Ako na ovsenú kašu? Pripravte si ju v 2 jednoduchých krokoch

Aktualizované redakciou 20. 10. 2022

Rýchla ovsená kaša dokáže dodať telu dostatok energie. Na druhú stranu, málokto ju má naozaj rád. Pokiaľ ide aj o váš osobný prípad, najväčší problém bude predovšetkým v tom, že len neviete, ako si kašu správne pripraviť. Taká ovsená kaša s jablkami, banánom, so škoricou alebo inými ingredienciami totiž dokáže ašpirovať na obľúbencov vášho každodenného jedálnička.

Ovsené vločky sú zdravé, čo všetky dobre vieme. Pravda je ale taká, že pravá anglická porridge v mnohých ženách vzbudzuje odpor. Po prvé, nejde o najestetickejšie jedlo na svete. Navyše, pokiaľ nie je kaša dobre ochutená, je pomerne nijaká. Takže ju celkom ľahko prebije akékoľvek iné jedlo, na ktoré dostanete po prebudení chuť. (Ruku na srdce. Koľko žien si obľúbilo maslové croissanty, alebo šišky?)

To je obrovská škoda, pretože ovsená kaša je v podstate ako prázdne maliarske plátno. Stačí v recepte urobiť pár menších zmien a sme si celkom istí, že sa z nej čoskoro stane parťák, ktorý vás bude sprevádzať každým vašim dňom.

Nebudeme ale dlhšie krúžiť okolo horúcej ovsenej kaše a povieme vám, ako tento (ideálny) stav máte docieliť.

Základný recept na ovsenú kašu na dva spôsoby

Ovsená kaša cez noc

Ak ste rada, že každé ráno sotva rozlepíte oči, môžete si svoje raňajky pripraviť už večer a ráno ju len vytiahnuť z chladničky.

Na ovsenú kašu cez noc budete potrebovať: ½ hrnčeka ovsených vločiek, ½ hrnčeka klasického, alebo rastlinného mlieka, ¼ hrnčeka gréckeho jogurtu, 1 lyžicu chia semienok, 1 lyžicu medu, 2 lyžice malinovej marmelády, 1 l

Všetky ingrediencie dajte do väčšej misky a poriadne ich zamiešajte. Následne misku zatvorte do chladničky buď na 2 hodiny, alebo na celú noc. Ráno potom stačí vybrať kašu z chladničky a pustiť sa do jedla.

Rýchla ranná ovsená kaša

Na ovsenú kašu pripravenú ráno budete potrebovať: ½ hrnčeka jemných ovsených vločiek, horúcu vodu, 1 lyžicu chia semienok, 1 lyžičku čakankového sirupu, 1 lyžicu arašidového masla, štipku škorice

Do misky odmerajte vločky, chia semienka a škoricu. Všetko zamiešajte a zalejte horúcu vodu. Tú prilievajte po častiach, pravdepodobne ju nespotrebujete celú. Následne pridajte čakankový sirup a arašidové maslo. Všetko zamiešajte a môžete podávať. (Kaša by mala mať krémovitejšiu a kompaktnú konzistenciu.)

Rýchla ovsená kaša

Príprava ovsenej kaše sa zrýchli v závislosti od toho, aký máte typ vločiek. Pokiaľ preferujete jemnú chuť a rýchlu (pokojne aj rannú) prípravu, sú vhodnejšie jemne mleté ovsené vločky , ktoré sa dajú zohnať v každom väčšom supermarkete, alebo v obchode so zdravou výživou. Pre celé ovsené vločky je o niečo vhodnejšie klasické varenie v hrnci, alebo v rajnici.

Ako na ňu bez mlieka

Spôsobov, ako pripraviť ovsenú kašu existuje celý rad. Niektorí si ju dávajú s mliekom. Môžete ale vyskúšať aj rastlinné mlieko , ktoré môžu aj ľudia, ktorí majú intoleranciu laktózy, alebo problém s trávením kazeínu. Chutná je aj ovsená kaša z vody . Zvlášť, ak má vyššiu teplotu. Ovsené vločky tekutinu vstrebajú, čím sa zjemnia a ešte získajú konzistenciu pripomínajúcu lepidlo. Nemusíte si preto robiť starosti, že by ovsená kaša s vodou nemala požadovanú hustotu.

Ako na ňu s jogurtom

Ovsená kaša s jogurtom sa dá pripraviť buď tak, že do základu pridáte jogurt (viď recept na vločky cez noc), alebo jogurt pridáte až na záver pri príprave ranných vločiek. Pridávanie jogurtu sa odporúča, pretože obsahuje bielkoviny, ktoré vás zvládnu dlhšie zasýtiť. Asi nemusíme hovoriť, že siahnuť by ste mali primárne po kvalitnom bielom jogurte bez cukru a príchuti.

Aké sú výhody konzumácie ovsenej kaše?

Na záver si nechávame zopár perličiek. V ovsenej kaši nájdete vitamíny skupiny B (hlavne vitamín B1 a B5), horčík, fosfor alebo mangán. Ďalej ide o bohatý zdroj antioxidantov, ktoré potrebujeme kvôli stresu a negatívnym vplyvom životného prostredia. Nesmieme zabúdať na to, že ovsená kaša je skvelým zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá pre normálne trávenie. Jej konzumácia by mala prispieť aj k lepšej kontrole krvného cukru, alebo k zmierneniu problémov, ktoré sú spojené s vysokým cholesterolom.

Takže, na nič nečakajte a skúste dať ovsenej kaši vo svojom živote šancu.

Zdroje informácií

https://downshiftology.com/recipes/overnight-oats/ – Recept na vločky cez noc (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/9-benefits-oats-oatmeal – 9 benefitov ovsenej kaše (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *