Ako spoznať koniec vzťahu a ako z neho bezbolestne odísť?

Aktualizované redakciou 20. 10. 2022

Ľudia sú spoločenskí tvorovia. Je preto pochopiteľné, že k sebe hľadajú niekoho, kto ich bude verne sprevádzať životom. Zatiaľ čo predtým bol manželský zväzok niečím posvätným, dnes sa čím ďalej tým častejšie rieši spolužitie na psiu knižku, z ktorého je oveľa jednoduchšie odísť. Alebo nie?

Vzťahy sú pomerne rozsiahla oblasť, ktorá si nárokuje mnoho energie a času. Aj tak sú ale pre nás vzťahy veľmi dôležité, pretože nám umožňujú spoluprácu s rôzne nadanými a zmýšľajúcimi ľuďmi. Tiež môžu poskytovať istotu, že všetkým nástrahám života nečelíme samy.

Problém je ale tak trochu v tom, že skoro žiadny vzťah nie je od začiatku úplne hotový. Musí sa na ňom neustále pracovať. Tým skôr, keď sa budete každodenne stretávať so všednými problémami, ktoré majú do nejakého romantického filmu veľmi ďaleko. (Platba nájmu / hypotéky, starostlivosť o deti a starých rodičov, choroba, strata zamestnania, pranie a upratovanie…Však to poznáte.)

Niekedy sa vplyvom straty prvotného nadšenia a nedostatku pozornosti začnú vzťahy rozpadať. V priebehu času si ženy tiež viac všímajú varovné znamenia, ktoré naznačujú, že ich partner nebol pre vzťah vhodný už na začiatku randenia.

Keďže je ale veľmi ťažké prísť na to, kedy už nemá zmysel sa snažiť o niečo bojovať, ale zároveň máme strach zostať po rozchode samy, mrkneme sa na to, podľa čoho sa pri rozhodovaní orientovať a ako túto bolístku čo najrýchlejšie prekonať.

Kedy už nemá zmysel udržiavať vzťah?

Poučky o tom, že ženy nemajú zotrvávať vo vzťahu s človekom, ktorý ich bije , vieme všetky. Tiež pravdepodobne nebudete usilovať o udržanie vzťahu s notorickým alkoholikom , alebo gamblerom . Avšak to nie sú jediné typy osobností, s ktorými sa môžete v rámci vzťahového života stretnúť.

Veľmi nepríjemné je aj udržiavanie vzťahu s hráčom , ktorý vás bude neustále držať v neistote a bude priebežne testovať vaše reakcie. Veľa problematické sú aj osoby, ktoré trpia narcistickou poruchou osobnosti , či dokonca manipulátori . U týchto mužov ale nemusíte na začiatku poznať, že je s nimi niečo zle, pretože mávajú dobré meno a sú na prvý pohľad obľúbení.

Medzi varovné príznaky, ktoré jasne ukazujú, že je váš vzťah na konci, patrí:

 • Neplnenie vašich osobných potrieb, zvlášť keď sa o tom snažíte neustále hovoriť
 • Plnenie potrieb mimo vzťah (kamarátky, milenec…)
 • Strach čokoľvek povedať, alebo sa partnera na čokoľvek opýtať
 • Výhrady rodiny (samozrejme, rodina má často iné predstavy, ale pokiaľ ide o konštruktívnu kritiku, je lepšie ju počúvať)
 • Snaha opraviť vzťah, ktorá trvá dlhšie ako rok
 • Ponižovanie zo strany partnera
 • Nezáujem o náprotivok

Nie, nie je potrebné sa rozchádzať kvôli tomu, že váš muž raz nemal náladu na spoločné milovanie, alebo zabudol naplniť a zapnúť umývačku riadu. Je ale potrebné si prestať nahovárať, že vzťah funguje, keď sa bojíte pred partnerom čokoľvek povedať, aby ho to nerozčúlilo, alebo to nepoužil proti vám. Tiež nemožno dlhodobo zotrvať vedľa niekoho, komu sú úplne jedno vaše fyzické a psychické potreby a kto vás neustále ponižuje. Aj keď je to ťažké, od týchto mužov utekajte čo najrýchlejšie preč.

Ako zvládnuť rozchod?

Keď k niekomu správame silné emocionálne puto (hoci on ho nemusí opätovať) má tendenciu to bolieť. V tej chvíli je normálne podľahnúť smútku a rozhodne by ste si to nemali vyčítať. Problém je však to, keď sa v tomto období začnete správať neuvážene. Nevhodné sú opilecké správy a telefonáty vášmu bývalému . Tiež nie je vhodné ho všade sledovať (hoci na sociálnych sieťach). A nie je dobré si ani robiť plané nádeje na návrat s tým, že všetko bude lepšie. Nebude.

Namiesto toho skúste:

 • Robiť veci, ktoré vám robia radosť (masáž, čítanie , výlety s kamarátkami)
 • Zabudnúť na všetko, čo sa týkalo vášho ex
 • Hovoriť o svojich pocitoch (aj keby bol tým kto ich počúva terapeut alebo psychológ)
 • Si napísať zoznam mínusov vášho bývalého partnera/vzťahu
 • Sa stretávať s novými ľuďmi
 • Robiť veci osamote (ísť sama do kina alebo na kávu nie je prejav zúfalstva)
 • Akceptovať koniec vzťahu

Pokiaľ vám smieme dať dobrú radu, neskáčte do postele svojmu bývalému len kvôli nedostatku sexu. Radšej investujte do erotických pomôcok, ktoré odvedú rovnakú, alebo dokonca aj lepšiu prácu. S tým súvisí aj hľadanie prievozníka. Do vzťahu s ďalším mužom sa púšťajte až vo chvíli, keď cítite, že tak robíte zo záujmu o neho a nie kvôli tomu, aby rýchlejšie prebolelo vaše vzťahové zranenie.

Aké sú vaše tipy na úľavu po rozchode?

Zdroje informácií

https://time.com/5373451/break-up-someone-love/ – Kedy ukončiť vzťah s človekom, ktorého milujete (anglicky)

https://www.verywellmind.com/8-ways-to-feel-better-after-a-breakup-5089116 – 8 tipov, ako sa cítiť po rozchode lepšie (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *