Aktualizované redakciou 2. 8. 2023
Progesterón je jedným z dôležitých ženských pohlavných hormónov, ktorý má nemalý vplyv na úspešnosť reprodukcie. Mnoho žien toho o ňom ale veľa nevie, preto je vhodné sa pozrieť na to, kvôli čomu je v tele tak potrebné. Tak sa pohodlne usaďte a môžeme ísť na to!
Estrogén tablety a ich užitočnosť už sme si predstavili. Celkom často po nich siahajú zrelé ženy, ktoré trápia príznaky perimenopauzy a menopauzy. Najčastejšie obsahujú bylinky, vitamíny a ďalšie látky prírodného pôvodu, ktoré dokážu podporiť duševný a fyzický komfort dám aj v tomto náročnom období.
Prečítajte si: Ako sa dá poraziť hormonálna nerovnováha?
Ženy ale v priebehu života neriešia len už spomínané príznaky menopauzy, ale napríklad aj problémy s nepravidelnou menštruáciou, problémy s otehotnením či časté potrácanie, ktoré spôsobuje skutočný nápor na psychickú pohodu. (A mnohokrát táto skutočnosť ovplyvňuje aj zdravie partnerského vzťahu.)
Keďže na niektoré z týchto vecí má vplyv práve progesterón, je dôležité toho o ňom vedieť čo možno najviac.
Čo je progesterón?
Progesterón je ženský steroidný pohlavný hormón, Ktorý sa vytvára v žltom teliesku. Počas tehotenstva ho tiež produkuje placenta. (Čo samo o sebe naznačuje, že je pre normálny vývoj tehotenstva pomerne dosť zásadný.) Zaujímavosťou je, že ho v malej miere dokáže produkovať aj mužské telo, rozhodne ho ale nie je toľko ako u žien.
Akonáhle žena vstúpi do obdobia klimaktéria, produkcia progesterónu klesá. Keď k tomu ešte pridáme skutočnosť, že počas perimenopauzy dochádza aj k poklesu estrogénu, ide o skutočne vražedný hormonálny koktail, s ktorým sa musí organizmus vedieť efektívne vyrovnať.
Prečítajte si: Čím je spôsobená strata chuti do sexu u žien?
Funkcia progesterónu v ženskom tele
Keď už sme si progesterón v krátkosti predstavili, teraz prichádza čas na to, aby sme sa pozreli, aké konkrétne funkcie v ženskom organizme zastáva. A prečo môže byť problematické, pokiaľ je ho v tele málo.
V priebehu menštruačného cyklu sa progesterón stará o to, aby bolo ženské telo pripravené na tehotenstvo. Medzi jeho prvotné úlohy patrí správna implementácia oplodneného vajíčka a navodenie správneho vnútorného prostredia. V prípade, že vajíčko oplodnené nebolo, dochádza k razantnému poklesu progesterónu a prichádza menštruácia.
V prípade, že k oplodneniu vajíčka došlo, dochádza k ďalšej produkcii progesterónu, ktorý sa stará o ďalší rast maternicovej výstelky, o zásobovaní nového zárodku krvou a podobne. Akonáhle dôjde k vývoju placenty, o produkciu progesterónu počas tehotenstva sa stará aj ona. Zvýšená hladina progesterónu býva prítomná počas celého procesu. Vďaka tomu organizmus stopne dozrievanie ďalších vajíčok, ktoré by boli vhodné na oplodnenie. Progesterón tiež dokáže podporiť laktáciu.
Znížená hladina progesterónu
Ak máte progesterónu v organizme málo, môže sa to spájať s problémami, ktoré súvisia s plodnosťou a cyklom. Napríklad môže dôjsť k strate menštruácie. Ďalej môžete trpieť zvýšenou náchylnosťou na samovoľné potraty. V neposlednom rade tiež nemusí byť správna funkcia vaječníkov.
Podpora normálnej hladiny progesterónu v tele
V prípade, že máte zníženú hladinu progesterónu v tele, lekár vám môže odporučiť hormonálnu terapiu. Progesterón tiež býva súčasťou niektorých druhov hormonálnej antikoncepcie, pretože pomáha zastavovať ovuláciu.
V prípade, že chcete skúsiť zvýšiť hladinu progesterónu prírodnou cestou, vyskúšajte:
- Brokolicu
- Kapusta
- Karfiol
- Tekvicu
- Špenát
Niektoré potraviny sa tiež spájajú s potenciálom znižovať estrogén, čo môže taktiež prispieť k väčšej rovnováhe progesterónu. Patria k nim napríklad banány a vlašské orechy.
Ďalej má na ženskú hormonálnu rovnováhu pozitívny vplyv udržovanie normálnej telesnej hmotnosti a redukcia stresu. Dôležitý je aj pohyb, ten by ale nemal byť príliš vyčerpávajúci. Potom totiž môže organizmu skôr škodiť.
Mali ste niekedy problémy s normálnou hladinou progesterónu?