SWAP: Zmeňte staré za nové

Aktualizované redakciou 20. 10. 2022

Stojíte bezradne pred svojim šatníkom, botníkom, alebo knižnicou, a hovoríte si, že sa vám hromadia v priestore veci, ktoré vám nie sú ničím na úžitok? Prípadne, nemáte veľa peňazí, ale chceli by ste si dopriať niečo nové, čím si urobíte radosť? Riešením by mohol byť SWAP, v priebehu ktorého vymeníte svoje veci za nové. Čo je ten SWAP? A má nejaké pravidlá? Na to sa pozrieme nižšie.

Mnoho z nás podlieha poslednej móde a impulzívnemu nakupovaniu. Kvôli týmto niekoľkým skutočnostiam sa nám potom doma hromadia veci, pre ktoré nemáme žiadne využitie. Prípadne, niečo sme si kúpili, mali sme to rady, ale cítime, že prišiel čas na to posunúť to ďalej.

Nie všetky ženy majú v obľube hádzanie vecí do smetiaka. (Čo jednoznačne chválime.) Zároveň nie všetky majú vo svojom okolí rodinných príslušníkov, priateľov a známych, ktorí by sa ich starých vecí ujali. Čo v takej situácii robiť? Hodiť všetko do kontajnera na textil a dúfať, že odložené veci skončia v nejakom second hande?

Čo je SWAP?

SWAP je termín, ktorý (obvykle) označuje výmenu nepotrebného šatstva, doplnkov, kníh, topánok, bytových doplnkov, kabeliek, a niekedy aj detského oblečenia a nepoužitej kozmetiky. V jeho priebehu donesiete na vopred určené miesto (av vopred určený čas) veci, ktoré už vám neslúžia, a následne si môžete zadarmo , alebo za malý vstupný poplatok , ktorý sa hradí pri príchode, odniesť toľko vecí, ktoré unesiete. Samozrejme, za predpokladu, že sa vám hodí, alebo páči.

Výhody swapovania

SWAP má mnoho výhod, kvôli ktorým sa vám o ňom oplatí začať minimálne premýšľať. V prvom rade, zbavíte svoj domov vecí, ktoré už vám neslúžia. Pokiaľ budete chcieť, môžete si sama odniesť niečo, čo sa zase nehodí, alebo nepáči niekomu inému. Ďalej musíme spomenúť pozitívum v podobe ekologickosti, pretože predlžujete odloženým veciam ich životný cyklus . (Takže neskončí niekde v spaľovni, alebo na skládke.) V neposlednom rade, SWAP je šetrný aj pre vašu peňaženku , pretože ide o obchod bez peňazí. (Niekde sa platí malé vstupné kvôli práci dobrovoľníkov, alebo kvôli prenájmu sály, kde táto akcia prebieha. Nie je to ale pravidlom. Niektorí usporiadatelia dokonca podmieňujú platbu vstupného tým, že ho uhradíte, len keď si niečo vyberiete.)

Pravidlá smeny

Aby boli všetky strany spokojné, SWAP sa riadi niekoľkými pravidlami, ktoré vám odporučíme dodržať.

Patria medzi ne:

  • Kvalitné oblečenie, doplnky atď. (vy by ste tiež neboli nadšené z toho, že vám niekto daroval handru, ktorá sa nehodí ani na umývanie podlahy)
  • Čistota (oblečenie by malo byť vyprané a vyžehlené)
  • Nepoškodené veci (SWAP nie je skládka)
  • Dodržanie hygienických podmienok (hlavne u kozmetiky, ktorá by nemala byť použitá/otvorená)

V niektorých prípadoch môžu usporiadatelia uviesť, že v prípade, že sa chystáte priniesť väčšie množstvo vecí, mali by ste im to dať vedieť vopred. Pri niektorých SWAPoch tiež existuje podmienka, že môžete priniesť len to, čo samé unesiete. (Čo by malo limitovať situácie, kedy sa niekto chce zbaviť početné staré veteše pri sťahovaní.)

Aké to má nevýhody?

Aj keď je swapovanie skvelá zábava, má aj zopár nevýhod. V prvom rade, ak sa veci zbierajú pred začatím akcie, oplatí sa prísť krátko po jej začiatku. V neskorších hodinách už totiž býva celkom vybrané, a to aj napriek tomu, že vecí bolo na začiatku veľa.

Keď zase pôjde o SWAP, v priebehu ktorého môžu ľudia nosiť nové a nové kusy, pokiaľ prídete príliš skoro, nemusí tam byť zatiaľ toľko vecí, z ktorých si môžete vyberať. Keď zase prídete veľmi neskoro, tak to najlepšie môže byť preč. (Preto je najlepším riešením zostať na mieste po celú dobu akcie, alebo kým nie ste dostatočne spokojné s úlovkom.)

V neposlednom rade, neoplatí sa chodiť na SWAP s konkrétnou predstavou toho, čo chcete nájsť. Niekedy si môžete odniesť plnú tašku vecí, inokedy sa vám nemusí zase páčiť nič. Tiež počítajte s tým, že SWAP sa väčšinou oznamuje na sociálnych sieťach (na FB navštívte sekciu Udalosti a skúste nájsť SWAP vo vašom blízkom okolí).

Dá sa tam niečo nájsť?

Hoci je úlovok vždy neistý, pravdepodobnosť, že si niečo odnesiete, obvykle býva relatívne veľká. Len za tento rok sa nám podarilo vyswapovať niekoľko kusov oblečenia, topánok a doplnkov.

Zúčastnili ste sa niekedy podobnej akcie, alebo je to pre vás novinka?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *