Ako urýchliť rast vlasov? Iba chcieť nepomôže!

Aktualizované redakciou 25. 8. 2022

Dlhé vlasy by chcelo veľké množstvo žien. Nie každá ale vie, čo by mala pre splnenie tohto sna urobiť. Zatiaľ čo niektoré ženy skúšajú všetko možné, ďalšie si myslia, že si stačí len počkať. Keďže aktívny prístup prináša lepšie výsledky, dáme vám pár tipov, ktoré by mohli rásť vašich vlasov trochu urýchliť.

Vlasy majú v živote človeka niekoľko funkcií. V prvom rade chráni našu hlavu pred nadmernou stratou tepla počas zimy. Počas leta zase chráni pokožku hlavy pred slnečnými spáleninami a pred prehrievaním. (Nie je to tak ale vždy. Zvlášť v priebehu naozaj tropických dní.) Ďalej z nich dokážeme vyčítať, ako sa o seba staráme, koľko je nám zhruba rokov a aký je náš (približný) zdravotný stav.

Po dlhé stáročia tiež platilo, že dlhé a husté vlasy sú jedným zo znakov ženskej krásy. Z toho dôvodu na ne ženy veľmi dbali a okrem kvalitnej starostlivosti premýšľali nad tým, aký si z nich urobia účes.

Aj keď sa doba trochu posunula, vlasom ich estetická funkcia zostala. Preto sa dnes pozrieme na to, ako môžete podporiť svoje kadere v ďalšom raste.

Toto vlasom pomáha

Vnútorná výživa

Možno budete prekvapené, ale na vlasy má najväčší vplyv naša vnútorná výživa. Pokiaľ totiž nemáte dobrý stavebný základ, nemôžete očakávať, že len vonkajšou starostlivosťou dosiahnete optimálne výsledky.

Medzi najlepších pomocníkov patria vitamíny skupiny B , proteíny , vitamín C , vitamín E a niektoré bylinky. Menovať by sme mohli napríklad žihľavu dvojdomú a prasličku roľnú . Najlepšie výsledky dosiahnete, keď budete dodržiavať zásady zdravého stravovania ak tomu budete užívať doplnky stravy na podporu rastu vlasov. V žiadnom prípade sa nepúšťajte do reštriktívnych diét, ktoré majú na zdravie a vzhľad vlasov negatívny vplyv.

Kofeín

Teraz nehovoríme o tom, že by ste mali piť v priebehu dňa päť šálok silnej kávy, ale o tom, že by ste mali vyskúšať vlasové prípravky s obsahom kofeínu. Kofeín dokáže pomerne dobre prekrvovať pokožku, vďaka čomu dôjde k tomu, že sa k vlasom dostane viac kyslíka a živín. Keď budete tieto prípravky používať dlhodobo, malo by sa to odraziť na rýchlejšom raste a na lepšej kvalite vlasov.

Esenciálne oleje

Ďalej vlasom prospeje, keď im doprajete pravidelnú olejovú kúru. (V ideálnom prípade aspoň raz týždenne.) Na pokožku hlavy je možné aplikovať rozmarínový olej. Tiež ale môžete vyskúšať arganový olej , kokosový olej a olivový olej .

Postupujte tak, že si olej vmasírujete ku korienkom a aplikujete ho aj do dĺžok. Následne si vlasy zakryjete kúpacou čiapkou, alebo uterákom, a necháte olej niekoľko hodín pôsobiť. Nakoniec ho umyte a vlasy poriadne vysušte. (Olej ku korienkom by nemali aplikovať ženy s mastnými vlasmi, pretože ich môže viac mastiť a zaťažovať.)

Pozor na správnu starostlivosť

V neposlednom rade by ste nemali rezignovať ani na správnu starostlivosť. Inak hrozí, že vám síce porastú pekné vlasy, ale vplyvom zlého zaobchádzania sa im budú ulamovať končeky. (Takže nikdy poriadne nevyrastú.)

Vlasom nerobí dobre:

  • Odfarbovanie
  • Tepelný styling
  • Ignorácia zastrihávania končekov
  • Nosenie gumičiek s kovovými súčiastkami (tie dokážu vlasy agresívne prerezať)
  • Nosenie príčeskov
  • Používanie nevhodných kozmetických výrobkov
  • Zlé česanie (napríklad úplne mokré vlasy by sa nemali rozčesávať vôbec)
  • Používanie zlého uteráka na vlasy (odporúča sa mať uterák na vlasy z mikrovlákna, v ktorom budú vlasy schnúť najdlhšie 10 minút)

Ako vidíte, starostlivosť o vlasy je hotová veda a pokaziť sa toho môže veľa. Keďže ale vidíte, že na všetky problémy existuje riešenie, veríme, že pri zmene starostlivosti o vlasy a pri dlhodobom užívaní doplnkov stravy na vlasy vaše problémy s ich pomalým rastom konečne zmiznú.

Ako sa o svoje vlasy staráte vy?

Zdroje informácií

https://www.vlasimo.sk/podpora-rastu-vlasov/ – Ako podporiť rast vlasov (slovensky)

https://www.healthline.com/health/what-makes-hair-grow – 10 tipov pre podporu rastu vlasov (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *