Farba očí u ľudí: Hnedú má každý, sivá je najvzácnejšia

Aktualizované redakciou 20. 10. 2022

Farba očí sa v spoločnosti diskutuje z mnohých rôznych dôvodov. Podľa povier sa ľuďom s konkrétnou farbou očí pripisuje povaha. V ďalších prípadoch sa riešia kvôli správnej voľbe farby očných tieňov. Keďže ide o fascinujúcu tému, v tomto článku sa skúsime farbou očí zaoberať trochu viac do hĺbky.

Všetci vieme, že za farbou očí stoja naše genetické informácie. Znalejší si dokonca v tejto súvislosti spomenú na Johanna Gregora Mendela , ktorý skúmaním hrášku položil základy genetiky.

Aj tak nás ale farba očí neprestáva z nejakého dôvodu zaujímať. Keď sa pozrieme na percentá, zistíme, že 55-79 % svetovej populácie má farbu očí hnedú. Modré oči má asi 8-10% ľudí, najčastejšie ide o Európanov. Nasleduje zelená farba očí, ktorú majú iba 2 % svetovej populácie. Najvzácnejšie sú šedé oči, ktoré má menej ako 1 % svetovej populácie.

Čo presne má na dedičnosť farby očí vplyv? A môže sa farba vašich očí meniť počas života?

Čo ovplyvňuje farbu našich očí

Farbu očí ovplyvňujú gény , ktoré získavame od každého rodiča. (Jeden gén od každého.) Aby to nebolo také jednoduché, gén hnedých očí je silnejší ako gén modrých očí. Zároveň ale platí, že pokiaľ má človek modré oči a jeho rodičia majú obaja tiež modré oči, existuje len veľmi malá pravdepodobnosť toho, že by sa bol narodil s inou farbou očí, než je práve modrá.

Jednoduché to nie je aj z toho dôvodu, že finálnu farbu očí určuje aj produkcia melanínu v oku. Ako iste viete, ide o farbivo, ktoré udáva tón aj našim vlasom a pokožke. Ak máte melanínu veľa, budete mať tmavé oči. A ak zase málo, budú vizuálne svetlejšie.

Môže sa farba očí meniť?

Niektorí ľudia sa domnievajú, že sa im môže farba očí v priebehu života meniť. Nie je to ale nezmysel? Za normálnych okolností to normálne nie je, ale existujú samozrejme prípady, keď sa to stať môže.

Medzi tieto prípady patria:

  • Nosenie farebných kontaktných šošoviek
  • Ochorenie pečene
  • Zápal oka
  • Zmena veľkosti jednej zreničky
  • Rakovina oka

Tiež nesmieme zabúdať na nebezpečné zákaly, ktoré vám môžu spôsobiť problémy so zrakom. Keďže sa väčšinou neobjaví zo dňa na deň, je dôležité, aby ste chodili na pravidelnú kontrolu k očnému lekárovi, ktorý zvládne odhaliť aj naozaj malé zmeny v oku.

Výber partnera podľa farby očí

V súčasnej dobe si vyberáme partnera na základe toho, aká farba sa nám javí ako najpríťažlivejšia. V minulosti bol ale výber podľa farby očí ovplyvnený aj tým, či má žena možnosť s daným mužom prežiť. (Farba očí mohla tiež naznačovať, či pár začne zdravé dieťa.) V súčasnej dobe už sa na túto vec pri párovaní príliš nehľadí. (Aj tak sa ale na jej základe pri výbere nevedome rozhodujeme.)

Jedna z teórií párovania hovorí, že si vyberáme partnerov na základe toho, ako veľmi sú nám podobní. Z toho titulu je pravdepodobné, že si žena so svetlými očami vyberie muža, ktorý má taktiež svetlé oči.

Druhým faktorom je to, akú farbu očí mali naši rodičia. V tomto ohľade si môžeme vyberať náprotivok podľa toho, aby bola jeho farba očí zhodná s farbou očí rodiča opačného pohlavia. Zaujímavosťou tiež je, že u modrookých mužov boli preukázané preferencie partneriek s modrými očami. Pravdepodobne kvôli tomu, že modroocí muži podvedome vedia, že s modrookou ženou nebudú mať hnedooké dieťa. (Takže existuje jednoduchšie odhalenie možnej nevery.) U ľudí s inou farbou očí sa toto správanie nepotvrdilo.

Má farba očí vplyv na správanie?

Môže to byť pravda, ale tiež nemusí. Napríklad deti s modrými očami bývajú všeobecne plachšie. Ľudia s hnedými očami zase bývajú citlivejší na dianie okolo seba. Ľudia s tmavými očami navyše ľahšie menia názor pod vplyvom mienky ostatných, zatiaľ čo svetloocí ľudia menia názory hlavne podľa svojho vnútorného cítenia.

Aká je vaša farba očí? A máte pocit, že nejako ovplyvňuje vaše správanie a život?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/eye-health/eye-color-percentages – Všetko o farbe očí (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *