Triedenie kozmetiky: Ako dlho vydrží rúž a make-up?

Aktualizované redakciou 6. 10. 2022

Pokiaľ patríte medzi vášnivé zberateľky dekoratívnej kozmetiky a skin care, najskôr by ste mali spozornieť. Možno ale máte zopár svojich obľúbených kúskov, ktoré nechcete dať ani po niekoľkých rokoch z ruky. Vedela ste však, že kozmetika má expiračnú dobu, po uplynutí ktorej sa môže rýchlo pokaziť? Pokiaľ sa chcete vyhnúť dermatologickým a ďalším nepríjemným problémom, určite pokračujte v čítaní.

Niektoré ženy sú také veľké milovníčky kozmetiky, že sa rozhodli ju zbierať. Nesmie im uniknúť ani jedna limitovaná edícia ich obľúbenej kozmetickej značky, aj keby to znamenalo, že už majú niečo podobné niekoľkokrát doma. V mnohých ďalších prípadoch ženy siahajú po stále rovnakých kozmetických kúskoch, ktoré majú vo svojej taštičke už niekoľko rokov.

Či už sa radíte do akejkoľvek z týchto dvoch kategórií, mali by ste vedieť, že kozmetika má expiračnú dobu. Potom môže dôjsť k jej prirodzenému znehodnoteniu. Pokiaľ sa takýto výrobok rozhodnete používať, nemožno vylúčiť, že za to zaplatíte nepeknou vyrážkou, alebo dokonca jačmenným zrnom, ktoré sa vám urobí jedného dňa na oku.

Po akej dobe by ste sa teda mali svojich obľúbených kozmetických kúskov bezodkladne vzdať?

Neotvorená kozmetika

Niektoré ženy sa domnievajú, že make-up, ktorý nebol otvorený, sa nemôže pokaziť. Pravda je ale taká, že aj také kozmetické výrobky podliehajú po nejakej dobe skaze, takže sa ich neoplatí skladovať.

Pokiaľ skladujete neotvorenú kozmetiku na tmavom a chladnom mieste, na ktorom je navyše dostatočne sucho, taký kozmetický výrobok by mal vydržať cca 2-3 roky. Neplatí to ale o všetkých výrobkoch, pretože krémový make-up, korektor atď., obsahuje oleje a ďalšie ingrediencie, ktoré sa obvykle kazia o niečo rýchlejšie. To isté platí o prírodných produktoch, ktoré neobsahujú príliš silné konzervanty. Nehľadiac na to, či bola kozmetika v ideálnych podmienkach, nemali by ste skladovať nič (hoci neotvoreného) dlhšie ako 3 roky.

Otvorená kozmetika

Pri nákupe hľadajte na zadnej etikete malé číslo, pri ktorom je písmenko M. To označuje, koľko mesiacov by ste mali po otvorení daný výrobok používať. Samozrejme, môžete ho používať aj krátko po expirácii, ale môžete si všimnúť, že s ním nedosiahnete rovnako dobrý výsledok, na aký ste bola zvyknutá.

Pre predstavu, expiračná doba jednotlivých výrobkov sa obvykle pohybuje:

 • Rúž, 18 až 24 mesiacov
 • Lesk na pery, 12 až 18 mesiacov
 • Make-up a korektor, 12 až 18 mesiacov
 • Riasenka, 3 až 6 mesiacov
 • Tekuté očné linky, 3 až 6 mesiacov
 • Krémové produkty, 12 až 18 mesiacov
 • Púdrové produkty, 12 až 18 mesiacov

Ako poznám, že už je to prešlo?

Keď odhliadneme od toho, že sa vám môže urobiť vyrážka, alebo jačmenné zrno, pokazený produkt môžete spoznať aj podľa niekoľkých ďalších ukazovateľov.

Patria medzi ne:

 • Divný zápach, alebo zmena vône
 • Zmena farby produktu
 • Zmena textúry
 • Pleseň

Ak niečo také objavíte, okamžite takýto výrobok vyhoďte.

Ako predĺžiť životnosť?

Váš produkt môže zostať v perfektnej kondícii v prípade, že ho budete skladovať na vhodnom mieste. Pred jeho používaním si nezabudnite umyť ruky a pravidelne pri líčení používajte vyčistené kozmetické štetce. Tiež svoju kozmetiku s nikým nezdieľajte. V prípade, že líčite ostatných, vždy používajte štetce (napríklad na aplikáciu rúžu) a všetko starostlivo dezinfikujte.

Riešite expiračnú dobu kozmetiky, alebo vám na niečom takom nezáleží?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/does-makeup-expire – Všetko o expiračnej dobe kozmetiky (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *