Oxytocín – hormón lásky: jeho účinky a ako ho možno zvýšiť?

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

Čudovali ste sa niekedy, ako je možné, že sa vo vás prebudia pocity náklonnosti a veľkej lásky, ktorú nemožno popísať slovami? Potom verte, že je to z veľkej časti dané našimi hormónmi. A špeciálne potom za to môže hormón zvaný oxytocín. Čo vie s naším telom urobiť? A aký má vplyv na pôrod?

Aj keď si to odmietame pripustiť, veľa vecí v našich životoch je ovplyvnená hormónmi . A predovšetkým potom náklonnosť a láska . Len si stačí spomenúť, ako bohužiaľ pocity v nás vyvoláva maznanie sa s dieťaťom, alebo s milovaným náprotivkom za upršeného rána. Ako vieme, potom máme veľký problém vstať bez problému z postele.

Keďže ale hormóny často ovládajú našu náladu, rozhodne je dobré vedieť, ako podporiť tvorbu tých, ktoré nás robia šťastné. Vďaka tomu dokážeme ľahšie prekonať krízy aj prechodne horšiu náladu.

Pokiaľ vás to zaujíma, určite pokračujte v čítaní.

Oxytocín – prečo je tak dôležitý

Oxytocín je hormón, ktorý sa vyplavuje počas pôrodu a dojčenia . Ale nielen počas neho. Je tiež spájaný s empatiou, dôverou, sexuálnou aktivitou as budovaním vzťahov. Miestom jeho vzniku je časť mozgu, ktoré hovoríme hypotalamus. Ženy majú vo všeobecnosti viac oxytocínu v tele ako muži .

Aj keď môžeme hladinu oxytocínu ovplyvniť tým, čo práve robíme, existuje aj syntetický oxytocín, ktorý sa používa pri niektorých lekárskych zákrokoch. Najčastejšie počas pôrodu, na ktorom sa oxytocín nemalou mierou podieľa.

Ďalej má oxytocín vplyv na:

Ako získať viac oxytocínu?

Niekedy na produkciu oxytocínu stačí len veľmi málo. Napríklad urobiť nezištne dobrý skutok . Napríklad môžete niekomu dať darček. Len tak. Alebo niekoho niečo naučiť. Rovnako pozitívny vplyv má napríklad aj maznanie sa so psom , alebo s iným domácim zvieraťom, ku ktorému máte pozitívny vzťah.

Ďalej má dobrý vplyv na hladinu oxytocínu v tele:

  • Meditácia
  • Čas strávený s priateľmi
  • Počúvanie obľúbenej hudby
  • Masáž
  • Cvičenie jogy
  • Dobré jedlo
  • Zmysluplná a zaujímavá konverzácia

Čo sa ale budeme rozprávať. Pár podstatných bodov sme zámerne vynechali. Pretože si zaslúži trochu viac priestoru.

Ako sme sa zmienili v úvode, obrovský vplyv na hladinu oxytocínu má maznanie a sex . Nemusí ísť vyložene o sexuálny akt, počas ktorého dosiahnete orgazmus. Veľký vplyv má aj kontakt kože na koži. A maznanie a nežné dotyky všeobecne. Stačí, keď celú noc spíte v náručí svojho milovaného a ešte si pri tom vymeníte pár horúcich bozkov.

Aj keď je to na jednej strane nádhera, je to práve tá vec, ktorá nás robí oproti mužom tak zraniteľnými. Oxytocín totiž pomáha budovať silné puto s druhým človekom. Takže zatiaľ čo páni sú schopní oddeliť sex a romantické city, ženy s tým majú (aj kvôli prirodzene vyšším hladinám oxytocínu v tele) problém. Je to teda niečo za niečo.

Oxytocín pri pôrode

V úvode sme ďalej načali, že oxytocín sa veľkou mierou podieľa aj na pôrode. Pomáha totiž navodzovať kontrakcie , ktoré majú za cieľ vypudiť dieťa z tela von. Zároveň má kľúčovú úlohu pre postupujúci pôrod. Pokiaľ sa lekárom zdá, že žene trvá rozbehnutie pôrodu príliš dlho, môžu jej podať syntetický oxytocín , ktorý má spôsobiť urýchlenie celého procesu. (Tiež sa podáva, ak sa pôrod zastavuje.)

To ale nie je jediná úloha oxytocínu v celom procese.

Akonáhle je dieťa na svete, oxytocín spustí laktáciu . Ako potom dieťa saje, opäť dochádza k produkcii oxytocínu. A tým pádom to prispieva ako k tvorbe pevnejšieho puta k dieťaťu, tak k podpore dojčenia.

Akým spôsobom sa snažíte zvýšiť hladinu oxytocínu vy?

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/275795 – Oxytocín: Hormón lásky? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-increase-oxytocín – 12 spôsobov, ako prirodzene zvýšiť hladinu oxytocínu (anglicky)

https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/oxytocín – Oxytocín (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *