Cviky na chudnutie brucha: Naozaj možno cielene schudnúť iba jednu partiu?

Aktualizované redakciou 25. 8. 2022

Strata tuku na bruchu je snom mnohých žien. Za normálnych okolností by možno boli úspešné, problém je v tom, že sa v priebehu svojho snaženia pokúša doslova o nemožné. Verí totiž tomu, že je možné schudnúť jednu konkrétnu telesnú partiu. Prečo je tento spôsob premýšľania zlý? A čo sa oplatí skúsiť namiesto neho?

Internet je plný zaručených rád, ako schudnúť. Veľakrát ide o rady, ako s pomocou cvičenia schudnúť jednu konkrétnu telesnú partiu. Zdá sa to byť logické, veď svaly, ktoré je možné trénovať, máme vo všetkých častiach tela.

Problém je v tom, že chudnutie jednej konkrétnej telesnej partie nefunguje . Tuk je v ľudskom tele distribuovaný na základe pohlavia a genetických predispozícií. A to sú veci, nad ktorými nemáme vôbec žiadnu kontrolu. A to aj v prípade, že sa rozhodneme chudnúť.

Čo ďalšie by ste mali o cielenom chudnutí brucha vedieť?

Ďalšie dôvody, prečo to nejde

Ako už bolo povedané, telo samo vie, do ktorých partií bude ukladať najviac tuku . A my to svojím rozhodnutím nemôžeme vôbec nijako zmeniť. Keď už navyše začneme s nejakým tým pohybom, telo sa začne zbavovať tuku zo všetkých miest. A úplne normálne začnú chudnúť najskôr miesta, ktoré nepovažujete za problematické . (Pretože je na nich najmenej tuku.) To znamená, že síce môžete cvičiť cviky na brucho , ale vydaná energia môže pochádzať (napríklad) z tukových zásob na vašich rukách. Cvičením ale môžete problematickú časť tela spevniť, takže by mala postupom času vyzerať trochu lepšie.

Toto sa oplatí vyskúšať

Predchádzajúci odsek môže byť pre mnohé ženy silne demotivačný. Na druhú stranu, s trochou snaženia sa môžete k štíhlejšiemu brušku predsa len dopracovať. Len na to možno použijete spôsoby, ktoré by vás predtým nenapadlo skúsiť.

Jedzte vlákninu

Akú má vláknina súvislosť so štíhlym bruškom? Budete sa diviť, ale obrovskú. Okrem toho, že vás vláknina na dlhšiu dobu zasýti, vám pomôže zlepšiť trávenie. Ak ste nafúknuté, je úplne jasné, že objem vášho brucha bude väčší, než keby ste nafúknutá nebola. Takže, aj tak malá vec dokáže skutočne veľké zázraky.

Medzi dobré zdroje vlákniny patria:

  • Ľanové semienko
  • Avokádo
  • Strukoviny
  • Černice

Sledujte, čo pijete

Väčšina ľudí nemá vo zvyku príliš sledovať, čo pije. To je chyba, pretože touto cestou sa môže do vášho jedálnička dostať mnoho nadbytočných kalórií. Veľmi zákerný je v tomto ohľade alkohol, ktorý má pomerne výraznú energetickú hodnotu. Pre vašu štíhlu líniu nie sú ideálne ani sladené malinovky a džúsy (áno, v nich je samý cukor, radšej malé množstvo džúsu zalejte čistou vodou) a sirupy. Tiež sa nehodí zladiť čaj a kávu.

Znížte hladinu stresu

Stres má negatívne dôsledky na naše zdravie a hormonálnu činnosť. Veľakrát sa stáva, že dlhodobo zvýšená hladina stresu prispieva k väčšej chuti do jedla. Vyššia hladina stresu navyše vedie u žien k častejšiemu ukladaniu tuku do oblasti pása a brucha. Ide teda o skvelé dôvody, prečo zmierniť vašu stresovú záťaž. (Uľaviť vám môže mindfulness, joga alebo meditácia.)

Skúste kardio

Pokiaľ vám ide o masívnejšiu stratu tukového tkaniva, určite je vhodné staviť na kardio cvičenie. Je špecifické v tom, že cvičíte s miernejšou záťažou počas dlhšieho časového úseku. Skvelý je v tomto aerobic. Vyskúšať ale môžete napríklad aj svižnejšiu fitness chôdzu, ktorá je šetrná k vašim kĺbom.

Zrušte rafinované cukry

Ženy sa domnievajú, že v priebehu chudnutia musia z jedálnička odstrániť všetky sacharidy. To však nie je potrebné. Stačí, keď sa vzdáte rafinovaných cukrov (cukrovinky, pekárenské výrobky…) a zdroje komplexných sacharidov si v jedálničku necháte. Aj ich totiž telo potrebuje na to, aby mohlo správne fungovať a zostalo zdravé.

Aké sú vaše tipy, ktoré vám pomohli s chudnutím brucha?

Zdroje informácií

https://www.verywellfit.com/why-you-cant-target-fat-loss-1230974 – Prečo nejde chudnúť len jednu časť tela (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/20-tips-to-lose-belly-fat – 19 tipov, ako sa zbaviť tuku na bruchu (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *