5 fáz smútku – kedy už je to za vami?

Smútok je emócia, ktorú nemá mnoho ľudí v obľube. Väčšinou totiž naznačuje, že nám niečo chýba. Môže ísť napríklad o traumu z rozchodu alebo o otras, ktorý spôsobila náhla smrť blízkej osoby. Aké fázy smútku poznáme? A môžu sa počas smútenia objaviť suicidálne tendencie?

Keby existoval nejaký jednoduchý spôsob, ako zvládnuť rozchod s milovanou osobou, alebo ako sa vyrovnať so smrťou niekoho blízkeho, potom by ten, kto s ním príde, najskôr zarobil toľko peňazí, že už by nemusel do konca svojho života ani pohnúť prstom.

Tip: Aké sú fázy rozchodu u mužov?

Či už ide o fázy smútku po rozchode alebo o fázy smútku po smrti, väčšina odborníkov sa zhodne na tom, že tieto negatívne emócie si treba poriadne odžiť. A až potom môžete začať pomýšľať na to, že sa posuniete vo svojom živote niekam ďalej.

Na čo presne sa ale máte v takej chvíli pripraviť?

5 fáz smútku

Popieranie

V prvej chvíli možno máte tendenciu situáciu, v ktorej sa nachádzate, popierať. Môže teda dôjsť k tomu, že popierate rozchod, ktorý bol dlhý čas na spadnutie. Tiež môžete popierať správy o tom, že vám zomrel niekto blízky. Veď chyby sa predsa dejú, alebo nie?

Jedným z krokov popierania situácie môže byť predstieranie toho, že sa vlastne nič nestalo a ide o nejaké nedorozumenie, ktoré sa určite vysvetlí. Prípadne tiež môžete mať tendenciu písať náprotivku smutnej správy, na ktoré ale nemusíte dostať žiadnu odpoveď.

Hnev

Ďalšou fázou môže byť (nielen) psychická agresia, pretože s veľkou pravdepodobnosťou prejdete fázou hnevu. (Určite poznáte také to: Ako mi to mohol urobiť?) Tiež sa ale môžete hnevať samy na seba, že ste niečo dopustili, alebo na svoje okolie. V tejto fáze mávajú ľudia tendenciu hľadať na všetkom a na každom len to zlé a kydať na to špinu.

Zjednávanie

Akonáhle vás hnev prejde, môže sa stať, že začnete vyhľadávať toho, kto vám ublížil. A následne s ním môžete začať zjednávať. Veď predsa musí existovať cesta, ako to celé napraviť, alebo nie? V tejto fáze tiež bývame veľmi ochotné robiť veľké zmeny, ktoré môžu zahŕňať napríklad zmenu kariéry alebo miesta bydliska.

Depresia

Keď ani toto všetko nezafungovalo, obvykle sa objavia depresie. Nič nemá cenu, nie sme pre nikoho dosť dobré, sme unavené, nemáme chuť do jedla, nieto sa s niekým stýkať a podávať dobrý výkon v práci a podobne.

V tejto fáze existuje veľké riziko toho, že začnete zneužívať návykové látky, vrátane alkoholu. Slabšie povahy môžu mať aj sklony k samovražde.

Zmierenie

Nakoniec sa zahojí aj tá najväčšia rana. A týka sa to aj tej emocionálnej. V tejto chvíli pripúšťame koniec av našom vnútri konečne zavládne mier. Tiež dosť možno nakoniec zistíte, že sa už sami chcete posunúť niekam ďalej. Smútenie, zloba a robenie si planých nádejí nebolo efektívne, takže máte chuť skúsiť niečo nové.

Majú to tak všetci?

Aj keď sa má za to, že ide o pomerne bežný vzorec, nie každá z nás prežíva smútok rovnako. U niekoho sa niektoré fázy vôbec nedostavia. Tiež môžu mať rôznu intenzitu. Nie je dokonca neobvyklé ani to, že sa môžu striedať v trochu inom poradí.

Tipy, ako prekonať smútok

Nech už váš smútok vyvolalo čokoľvek, môžete vyskúšať pár tipov a trikov, ktoré vám môžu pomôcť ho ľahšie prekonať.

Medzi hlavné piliere toho, ako sa predtým cítiť lepšie, patria napríklad:

  • Akceptácia smútku (aspoň viete, že to pre vás bolo dôležité)
  • Prepojenie sa s ďalšími ľuďmi, ktorým dôverujete a môžu byť vašou oporou
  • Podpora zdravého nočného spánku
  • Mindfulness (pretože sústrediť sa na prítomný okamih je často tým najlepším, čo pre seba môžete urobiť)

V prípade, že máte pocit, že je váš smútok už nezdravý, trpíte depresiou alebo u seba pozorujete sklon k užívaniu návykových látok, vrátane alkoholu, nie je rozhodne na škodu, keď vyhľadáte služby odborníka na duševné zdravie, ktorý vám pomôže sa z tejto situácie dostať .

Akým spôsobom prekonávate pocit smútku vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *