Ako sa dostať do ketózy? Keto diéta a jej 5 zásad

Aktualizované redakciou 25. 8. 2022

Len málo žien je spokojných s tým, ako vyzerá ich postava. To by nebolo divné kvôli hormónom a tehotenstvu. Problémom je, že mnohí z nich nevedia, ako dosiahnuť, aby bolo chudnutie efektívne, ale aj dlhodobo udržateľné. Ak vás to trápi, možno budete chcieť vyskúšať bielkovinovú diétu.

Ženy, ktoré sa v minulosti pokúšali schudnúť, dobre vedia, že svet diét je prakticky nekonečnou prehliadkou rôznych prísnych obmedzení, z ktorých niektoré sú skutočne nehorázne. Ľudské telo potrebuje každý deň určité množstvo energie na zabezpečenie svojho bezproblémového fungovania. Ak ju odoberieme, čoskoro sa prejaví vypadávaním vlasov, jojo efektom, podvýživou, kolapsom organizmu alebo dokonca stratou menštruácie.

Z tohto dôvodu je vhodné pristupovať k redukcii hmotnosti šetrne. Zabudnite na to, že za dva týždne zhodíte desať kíl nadváhy, ktorá sa hromadila niekoľko rokov. Namiesto toho sa zamerajte na zásady bielkovinovej diéty, ktorú možno po rôznych úpravách dodržiavať ľubovoľne dlho.

Ako to urobiť správne?

Výhody bielkovinovej stravy

Jedenie mäsa je spôsob, ako sa dostať do ketózy

Niektorí ľudia považujú keto (alebo tiež bielkovinovú diétu) za kontroverznú. Podľa niektorých názorov strava bohatá na mäso vedie k zvýšeniu hladiny cholesterolu a k vyššiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení. Mnohé štúdie však už preukázali, že bielkovinová strava má mnoho výhod.

Strava s minimálnym obsahom sacharidov znižuje chuť do jedla. Po krátkom čase zaznamenáte aj viditeľný úbytok hmotnosti. Okrem toho sa z brušnej dutiny stráca veľká časť tuku. (Čo je jednoznačne žiaduce.) Môže tiež zvýšiť citlivosť tela na inzulín.

Treba však dodať, že mnoho ľudí po prechode na túto diétu zažíva fenomén nazývaný keto chrípka. Nie je to choroba ako taká. Je to reakcia tela na nedostatok pravidelného prísunu sacharidov. Ak sa vám podarí zvládnuť tento stav na začiatku diéty, všetko by malo byť v poriadku.

Zásady keto stravy

princípy keto diéty - ketóza

Podstatou keto diéty je, že ľudia konzumujú zvýšené množstvo bielkovín. Tie najčastejšie pochádzajú z chudého mäsa a niektorých mliečnych výrobkov. Táto strava zahŕňa aj zdravé tuky a zeleninové šaláty.

Kúsky ovocia a zdroje sacharidov v strave neexistujú. A ak áno, tak v prísne obmedzenom množstve. Keďže bielkoviny vás dokážu veľmi dobre zasýtiť, nemusíte sa obávať hladovania, ktoré sa zvyčajne spája s diétami.

Ketóza

Cieľom vyššie opísaného postupu je ketóza, počas ktorej má telo tendenciu siahnuť do svojich tukových zásob, ktoré premieňa na zdroj energie. Ketóza je teda stav, ktorý sa snažia dosiahnuť ľudia držiaci bielkovinovú diétu. (V prípade potreby ho možno zmerať pomocou špeciálnych testovacích prúžkov na moč.)

Obmedzenie nezdravých potravín

Aj keď nám nezdravé jedlo zvyčajne chutí, môže byť zdrojom nežiaducich kalórií. Určite vás poteší, že keto diétny plán vedie k tomu, aby ste tieto potraviny buď úplne vyradili zo svojho jedálnička, alebo ich výrazne obmedzili. Okrem alkoholu nesmiete jesť vyprážané občerstvenie, rýchle občerstvenie ani sladké pečivo.

Udržateľnosť

Ako sa dostať do ketózy

Problémom iných diét je, že nie sú dlhodobo udržateľné. Ak ste hladní, nezáleží na tom, aké silné je vaše odhodlanie. Po niekoľkých dňoch márneho snaženia to jednoducho vzdáte. Pri keto diéte je to trochu iné. Keďže bielkoviny vás dobre zasýtia a neznížia výrazne váš denný príjem kalórií, bude pre vás oveľa jednoduchšie dodržiavať nový smer stravovania z dlhodobého hľadiska.

Cvičenie

Samozrejme, najlepšie výsledky dosiahnete, ak keto diétu skombinujete s pravidelným cvičením, ktoré vám umožní vidieť prvé zmeny už po niekoľkých týždňoch. Niektorí ľudia dávajú prednosť behu, ale nič nepokazíte ani jogou alebo cvičením v posilňovni. Len nezabudnite na dôležitosť regenerácie.

Skúšali ste niekedy bielkovinovú diétu? Ak áno, ako ste s ním boli spokojní?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-low-carb-ketogenic-diets
– 10 výhod keto stravy

https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-101 – Veľký sprievodca keto diétou (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *