. Oveľa jednoduchšie pre vás bude, keď na dlhšie prechádzky nabehnete postupne.

Všeobecne sa odporúča chodiť aspoň 300 minút týždenne. Prípadne si môžete dať každý deň 20-30 minút chôdze. Pokiaľ nemáte čas na samostatné cvičenie, môžete chodiť pešo na nákup alebo do práce.

Ďalšie benefity chôdze

Chôdza vám môže pomôcť s chudnutím, má ale aj mnoho ďalších zdravotných benefitov, kvôli ktorým by ste sa jej rozhodne nemali vyhýbať.

Patria medzi ne:

  • Úprava hladiny cholesterolu
  • Lepšia nálada
  • Zníženie krvného tlaku

Ďalej sa chôdzou znižuje riziko ochorenia cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych chorôb. Z toho dôvodu sa naozaj oplatí dať chôdzi aspoň malú šancu.

Ako si to urobiť zaujímavejšie?

hubnutí chůzí

Aby ste dosiahli nižšiu telesnú hmotnosť a ďalšie benefity, ktoré vám môže fitness chôdza ponúknuť, určite sa oplatí si svoju cvičebnú rutinu nejako ozvláštniť. Vďaka tomu pre vás bude jednoduchšie pri cvičení zostať.

Skúsiť môžete napríklad:

  • Chodenie po prírode, po neznámych mestských častiach, po horách a podobne
  • Používanie šikovných hodiniek, vďaka ktorým budete mať prehľad o tom, kadiaľ ide šli, ako dlho vám to trvalo a koľko krokov ste urobili (môže to na vás pôsobiť motivačne)
  • Zmenu času chôdze (ráno, večer, popoludní, za horšieho počasia…)
  • Chôdzu s parťákom (nemusí to byť človek, pes dlhšou prechádzkou tiež určite nepohrdne)
  • Počúvanie hudby, audiokníh alebo podcastov

Motivačne môže pôsobiť aj to, že si z času na čas kúpite nové topánky alebo iné športové náčinie. Keď sa vaša kondícia zlepší, môžete si kúpiť aj špeciálne závažia na ruky a na nohy, ktoré vám chôdzu trochu sťažia.

Starší ľudia tiež môžu skúsiť nordic walking. Ide o typ chôdze, počas ktorého používate špeciálne paličky na ruky, ktoré vám pomôžu zlepšiť stabilitu. Zároveň dôjde pri chôdzi k zapojeniu rúk, takže precvičíte väčšinu svalov v tele.

Čo si z toho vziať?

Predovšetkým to, že aj keď chôdza nie je väčšinovou spoločnosťou považovaná za skutočný šport, pri správnom prístupe vám môže pomôcť schudnúť . A to aj v prípade, že sa z dôvodu veku alebo zdravotného stavu nemôžete venovať iným aktivitám, počas ktorých by ste si mohli ublížiť.

Stačí teda nájsť dostatok vnútornej motivácie a nebáť sa skúsiť niečo nové. Uvidíte, že výsledky, ktoré vám to časom prinesie, budú rozhodne stáť za to.

Skúšali ste niekedy chudnúť chôdzou? Ak áno, aký to malo efekt?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/can-you-lose-weight-by-walking-an-hour-a-day – Chudnutie pri chôdzi (anglicky)

https://www.verywellfit.com/how-long-should-you-walk-to-lose-weight-3432706 – Všetko o chudnutí chôdzou (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *