3 najúčinnejšie fytoestrogény: Pomôžu na menopauzu?

Aktualizované redakciou 14. 9. 2023

Fytoestrogény v potravinách a bylinkách sú v posledných niekoľkých rokoch veľkou témou, o ktorej sa zaujíma široké spektrum žien. Predovšetkým preto, že sa o nich hovorí, že dokážu zmierniť nežiaduce prejavy prechodu. Je to ale pravda? A kde všade ich nájdeme?

Prírodné fytoestrogény sú dnes populárne, ako snáď nikdy predtým. Ide o látky prírodného pôvodu, ktoré sú štruktúrou veľmi pripomínajú ženský pohlavný hormón estrogén. Vzhľadom na to, že ho v ženskom tele v priebehu života ubúda, máva to veľmi nepríjemné prejavy. Okrem návalov tepla a potenia zrelé ženy bojujú aj s vaginálnou suchosťou či so zhoršenou kvalitou vlasov a pokožky as postupnou stratou plodnosti.

Prečítajte si: Spoznajte všetky príznaky menopauzy

Aj napriek tomu, že toto obdobie nie je pre väčšinu žien ani trochu jednoduché, máloktorá sa dočká cielenej liečby. Oveľa častejšie sa odporúča zmena životného štýlu, ktorá môže zahŕňať aj estrogén tablety. Tieto prírodné doplnky stravy obvykle obsahujú komplex byliniek, ktoré obsahujú práve už spomínané fytoestrogény, ktoré môžu prispievať k väčšej hormonálnej rovnováhe. A tým pádom aj k väčšiemu životnému komfortu.

Delenie fytoestrogénov

Nie je fytoestrogén, ako fytoestrogén. Dohromady poznáme štyri samostatné kategórie, do ktorých spadajú rôzne potraviny a bylinky s fytoestrogénmi, ktoré sa zároveň odporúčajú ako bylinky na menopauzu .

Poznáme:

  • Izoflavóny
  • Lignany
  • Kumestany
  • Stilbény

S prvými dvoma druhmi sa obvykle stretávame zo všetkých najčastejšie. Izoflavóny sa tradične nachádzajú napríklad v strukovinách. (Typicky ide o sóju a výrobky z nej.) Lignany sa zase často vyskytujú v rastlinách.

Najznámejšie zdroje fytoestrogénov

Ľanové semienko

Možno by vás to vôbec nenapadlo, ale jedným z prvých zdrojov fytoestrogénov je ľanové semienko, ktoré si môžete pridávať mleté ​​do rannej kaše. Okrem iného, ​​ľanové semienko podporuje normálne vyprázdňovanie, čo sa môže taktiež niekedy hodiť.

Sója

Ďalší v poradovníku je sója a výrobky z nej (tofu, tempeh, miso…). Táto potravina je bohatá na izoflavóny a obsahuje aj veľké množstvo ďalších dôležitých živín, vrátane proteínov. Tofu môžete pridávať napríklad nakrájané do šalátov, alebo ho môžete jesť v úprave mäsa. (Dá sa napríklad grilovať.)

Ďatelina lúčna

Niekedy sa mu tiež (nesprávne) hovorí červená ďatelina. Ide o ľahko dostupnú bylinku, ktorá taktiež obsahuje fytoestrogény. Obsahuje izoflavóny, ktoré môžu pomôcť zmierniť negatívne príznaky prechodu. Preto po ňom siahajú ženy, ktoré trápia návaly tepla, potenia a podobne.

Tip: Prečo je taký dôležitý progesterón?

Ako ich užívať?

V prvom rade je dôležité povedať, že potraviny s obsahom fytoestrogénov nemusia byť vhodné pre mladšie ženy. Predovšetkým preto, že môžu svojím pôsobením narušiť prirodzený cyklus. Najväčší úžitok z nich naopak budú mať ženy v období prechodu, ktoré zažívajú jeho nepríjemné príznaky, ktoré ich negatívne ovplyvňujú v priebehu dňa aj noci.

Okrem toho, že niektoré druhy fytoestrogénov môžete mať zaradené vo svojom jedálničku, vyskúšať môžete aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre zrelé ženy, ktoré majú v zložení ako fytoestrogény, tak napríklad bylinky na podporu koncentrácie a energie či látky, ktoré prispievajú k normálnemu psychickému rozpoloženiu ak normálnej sexualite.

V takých prípravkoch okrem červeného ďateliny a extraktu zo sóje nájdete napríklad aj:

  • Drmček obyčajný
  • Ľan siaty
  • Smldinec chlpatý
  • Vitamíny skupiny B
  • Vitamín D
  • Vitamín K
  • Vápnik

A mnoho ďalších zložiek, ktoré dodajú vášmu telu presne to, čo v tejto životnej etape potrebuje najviac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *