5 českých vianočných tradícií a zvykov: Ako je to s imelom?

Aktualizované redakciou 20. 10. 2022

Vianoce klopú na dvere. Okrem pečenia cukroviniek a balenia darčekov by ste sa mali (aspoň trošku) zaujímať aj o niektoré vianočné tradície. Následne si z nich môžete vybrať tie, ktoré vám a vašim blízkym vyhovujú najviac.

České Vianoce majú svoje zvláštne kúzlo. Zvlášť, ak hovoríme počas sviatkov, ako ich zažívali naše babičky a prababičky. Tie sa vyžívali v dodržiavaní rôznych tradícií. Niektoré z nich pretrvali až do dnešnej doby, iné kvôli odlišnému spôsobu života zanikli.

Svoje robí aj to, že české vianočné tradície v niektorých prípadoch nahradili vianočné tradície zo zahraničia.

Pokiaľ vás zaujíma, ktoré vianočné tradície sú typicky slovenské a ktoré importované, určite pokračujte v čítaní.

České vianočné tradície

Možno tomu nebudete veriť, ale v priebehu decembra naši predkovia dodržiavali neobvykle veľké množstvo tradícií. Niektoré sa spájajú so sviatkom sv. Barbory, s Mikulášom a sa sv. Luciou. Ďalej je na poradovníku aj sv. Štefan, Ktorý má sviatok tesne po Štedrom dni. V decembri máme aj Silvestra . Po začiatku nového roka sv. Jana a tri kráľa . Je toho teda naozaj dosť. My sa ale zameriame iba na to, čo súvisí so Štedrým dňom. (Ktorý má tých tradícií a zvykov pochopiteľne najviac.)

Pôst

Určite poznáte poveru, ktorá hovorí, že keď nebudete celý deň nič jesť, za odmenu uvidíte zlaté prasiatko. V skutočnosti je ale význam pôstu trochu iný. Naši predkovia v priebehu dňa konzumovali jedlá, avšak také, ktoré neobsahovali mäso. Medzi ne patrili aj polievky.

Čo sa týka histórie, prvé zmienky o slovenskom vianočnom pôste pochádzajú zo 16. storočia. V minulosti, rovnako ako v terajšej dobe, ale neboli zlaté prasiatka ničím mystickým. Väčšinou vznikla tak, že niekto hodil na stenu odlesk obyčajného zrkadla. S týmto zvykom sa taktiež spája aj strašidelná postava Perchty , ktorá chcela príliš najedeným ľuďom párať brucho. Postava Perchty sa s najväčšou pravdepodobnosťou spája s pohanským folklórom. Prvá zmienka o nej u nás pochádza z 15. storočia.

Odovzdávanie darčekov

Prakticky všetky národy, ktoré oslavujú Vianoce, si odovzdávajú darčeky. V Česku má ale vianočná nádielka svoje historické špecifiká.

Ľudia zo Stadíc nosili pravidelne ošatku orechov panovníkovi. Vďaka tomu sa im údajne dostalo oslobodenie od odvodov. (Že by účelový dar?) Tiež sa hovorí, že v Kraji Vysočina chodila žena, ktorej sa hovorilo štedrá baba . Nikdy ale nechodila dovnútra. Svoje dary nechávala v pančuchách, ktoré boli zavesené blízko vstupných dverí.

Štedrovečerná večera

K českým vianočným sviatkom patrí slávnostná večera. Tá sa podávala na stole ozdobenom obrusom a väčšinou obsahovala niekoľko chodov. Osvetlenie zaisťujú sviece. Jej sa zakaždým až vo chvíli, keď sa pri stole zíde celá rodina. Niektoré rodiny chystajú tanier pre náhodného pútnika, či za zosnulých.

Betlehem s jasličkami

Určite poznáte niekoho, komu nechýba počas sviatkov betlehem s jasličkami. Ide o výjav z narodenia Krista, ktorý je obvykle zasadený do českého prostredia. Betlehemy sú okrem iného celkom často motívom ľudového umenia. Nešlo o to vytvoriť nezabudnuteľné umelecké dielo. Išlo skôr o snahu uctiť si Krista a podporiť hrejivú náladu.

Podľa toho, čo bolo práve k dispozícii sa vyrábali betlehémy z papiera, z dreva alebo dokonca aj z vosku. Niektoré betlehemy sú dokonca pohyblivé a zaberajú veľa miesta. V posledných rokoch sú v mestách populárne veľké betlehémy z dreva, ktoré majú životné rozmery.

Prechádzka pred večerou

Mnoho rodín chodí pred sviatočnou večerou na prechádzku, počas ktorej má všetkým členom domácnosti vyhladnúť. Niektoré rodiny počas prechádzky tiež vypúšťajú kapry na slobodu. Odborníci ale tento spôsob záchrany neodporúčajú, pretože kapor väčšinou krátko po vypustení zomrie.

Importované vianočné tradície a zvyky

Schválne sme nehovorili o vianočnom stromčeku. Ide totiž o prevzatý zvyk. (V 19. storočí ho ešte u nás nikto nepoznal.) Zvyk zdobiť stromček prišiel s najväčšou pravdepodobnosťou na svet v 17. storočia. Ale nevieme to určite. Niekde sa dokonca stromček vešiel k stropu.

Českou tradíciou nie je ani vešanie imela. Existencia tohto zvyku má s najväčšou pravdepodobnosťou spojitosť s Keltmi a pohanstvom.

Dodržujete nejaké vianočné zvyky? Ak áno, aké?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *