Vysadenie antikoncepcie: Je čoho sa báť? Otázky, na ktoré hľadáte odpoveď

Aktualizované redakciou 24. 11. 2022

Pokiaľ zatiaľ neplánujete dieťa, pravdepodobne užívate hormonálnu antikoncepciu. (Prípadne sa spoliehate na inú z metód ochrany proti počatiu.) Keďže ale antikoncepciu nemožno vysadiť len tak, je potrebné vedieť, na čo sa máte v kľúčovej chvíli pripraviť.

Plánovanie rodiny je veľká vec. Zvlášť, ak pri tom musíte urobiť tak zásadný krok, akým je vysadenie hormonálnej antikoncepcie . Čo sa totiž budeme rozprávať. Aj keď ju mnoho ľudí zatracuje, niektorým ženám jej užívaniu vyložene vyhovuje.

Nejde len o to, že sa nemusí (pri správnom užívaní) báť nechceného počatia. Aj vďaka nej máme pravidelný menštruačný cyklus (ktorý je navyše o poznanie slabší), či dokonca lepšia pleť. Je teda jasné, že rozhodnúť sa ju po nejakom čase vysadiť znamená mnoho komplikácií a budúcich problémov.

Čím všetkým si môže vaše telo prejsť a na čo sa máte (aspoň teoreticky) pripraviť?

Vysadenie antikoncepcie – čo od toho očakávať?

Vysadenie antikoncepcie je veľký krok v živote ženy. Zrazu telo nemá stabilné hladiny hormónov. Riadi sa podľa svojho vlastného rytmu. Čo znamená, že sa mnoho vecí zmení. A začnú byť oveľa intenzívnejšie. (Napríklad menštruačné bolesti.)

Tiež je nutné sa pripraviť psychicky na to, že sa začnú diať aj ďalšie, nie vždy pozitívne, zmeny. Napríklad vám naskáče akné , alebo budete cítiť neznesiteľné bolesti v podbrušku . Na druhú stranu, telo sa vráti do svojho prirodzeného stavu. Takže má vysadenie antikoncepcie svoje pozitíva, aj negatíva.

Vysadenie antikoncepcie a menštruácie

Ženy (ak nie sú po prechode, alebo tehotné, alebo nemajú inú vážnu hormonálnu poruchu) menštruujú každý mesiac. A malo by to tak byť aj po vysadení antikoncepcie. Je ale nutné myslieť na to, že váš menštruačný cyklus mal pred užívaním práškov nejakú svoju dĺžku . (Ak ste napríklad boli zvyknutá na menštruáciu po 24 dňoch a skôr ste ju mali po 30, bude to pre vás zo začiatku rozdiel.) Telo bolo navyše dlho pod nadvládou syntetických hormónov, takže sa môže chvíľu dávať dohromady.

Čo ak menštruácia nepríde?

Hormonálna nerovnováha môže po vysadení antikoncepcie trvať aj tri mesiace . Tiež to ale môže znamenať, že ste neplánovane otehotneli. Preto je určite dobré mať po ruke tehotenský test. Prípadne sa o svojej situácii poraďte so svojím ženským lekárom.

Vysadenie antikoncepcie a vplyv na chudnutie

Niektoré ženy po antikoncepcii zažívajú náhly prírastok na váhe. Ne vždy je to ale vina hormónov, alebo zadržiavanie vody. Občas je to aj tým, že sa menej strážime a toľko necvičíme . Hoci teda môže mať vysadenie antikoncepcie dobrý vplyv na niektoré telesné procesy, skôr by sme odporúčali úpravu jedálnička (napríklad Dukanovou diétou ) a cvičenie ( HIIT , alebo jóga bude pre začiatok fajn).

Ovu lace po vysadení antikoncepcie

Niektoré druhy antikoncepcie blokujú ovuláciu. Po vysadení sa musí tento proces opäť naštartovať. Obvykle sa tak ale deje niekoľko týždňov.

Ako bezpečne otehotnieť po vysadení antikoncepcie?

Mnoho žien sa domnieva, že po vysadení antikoncepcie je nutné nechať telo nejako očistiť. Faktom ale je, že otehotnieť možno aj napriek antikoncepcii . A telo sa dokáže dať do poriadku aj samo. Takže s otehotnením nemusíte nijak dlho čakať. Záleží teda len na tom, ako to sama (prípadne ešte s partnerom) cítite. Ak chcete počať hneď, alebo až po určitej dobe.

Vysadenie antikoncepcie a bolesť v podbrušku

Po vysadení antikoncepcie očakávajte pravidelné bolesti v podbrušku. Tými sa totiž v určitej fáze mesiaca prejavuje ovulácia , počas ktorej sa uvoľňuje dozreté vajíčko. Tiež vás budú s veľkou pravdepodobnosťou trápiť predmenštruačnej bolesti a PMS . Aj vaša perióda bude s veľkou pravdepodobnosťou oveľa silnejšia . Nesmieme ale zabúdať na to, že niektoré ženy majú (často nevedome) endometriózu . A aj ona môže mať na bolesť v podbrušku negatívny vplyv. (Antikoncepcia ju často prekryje.)

Čo na akné po vysadení antikoncepcie?

Jedným z ďalších sprievodných javov vysadenia antikoncepcie je aj horšia pleť. Zatiaľ čo predtým bola hladká a prakticky bezchybná, zrazu sa na nej začnú robiť pupienky a akné . Niekedy aj pomerne dosť rozsiahle a bolestivé. Čo s tým?

Keďže zaň môžu hormóny, neexistuje veľa ciest, ktoré by ste mohli pri jeho zvládaní zvoliť. Tým skôr, že toto akné väčšinou zasahuje do hlbokých vrstiev kože, kde si s ním poradia len odborníci. Teda dermatológovia a kozmetičky.

Ďalej skúste:

  • Používať menej kozmetických prípravkov
  • Kozmetiku s kyselinou salicylovou

Hlavne to bude chcieť z vašej strany veľkú trpezlivosť.

Prsia po vysadení antikoncepcie

Ženy často vnímajú negatívne dopady po skončení užívania antikoncepcie aj na svojich prsiach. Tie môžu byť pred menštruáciou opuchnuté a citlivé. Opäť na to majú vplyv naše vlastné hormóny. Nezabúdajte ale na to, že citlivé prsia môžu byť aj jedným z prvých príznakov tehotenstva.

Kedy je možné začať znova brať antikoncepciu po vysadení antikoncepcie?

Toto je veľmi zapeklitá otázka. Zvlášť preto, že k vysadeniu antikoncepcie veľmi často dochádza kvôli plánovaniu tehotenstva. Rozhodne by sme teda neodporúčali, aby ste začali s opätovným užívaním krátko potom, čo ste prestali.

Určite je vhodnejšie dať si na nejakú dobu pauzu. Túto otázku by ste mali navyše konzultovať so svojim gynekológom. Okrem toho, že pozná váš zdravotný stav, má dobrý prehľad o tom, čo by vám mohlo v novej životnej fáze vyhovovať. (Napríklad, ak máte po pôrode.) Rozhodne sa do užívania nepúšťajte bez toho, aby ste sa s ním najskôr poradili. Nárazové užívanie antikoncepcie totiž môže zvyšovať riziko niektorých vedľajších účinkov.

Vysadili ste niekedy hormonálnu antikoncepciu, alebo sa na to ešte len chystáte?

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/stopping-birth-control – Koniec užívania hormonálna antikoncepcia: Vedľajšie účinky a úľavové prostriedky (anglicky)

https://www.webmd.com/sex/birth-control/stopping-pill-10-ways-body-changes – 10 vecí, ktoré sa stanú potom, čo prestanete užívať antikoncepciu (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/when-does-fertility-return-after-stopping-birth-control-4056322 – Fertilita po vysadení antikoncepcie (anglicky)

https://www.healthline.com/health/switching-birth-control-pills – Výmena hormonálnej antikoncepcie (anglicky)

https://www.allure.com/story/acne-after-stopping-birth-control-pills – Ako sa zbaviť hormonálneho akné (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/late-period-after-stopping-birth-control – Čo spôsobuje nepravidelnú periódu po vynechaní antikoncepcie? (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *