Na čo si dať pozor pri kúpe čítačky elektronických kníh? Poradíme vám!

Aktualizované redakciou 8. 6. 2022

Čítačky elektronických kníh sú veľmi obľúbené. Čoraz viac ľudí začína nahrádzať tradičné knihy. Čítaním elektronických kníh môžeme ušetriť veľa miesta na poličkách a zároveň sa starať o prírodné prostredie. Hoci by sa mohlo zdať, že čítačky elektronických kníh sa od seba veľmi nelíšia, v skutočnosti majú rôzne funkcie a parametre, ktoré ovplyvňujú komfort používania zariadenia.

Ako funguje čítačka elektronických kníh?

Čítačka elektronických kníh je prenosné zariadenie určené na zobrazovanie textov uložených v digitálnej forme , ako sú knihy, časopisy atď. Princíp fungovania takejto čítačky je založený na tzv. elektronický papier (E Ink). Technológia elektronického atramentu funguje na základe použitia atramentových guľôčok, ktoré sa pomocou elektrických impulzov usporiadajú do pixelov. Vďaka svojej štruktúre je elektronický papier oveľa jasnejší a presnejší ako tradičný text zobrazovaný napríklad na smartfónoch alebo tabletoch.

Výhody používania čítačiek elektronických kníh

Elektronický papier nevyžaruje žiadny zdroj svetla, čo znamená, že obrazovka nesvieti priamo do očí, takže ich neunavuje. Čítanie kníh v úplnej tme sa však nezaobíde bez podpory dodatočného osvetlenia (mnohé obrazovky čítačiek elektronických kníh sú v súčasnosti vybavené osvetlením). Texty na takejto čítačke možno čítať na priamom slnečnom svetle, pretože obrazovka sa neleskne a neodráža silné svetlo. Obraz je čitateľný v každom uhle, spotreba batérie je nízka a tieto zariadenia sú väčšinou malé a praktické – namiesto veľkých kníh, niekoľkých zošitov s tlačenými materiálmi môžeme vždy nosiť malé, esteticky vyhotovené zariadenie, ktoré zaberie málo miesta v taške alebo batohu. Niektoré čítačky elektronických kníh, ako napríklad Amazon, možno používať nielen na čítanie, ale aj na počúvanie audiokníh.

Ktorú čítačku e-kníh si vybrať?

Pred kúpou čítačky elektronických kníh venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:

Veľkosť obrazovky

Najdôležitejším prvkom každej čítačky elektronických kníh je jej obrazovka. Pre čítačky elektronických kníh je štandardná veľkosť obrazovky 6 palcov. To je optimálna veľkosť na pohodlné čítanie. Takéto zariadenia s obrazovkou sa tiež ľahko prepravujú a zaberajú málo miesta. Takáto uhlopriečka sa používa vo väčšine ich modelov vrátane modelu Amazon. Výnimkou je Amazon Oasis, ktorý má 7-palcovú obrazovku.

Rozlíšenie obrazovky

Rozlíšenie jednotlivých zariadení sa môže líšiť. Čím je vyššia, tým je text jasnejší. Základné čítačky elektronických kníh majú rozlíšenie 800×600 pixelov alebo viac. Pri správnom nastavení postačuje na pohodlné čítanie kníh. Vyššie rozlíšenie majú lepšie a drahšie modely. V obchodoch nájdeme čítačky s rozlíšením HD a Ultra HD, t. j. 1448×1072.

Typ obrazovky v čítačke elektronických kníh

Väčšina displejov v čítačkách elektronických kníh je vyrobená technológiou elektronického papiera. Ich najväčšou výhodou je, že neunavujú oči, pretože nevytvárajú svetlo. Vďaka matrici E-Ink je obraz ľahko čitateľný aj na priamom slnečnom svetle a nenamáha oči ako obrazovky smartfónov a tabletov. Stále môžete nájsť čítačky s LCD displejom, ale sú oveľa ťažšie čitateľné, a preto sa neodporúčajú.

Podporované formáty súborov

Pri hľadaní čítačky elektronických kníh zistíte, že rôzne značky zariadení často podporujú rôzne formáty súborov. Najobľúbenejšie formáty, ktoré používa väčšina vydavateľov elektronických kníh, sú EPUB, MOBI a PDF . E-knihy vo formáte MOBI sú určené pre čítačky Kindle. Kindle číta aj všetky nechránené súbory PDF. Na druhej strane formát EPUB je priamym nástupcom formátu Open eBook, ktorý bol vyvinutý už skôr.

Zabudovaná pamäť, t. j. koľko kníh sa zmestí do čítačky elektronických kníh

Pri výbere čítačky elektronických kníh by ste mali venovať pozornosť zabudovanej pamäti. Uvádza, koľko kníh sa do takéhoto zariadenia zmestí. Štandardná veľkosť je 8 GB, čo umožňuje uložiť približne 1500 kníh (formát MOBI alebo EPUB).

Ako vidíte, výber čítačky nie je zložitý, stačí dodržiavať vyššie uvedené pravidlá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *