Ženský hormón estrogén v otázkach a odpovediach

Aktualizované redakciou 2. 2. 2023

Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý hrá v organizme množstvo dôležitých rolí. Vzhľadom na to, že jeho hladina v organizme nie je stále rovnaká, mali by sme o ňom vedieť maximum informácií, ktoré nám môžu pomôcť ho lepšie pochopiť. Tak sa pohodlne usaďte a pokračujte v čítaní.

Aj keď si mnoho žien myslí, že estrogén je iba jeden hormón, v skutočnosti sa jedná o súhrnné pomenovanie celej jednej skupiny. Ide o steroidy, ktoré ovládajú estrálny cyklus, ktorý umožňuje (opakovane) otehotnieť. V priebehu života dochádza k jeho zvyšovaniu a znižovaniu, a to aj v rámci jedného mesiaca. K najväčším zmenám ale dochádza v období dospievania av období menopauzy.

Do skupiny estrogénov patrí napríklad estradiol, estrón a estriol. Tiež ale existujú syntetické látky s estrogénnym účinkom, ktoré nemusia byť svojou povahou steroidy. Vplyvom rôznych faktorov môže dochádzať k narušeniu funkcie estrogénu.

Čo ďalšie by sme mali o estrogéne a jeho vplyve na organizmus žien vedieť?

Účinky estrogénu na telo

Ako už bolo povedané, estrogén je veľmi dôležitý pre rozmnožovanie a pre ďalšie segmenty ženského zdravia. Ktoré to ale sú?

Vypichnúť môžeme napríklad:

  • Dozrievanie vajíčok vo vaječníkoch
  • Lubrikáciu pohlavných orgánov pred stykom
  • Podporu formovania prsného tkaniva

Vzhľadom na to, že hladina estrogénu v tele žien je oveľa menej stabilná ako je hladina testosterónu v tele mužov, prejavuje sa to rôznymi vedľajšími príznakmi. Ako iste viete, v priebehu mesiaca môžete mať v rôznych fázach cyklu najrôznejšie nálady. V období menopauzy vás zase môžu potrápiť nepríjemné návaly tepla.

Čo ovplyvňuje hladinu estrogénu?

Okrem veku, tehotenstva a dojčenia môže mať na množstvo estrogénu vplyv aj mnoho ďalších faktorov, o ktorých nemusíte dlhú dobu vôbec vedieť.

Medzi rizikové faktory patria napríklad:

  • Cukrovka II. typ
  • Ochorenie štítnej žľazy
  • Nadváha a obezita
  • Porucha príjmu potravy
  • Extrémna štíhlosť a veľká fyzická námaha
  • Vysoký krvný tlak

A mnoho ďalších. Preto je dôležité, aby ste sa o seba celý život dobre starali a chodili ste na pravidelné preventívne prehliadky, ktoré môžu odhaliť počiatočné problémy.

Prejavy nedostatku estrogénu

Nedostatok estrogénu môžete vypozorovať celkom jednoducho, pripisujú sa mu totiž príznaky, ktoré si obvykle spájame s menopauzou.

Okrem návalov tepla a potenia môžete zaznamenať silnú, alebo naopak slabú menštruáciu, nízke libido , prírastok hmotnosti, zmeny nálad a depresie, suchú pokožku, problémy so spánkom a mnoho ďalších.

Keďže sa menopauza považuje za bežnú súčasť života, tradične sa nepoužíva žiadna špeciálna liečba. Na zmiernenie príznakov však môžete vyskúšať prírodné doplnky stravy pre menopauzálne ženy, ktoré môžu zvýšiť váš každodenný komfort.

Estrogén v potravinách

Názov tohto modulu je trochu zavádzajúci, pretože v potravinách estrogén ako taký nenájdete. Tie, ktoré sa spájajú s podporou normálnej hladiny estrogénu obsahujú takzvané fytoestrogény, čo sú látky rastlinného pôvodu, ktoré sa mu podobajú.

Medzi tieto potraviny patria hlavne sója a sójové výrobky. Mnoho žien tiež nedá dopustiť na ľanové semienko.

Estrogén a bylinky

Podporu ženám môžu ponúkať aj niektoré bylinky, po ktorých môžete siahnuť v období menopauzy. Dobrým pomocníkom je napríklad červená ďatelina, ploštičník hroznatý, angelika čínska, drmek obyčajný a mnoho ďalších, ktoré sa spájajú s redukciou príznakov menopauzy. Ženy, ktoré trápia menštruačné bolesti zase často siahajú po maliníku. V prípade, že neužívate hormonálnu antikoncepciu, môže pre vás prichádzať do úvahy aj užívanie ľubovníka bodkovaného, ktorá zvyšuje mentálnu pohodu. (Užívateľky HA by sa jej ale mali vyhnúť oblúkom, pretože narúša účinok liekov, ktoré potom majú tendenciu nečakane zlyhávať.)

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Estrogén – Estrogén (slovensky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177 – Všetko o estrogéne a jeho funkciách (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/what-is-estrogén-and-what-does-it-do-to-my-body-4142677 – Úloha estrogénu v organizme (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *