Vaginálna suchosť: Prečo je pošva suchá? Čo pomáha?

Aktualizované redakciou 4. 5. 2023

Svrbenie a pálenie pošvy sú príznaky, bez ktorých by sa väčšina z nás obišla. Aj napriek tomu sa však môžu tieto problémy v niektorých životných situáciách objaviť. Aj keď niekto tvrdí, že za to môže nedostatok sexu, v skutočnosti môže suchosť pošvy súvisieť s prechodom a ďalšími faktormi, s ktorými sa počas života stretnú aj oveľa mladšie ženy. Môže pálenie po sexe odvrátiť lubrikant? A existujú nejaké ďalšie tipy, ktoré môžu zlepšiť váš sexuálny zážitok?

Estrogén je hormón, ktorý v ženskom tele riadi veľké množstvo vecí. Okrem plodnosti je veľmi dôležitý aj pre zvlhčenie ženských intímnych partií pri sexuálnom styku. Lenže z rôznych dôvodov to z praktickej stránky nemusí vždy dobre fungovať a môže vás pri styku trápiť vaginálnu suchosť. (Ktorá spôsobuje bolesť aj najrôznejšie odreniny, ktoré môžu krvácať.)

Keďže vieme, že ženský hormón má tendenciu s narastajúcim vekom ubúdať, problémy s vaginálnou suchosťou sa môžu objaviť u zrelých žien v období menopauzy.

Tip: Poznáte príznaky menopauzy?

Nemusíte ale nutne sledovať len vaginálnu suchosť a stratu menštruácie , s narastajúcim vekom sa môžu objaviť aj návaly tepla a potenia, kvôli ktorým nemôžete spať, ani sa poriadne venovať svojej práci. Hormonálna nerovnováha a ďalšie problémy však trápia aj mladšie ženy, ktoré majú do prechodu ešte veľmi ďaleko.

Aké existujú hlavné príčiny nedostatočného zvlhčenia? A existujú nejaké účinné úľavové prostriedky?

Príčiny vaginálnej suchosti

Za normálnych okolností sa dokážu ženské intímne partie prirodzene zvlhčiť, čo vedie k tomu, že môže dôjsť k intímnemu styku ak prípadnému oplodneniu. Lenže, pokiaľ ku zvlhčeniu nedochádza tak, ako by správne malo, môže sa objaviť strata chuti do sexu u žien , ktorá môže negatívne ovplyvňovať kvalitu vzťahu.

Okrem prechodu má na zvlhčenie pri styku negatívny vplyv napríklad:

 • Dojčenie
 • Pôrod
 • Fajčenie
 • Imunitný systém
 • Užívanie niektorých liekov proti prechladnutiu
 • Užívanie liekov proti alergii
 • Užívanie antidepresív
 • Užívanie hormonálnej antikoncepcie

Ďalej môže byť na vine aj neodhalená cukrovka, používanie nevhodných prípravkov na intímnu hygienu alebo nedostatočné vzrušenie pri styku. Ako teda vidíte, dôvodov, prečo k vaginálnej suchosti môže dochádzať aj u iných žien, existuje naozaj veľké množstvo.

Čo pomáha?

Než zlý sexuálny styk, to snáď radšej žiadny. Problém je v tom, že váš náprotivok nemusí mať pre tento prístup dostatok pochopenia, čo môže z dlhodobého pohľadu spôsobiť rozpad vzťahu. Ako si teda poradiť?

Lubrikačný gél

Prvým pomocníkom tradične býva kvalitný lubrikačný gél, ktorý by mal byť vo výbave každej zrelej ženy. Ideálne gély sú také, ktoré sú na báze vody, pretože neporušujú kondómy ani erotické hračky. Dôležité je ďalej to, aby ste sa po géle nebáli siahnuť a používali ho v dostatočnom množstve

Predohra

Pokiaľ si sex neužívate, je dôležité, aby ste apelovali na partnera, aby sa viac venoval predohre, v priebehu ktorej vás na styk dostatočne naladí. Jedným z možných riešení, ktoré môžu vášmu sexuálnemu životu jedine prospieť, patria už spomínané sexuálne hračky, ktoré dokážu okoreniť zabehnutú rutinu.

Bylinky na menopauzu

V prípade, že patríte do kategórie zrelých žien, ktoré majú problémy s vaginálnou suchosťou o niečo častejšie, oplatí sa vyskúšať kvalitné doplnky stravy pre menopauzálne ženy, ktoré obsahujú komplex vitamínov a byliniek, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu.

Tradične v ich zložení nájdete napríklad:

 • Ploštičník hroznatý
 • Ľan siaty
 • Červený ďatelina
 • Smldinec chlpatý

A mnoho ďalších byliniek, ktoré môžu pomôcť uľaviť od návalov potenia a horúčavy, dodať chýbajúcu energiu a podporiť kvalitu vášho sexuálneho života.

Ako proti vaginálnej suchosti bojujete vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *