Prvé príznaky menopauzy: poznajte týchto 5 typických príznakov

Aktualizované redakciou 6. 10. 2022

Menopauza je obdobie v živote každej ženy, na ktoré sa takmer žiadna z nás neteší. Samozrejme, konečne sa zbavíme starostí o ochranu pred počatím, pretože v pokročilom veku už jednoducho nie je možné počať prirodzene. Ale čo ak si ešte nie ste istí, či k vám príde?

Menopauza je obdobie, počas ktorého žena posledných 12 mesiacov nemenštruuje. Keďže to znamená, že funkcia vaječníkov zanikla, nie je možné otehotnieť prirodzenou cestou. Prvé príznaky menopauzy sa zvyčajne objavujú medzi 45. na 55. roku života ženy, ale môžu sa objaviť aj skôr (v tomto prípade hovoríme o predčasnej menopauze).

Toto obdobie ženy zvyčajne nevnímajú pozitívne, pretože ich telo prechádza veľkou zmenou, ktorá zvyčajne ovplyvňuje ich každodenné fungovanie.

Aké sú príznaky menopauzy? A existujú nejaké metódy, ako sa zbaviť jej negatívnych prejavov?

Príznaky menopauzy

Medzi hlavné príznaky menopauzy patrí zmena menštruačného krvácania. Menštruácia môže byť menej pravidelná a môžete tiež silnejšie krvácať. Určite si spomeniete aj na návaly horúčavy a potenie, ktoré sa môžu objaviť takmer kedykoľvek počas noci alebo dňa.

Medzi ďalšie príznaky menopauzy patria:

  • Vaginálna suchosť
  • Depresia a úzkosť
  • Prírastok hmotnosti
  • Rýchlejší srdcový tep
  • Úbytok kostnej hmoty

A celý rad ďalších prejavov, ktoré naznačujú, že žena už nezadržateľne starne. (Čo prakticky žiadnu ženu neurobí šťastnou.)

Domáce úľavy pre menopauzu

Ak bojujete s nepríjemnými príznakmi menopauzy 10-12 rokov (áno, niekedy to trvá tak dlho), je pochopiteľné, že sa necítite príliš v pohode. Zároveň je to prirodzený jav, takže lekári sa nebudú snažiť nájsť spôsoby, ako vám pomôcť od príznakov menopauzy.

Našťastie pre vás nemusíte trpieť. Alebo aspoň nie až tak veľmi. Stačí vyskúšať niektoré z babských rád, ktorými sa riadia ženy po celom svete.

Doplnky stravy pre menopauzu

Počas menopauzy je aktivita ženských hormónov odlišná. Je to síce nepríjemné, ale našťastie existujú výživové doplnky pre ženy, ktoré obsahujú byliny s fytoestrogénmi. Tie môžu určitým spôsobom simulovať ženské pohlavné hormóny, takže môžu zmierniť nepríjemné príznaky prechodu.

Zachovajte pokoj

Keď vás zasiahne záchvat potenia a návaly horúčavy, môže to spôsobiť množstvo nepríjemných momentov. Z tohto dôvodu je dobré mať so sebou v taške náhradné oblečenie, antiperspirant, dostatok nápojov a napríklad malý ventilátor. V spálni tiež nemajte ťažké prikrývky a periny, ktoré môžu návaly horúčavy ešte zhoršiť.

Pohybová aktivita

Vhodná fyzická aktivita vám pomôže udržať pod kontrolou hmotnosť, ktorá má v tomto období tendenciu stúpať do nebývalých výšok. Šport tiež podporuje dobrú náladu a posilňuje kosti.

Komunikácia

Ako zrelá žena by ste nemali nechať na sebe štiepať drevo. Ak je to potrebné, povedzte nie a dodržujte svoje hranice. Nebojte sa tiež požiadať o pomoc, ak máte pocit, že niečo nezvládnete.

Relaxačné techniky

Menopauza vám nebude znepríjemňovať život, ak sa naučíte niekoľko relaxačných techník, ktoré vám pomôžu aspoň trochu sa uvoľniť. Vyskúšajte všímavosť, meditáciu a dychové cvičenia. Mnohým ženám pomáha aj hormonálna joga.

Ako vidíte, užívanie doplnkov stravy pri menopauze a zmena životného štýlu prispieva k celkovému upokojeniu aj v skutočne náročnom období života.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/menopause
– Všetko o menopauze

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *