Aj muži zažívajú rozchod: fázy rozchodu u mužov

Aktualizované redakciou 1. 4. 2022

Rozchod je veľmi nepríjemná situácia, ktorú každý aspoň raz v živote zažil. Najhoršie je, že kým jedna strana stále verí, druhá sa rozhodne, že už nechce pokračovať vo vzťahu. Hoci rozchod vnímajú veľmi emotívne najmä ženy, nepríjemné reakcie sa nevyhýbajú ani mužom. Ak chcete vedieť, čo prežíva muž počas rozchodu s vami, čítajte ďalej.

Vzťahy nie sú jednoduché. Hoci nás televízne seriály a filmy presviedčajú, že páry dokážu prekonať všetky ťažkosti za dvadsať minút, v reálnom svete to tak nefunguje. Ak chce niekto dosiahnuť oslavu diamantového výročia svadby, musíte pracovať na vzťahu (a tým myslíme, že na vzťahu pracujete obaja) a trochu šťastia.

Na začiatku tiež hovoríme, že každý rozchod je iný. Veľmi záleží na tom, kvôli čomu ste sa rozišli a kto koho prepustil. Samozrejme, ak ste sa rozišli počas hádky, je možné, že to bola skôr chyba a do mesiaca sa k sebe vrátite. Ak však išlo o neveru, domáce násilie, manipuláciu a iné škodlivé javy, očakávajte, že rozchod bude s väčšou pravdepodobnosťou trvalý (možno až na niekoľko výnimiek).

Mali by ste sa cítiť zle kvôli tomu, že plačete do vankúša a váš náprotivok chodí z večierka na večierok? V žiadnom prípade! Nižšie vysvetľujeme prečo.

Fázy rozchodu u mužov

Nie vždy je to zvykom, ale veľkú časť rozchodov iniciujú muži. Možno preto, že si počas randenia našli novú priateľku, s ktorou chcú byť. Prípadne majú pocit, že ich partner obmedzuje v osobnom živote a že nemôžu robiť to, čo by chceli.

Preto v priebehu rozchodu muži často prechádzajú:

  • Fáza ega (buď sa neúmerne zvyšuje, alebo znižuje)
  • Fáza socializácie (sex, párty, hádzanie na mňa)
  • Fáza uvedomenia (úplné uvedomenie si, že došlo k rozchodu)
  • Fázy hnevu a smútku (najmä ak odmietate komunikovať)
  • Fáza prijatia
  • Fázy nádeje (možno by sa to ešte dalo napraviť)
  • Fáza úplného odchodu (k niekomu inému)

V skutočnosti, ak to bol muž, kto inicioval rozchod, v prvých fázach o vás absolútne nebude chcieť počuť. Ak sa mu prihovoríte, buď vás bude ignorovať, alebo na vás bude hrubý. (Výnimkou sú muži, ktorí sa po rozchode snažia byť slušní. Takéto správanie však môže prehĺbiť vašu bolesť.)

Muži sa v tejto fáze chcú baviť a chcú si užívať všetko, o čom si mysleli, že vo vzťahu s vami nemôžu. Ale aj to je časom žiaduce. Najmä keď si v okamihu osamelosti uvedomíte, že už nie ste súčasťou mužského života.

Ak ste prijali taktiku nulového kontaktu (t. j. nesnažíte sa s bývalým komunikovať, nesledujete ho na sociálnych sieťach a neberiete mu telefón, keď vám volá), môže sa rozrušiť. Na druhej strane tým dáte najavo, že rešpektujete jeho rozhodnutie odísť a máte dostatok hrdosti na to, aby ste žili svoj vlastný život. Tým si v jeho očiach získate rešpekt a zvýšite šance, že sa k vám jedného dňa vráti.

Čo ak ho chcem späť?

Samozrejme, nie všetky vzťahy by sa mali obnoviť. Najmä nie tie, v ktorých boli naozaj zásadné problémy. (Domáce násilie, manipulácia, nevera…) V tomto prípade bude najlepšie, ak muž odíde a vy ho necháte ísť svojou cestou.

Ak vo vzťahu nič také nebolo, po rozchode najmä nerobte scény. Nesnažte sa toho druhého presvedčiť, že urobil chybu alebo že máte hodnoty, kvôli ktorým by mal s vami zostať. Prijmite rozhodnutie druhej osoby a zverte sa so svojimi negatívnymi pocitmi priateľom a rodine. Zachovajte si pred mužom vždy slušné správanie. Hneď potom s ním prestaňte komunikovať.

Vo všeobecnosti sa odporúča nekomunikovať aspoň 30 dní. Ale nie vždy je to dosť dlhá doba na to, aby sa k vám osoba, ktorá sa s vami rozišla, vrátila. Ak je to aj tento prípad, predĺžte nulový kontakt o ďalších 30 dní podľa potreby. Počas tohto obdobia sa sústreďte na seba. Za žiadnych okolností nekontaktujte muža, dokonca ani v slabej chvíli.

Ak sa vám ozve muž, nevenujte pozornosť tomu, či vám hádže komunikačné omrvinky (chýbaš mi, myslím na teba, alebo dokonca, že sa chce bez teba zabiť). Vždy reagujte len na konkrétne návrhy. Napríklad muž sa s vami chce osobne stretnúť v určitý deň. Rozdiel medzi týmito dvoma prípadmi je v tom, že v prvom prípade neexistuje žiadny záväzok voči vám, muž vás kontaktuje len kvôli vlastnému egu. V druhom prípade situácia smeruje k skutočnej zmene, z ktorej môžete mať prospech.

Ak sa vám bývalý partner vôbec neozve, nemôžete nič urobiť. Zachováte si svoju hrdosť a získate priestor, počas ktorého budete mať možnosť stretnúť niekoho iného. (Dodávame, že rovnaký postup platí aj pre mužov, ktorých opustili manželky.)

Ako zvládate rozchody? Darí sa vám prekonať negatívne pocity a nadviazať ďalší kontakt s bývalým partnerom, alebo už o sebe nechcete nikdy počuť?

Zdroje informácií


https://www.mensxp.com/relationships/break-ups/48271-7-stages-all-men-go-through-while-recovering-from-a-tough-breakup.html
– 7 mužských fáz rozchodu (anglicky)


https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-mindful-self-express/201603/is-your-brain-breakup
– Mozog počas rozchodu (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *