Prvá menštruácia u dievčat: 7 otázok a odpovedí

Aktualizované redakciou 2. 2. 2023

Akonáhle začnú dievčatá dospievať, dá sa očakávať, že čoskoro príde ich prvá menštruácia. Aj keď je to pre mnohých z nich tak trochu strašiak, v mnohých ohľadoch sa od klasickej menštruácie líšia. Tiež jej pravidelnosť môže byť v prvých mesiacoch a rokoch skôr diskutabilná, pretože cyklus musí dozrieť a trochu sa ustáliť. Či už hodláte túto tému otvoriť s mladou ženou v bezprostrednom okolí, alebo hľadáte informácie sama pre seba, v tomto článku si povieme všetko, čo by ste mali poznať.

Pre prvú menštruáciu sa používa označenie menarche. Vzhľadom na to, že od tejto chvíle môže dievča otehotnieť, jedná sa o jeden z najdôležitejších míľnikov v období puberty (aj v živote).

Niektoré dievčatá zaznamenajú hnedý výtok pred prvou menštruáciou. Technicky vzaté sa ale týmto spôsobom často prejavuje práve prvá menštruácia. Krvácanie môže byť slabé a môže trvať len krátku dobu, čo ju významne odlišuje od klasickej menštruácie, ktorá býva silnejšia, máva výrazne červenú farbu, ktorá s postupujúcimi dňami postupne tmavne (spolu s tým, ako krvácanie slabne) a je viac pravidelná.

Vzhľadom na to, že dievčatá v čase prvej menštruácie ešte nemávajú za sebou pohlavný styk, je vhodnejšie používať vložky. Prípadne aj menštruačné nohavičky (za predpokladu, že dievčatám sedí ich veľkosť). Tampóny a menštruačné kalíšky sú z praktických dôvodov vhodnejšie až v neskorších rokoch. (Ak ale nebudete chcieť, môžete zostať pri predchádzajúcich dvoch metódach.)

Keď už máte na túto problematiku nejaký prvotný náhľad, môžeme sa posunúť k ďalším dôležitým otázkam.

Kedy začnem menštruovať?

Na túto otázku neexistuje žiadna konkrétna odpoveď, každá žena začína menštruovať inokedy. Veľa to záleží na vašej genetike, výžive a prostredí, v ktorom vyrastáte. Existuje ale určitý priemer, v koľkých rokoch by to mohlo zhruba byť. Za normál sa považuje cca 12,5 roka, ale menštruácia môže prísť aj v rozmedzí 10-15 rokov. Výnimkou nie sú odchýlky ani jedným smerom, čo poukazuje na predčasnú menarche či na primárnu amonreu.

Dá sa naplánovať?

Nie, prvá menštruácia sa nedá nijako naplánovať a nedá sa ani posunúť.

Aké sú príznaky prvej menštruácie?

Prvá menštruácia nie je rovnaká ako klasická menštruácia, niektoré jej príznaky sa jej ale môžu podobať. Môžete byť unavené, môžete mať nafúknuté brucho, môžete mať výkyvy nálad, môžete mať slabé bolesti v podbrušku, akné, citlivé prsia a podobne. Farba krvácania býva hnedastá. Krvácanie potom trvá maximálne pár dní a býva veľmi ľahké.

Ako zistím jej pravidelnosť?

V začiatkoch menštruácie je počítanie dĺžky cyklu trochu problematické, pretože nemáte žiadne porovnanie. Z toho dôvodu sa oplatí nosiť v školskej taške a kabelke menštruačné potreby, ktoré môžete vo vhodnej chvíli použiť. (Nezabúdajte na ich pravidelné doplňovanie.) Tiež si všímajte príznaky predmenštruačného syndrómu, ktorý môže napovedať, že sa nezadržateľne blíži ďalšie krvácanie. Tiež sa hodí začať používať aplikáciu alebo kalendár a zaznamenávať dáta posledného krvácania. Vďaka tomu zvládnete v budúcnosti vypočítať pravdepodobný dátum ďalšieho krvácania. Kvôli nutnosti ustálenia cyklu, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov, to ale nemusí byť najspoľahlivejšia metóda.

Môžem otehotnieť?

Áno, akonáhle ovulujete a krvácate, môžete otehotnieť. Z toho dôvodu je dôležité sa chrániť pri každom sexuálnom styku, na ktorom sa budete niekedy v budúcnosti zúčastňovať. Pred neplánovaným tehotenstvom chráni napríklad hormonálna antikoncepcia (ktorá je iba na lekársky predpis) a kondóm (ktorý sa dá kúpiť vo voľnom predaji).

Čo mám urobiť?

Menarche môže byť pre mladé ženy šokom. Zatiaľ čo jedna skupina dievčat nemusí kvôli chýbajúcim informáciám vedieť o čo ide, ďalšie môžu mať strach z otehotnenia a ďalších javov, ktoré so sebou pohlavné dozrievanie a dospelosť nesie. Z toho dôvodu je dôležité o menštruácii s dievčatami otvorene hovoriť. Tiež by mali mať informácie o tom, aké existujú hygienické pomôcky a ako sa správne používajú. Prvé krvácanie potom určite oznámte dôveryhodnej osobe, ktorou môže byť vaša mama, teta, učiteľka alebo ktokoľvek iný, kto vás trochu upokojí a ponúkne vám vysvetlenie/pomoc.

Trvá menštruácia večne?

Nie, menštruovať budete len v reprodukčne aktívnom období, ktoré trvá od puberty do cca 45-55 rokov. Potom prichádza menopauza , po ktorej už nemôžete otehotnieť. V priebehu reprodukčného veku potom môže menštruáciu prirodzene zastaviť tehotenstvo.

V akom veku zastihla prvá menštruácia vás? Mali ste o nej podrobné informácie, alebo ste netušili, čo sa s vami deje?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/menstruation/what-is-menarche – 10 dôležitých otázok k prvej menštruácii (anglicky)

https://www.healthline.com/health/first-period – Prvá menštruácia a všetko, čo by ste o nej mali vedieť (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *