Zvýšenie libida u žien: Hľadajte nielen bylinky, ale aj príčiny

Aktualizované redakciou 20. 10. 2022

Libido je iný názov pre sexuálnu túžbu, ktorá nás motivuje k reprodukčnému správaniu. Príroda to tak pravdepodobne vymyslela kvôli tomu, aby sme mali pozitívnu motiváciu na oplodnenie a následne na náročné tehotenstvo. Čo ak libido stratíte niekde po ceste?

Mnoho portálov a diskusií sa zaoberá tým, prečo ženy nemajú chuť na sex. Mnohokrát sa to berie ako fakt, ktorý znižuje kvalitu partnerského života. Avšak ruku na srdce. Ženská sexualita funguje iným spôsobom ako mužská . Málokto sa navyše snaží nájsť odpoveď, prečo to tak ženy majú a čo sa s tým dá robiť.

Preto vám ponúkame veľkého sprievodcu ženským libidom a sexualitou. Okrem možných príčin nízkeho libida u žien sa pozrieme na pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť naladiť sa na sex.

Tak pozorne čítajte!

Čo je to libido a ako funguje u žien

Ako už bolo povedané v úvode, libido je sexuálna túžba, ktorá nás motivuje k tomu sa s niekým milovať. U každého človeka (aj naprieč pohlaviami) je sexuálna túžba rôzne silná. Tiež sa môže meniť v priebehu času.

Na libido má vplyv mnoho faktorov. Od hormonálnej činnosti po stres či rôzne choroby a poruchy . Medzi tie najznámejšie patrí porucha vzrušivosti. U mužov je známa aj erektilná dysfunkcia, počas ktorej nedôjde ku kvalitnému stoporeniu.

Zatiaľ čo mužom stačí na vzrušenie pohľad na krásnu ženu, ženy potrebujú k sexuálnemu vzrušeniu oveľa viac. Okrem dlhšej predohry, ktorá stupňuje napätie, je potrebné vypnúť hlavu a užívať si kúzlo prítomného okamihu. (Čo je niekedy problém.) Tiež je pre ženy dôležité kvalitné puto s partnerom. Na druhú stranu sa ženská sexualita líši v tom, že krátko po vyvrcholení sa cyklus vzrušenia a vyvrcholenia môže opakovať. U mužov to tak nebýva.

Čo môže stáť za stratou libida u žien?

Niektoré faktory sme si už načrtli vyššie. Ale je ich samozrejme oveľa viac. Môže ísť o vplyv stresu a únavy. Ženy nemusia mať chuť na sex aj kvôli tomu, že ich náprotivok nedokáže kvalitne uspokojiť. Alebo sa v posteli nudí. Úlohu hrá aj fáza menštruačného cyklu, vzťah s partnerom, absencia predohry… či už spomínaná choroba. Je toho teda naozaj veľa a nájsť riešenie tým pádom nemusí byť vždy úplne ľahké.

Môže stáť za stratou libida antikoncepcie?

V niektorých prípadoch dochádza k absurdným paradoxom. Ženy, ktoré sa nemusia kvôli hormonálnej antikoncepcii báť neplánovaného otehotnenia sa niekedy sťažujú na zníženie libida. V tomto prípade je odpoveď na otázku bohužiaľ (v niektorých prípadoch) kladná. Niektoré ženy môžu mať po antikoncepcii naozaj menšiu chuť sa milovať . Nedá sa ale vylúčiť ani vyššie popísané vplyvy.

Ako pôsobia bylinky na ženské libido

Zatiaľ čo o mužskom libide a sexualite v spojení s bylinkami toho vieme celkom veľa, ženské libido je v tomto ohľade tak trochu neprebádané územie. Niektoré zdroje uvádzajú, že nejaké bylinky môžu mať na ženskú túžbu pozitívny vplyv. Často sa zmieňuje maca peruánska , kotvičník zemný , ginkgo-biloba alebo ďalšie. U mnohých z nich ale nebol efekt preukázaný. Z toho dôvodu by sme vám skôr odporučili, aby ste vyskúšali iné tipy a triky na zvýšenie libida.

Existujú iné riešenia na zvýšenie ženského libida?

Áno a dokonca je ich veľa. Každá žena sa teda môže rozhodnúť vo svojom živote niečo zlepšiť alebo aspoň trochu experimentovať.

Na ženské libido môže mať pozitívny vplyv:

  • Konzumácia jabĺk
  • Pitie červeného vína
  • Maškrtenie kvalitnej čokolády
  • Spánok
  • Pravidelný pohyb
  • Kvalitný vzťah s partnerom
  • Používanie erotických hračiek
  • Lubrikačný gél

Na niektoré ženy má pozitívny vplyv aj čítanie erotických noviel , ktoré im pomáhajú stimulovať fantáziu. Tiež sa nebojte v posteli hovoriť, čo sa vám páči. Vhodné je aj preskúmavanie vlastnej sexuality v súkromí.

Žijeme len raz, tak prečo si to neužiť?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/treating-hsdd/symptoms-diagnosis-treatment – Nízka sexuálna túžba u žien (anglicky)

https://www.healthline.com/health/birth-control/does-birth-control-affect-sex-drive – Antikoncepcia a nižšie libido (anglicky)

https://www.healthline.com/health/sex-drive-foods-female – 30 tipov na zvýšenie ženského libida (anglicky)

https://www.vitalfresh.sk/2021/05/28/tribulus-terrestris/ – Kotvičník zemný (slovensky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *