7 najúčinnejších prírodných antidepresív

Aktualizované redakciou 24. 11. 2022

Zlá nálada postihne raz za čas každú z nás. Väčšinou sa jedná o reakciu psychiky na niečo, čo sa nám nepodarilo. Čo ak ale príde skutočná depresia? Pokiaľ sa bojíte užívať antidepresíva, môžete vyskúšať ich prírodné alternatívy.

Prírodné antidepresíva bez receptu sa dajú použiť na slabšie, alebo na stredne ťažké depresie. Väčšinou bývajú k telu o niečo šetrnejšie. (Oproti liekom totiž nepôsobí na chemické ovplyvnenie niektorých procesov.) Na druhú stranu, ani ich užívanie nie je úplne bez rizika. Pokiaľ si nedáte pozor, môže sa stať, že skončíte neplánovane tehotná. A počas materskej dovolenky sa budete nudiť.

Preto vám ponúkneme niekoľko typov prírodných antidepresív, vrátane informácií o tom, aké môžu mať potenciálne nežiaduce účinky.

Ľubovník bodkovaný

Jednou z najúčinnejších byliniek, ktorej vplyv sa pri liečbe depresií potvrdil, je ľubovník bodkovaný. Ktorú určite poznáte kvôli jej optimisticky žltej farbe. Problém je ale v tom, že by sa nemala kombinovať s lekárom predpísanými antidepresívami.

Tiež o nej musia veľmi dôkladne uvažovať ľudia, ktorí dlhodobo užívajú lieky. Môže totiž ohroziť ich účinnosť. To platí aj pre hormonálnu antikoncepciu . Pokiaľ teda nechcete za deväť mesiacov chovať, radšej sa ľubovníka vyhnite oblúkom.

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny

O niečo istejšie je vnútorné užívanie nenasýtených mastných kyselín Omega-3, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v rybách. Hoci vedci úplne netušia, ako je to možné, ich vyššia koncentrácia v tele môže zlepšovať príznaky depresie u detí i dospelých. Pokiaľ vám konzumácia rýb vadí, kúpte si kvalitné doplnky stravy.

Levanduľa

Levanduľu nie je nutné užívať vnútorne. Našu náladu dokáže zlepšiť už iba jej vôňa. Najlepším spôsobom je inhalácia. Môžete si teda zaobstarať parný generátor a levanduľový olej. Tiež si môžete dať k posteli kvetináč s levanduľou. Prípadne si kúpte levanduľový vankúšik. Len dávajte pozor, aby nebolo levanduľa veľa. Môže vás z nej začať bolieť hlava. (Alebo budete mať pocit, že máte v spálni repelent.)

Harmanček

Ak sa potrebujete skôr upokojiť, ale depresiou v pravom zmysle netrpíte, mohol by vám pomôcť harmanček. Určite viete, že harmančekový čaj sa ľuďom často podáva pred spaním. Má totiž navodiť uvoľnenie a zlepšiť duševnú pohodu.

Vitamín D

Ďalším zázrakom, na ktorý by ste mali uprieť svoju pozornosť, je vitamín D. Počas letných mesiacov ho získavame zo slnka. V zime nám ale dosť chýba. Vitamín D je dôležitý pre silné kosti. Ale aj pre normálne pracujúci imunitný systém. Dokonca môže zlepšiť aj našu náladu.

Pokiaľ na slnko nemôžete chodiť, doprajte si doplnky stravy s vitamínom D. Myslite ale na to, že ide o vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch. Takže sa ním môžete predávkovať. (Vitamínom D zo slnka sa predávkovať nemožno.)

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sú dôležité pre normálne neurologické funkcie. Špeciálnu pozornosť je potrebné v tomto ohľade venovať hlavne vitamínu B6 a vitamínu B12. Tie sú dôležité pre produkciu serotonínu, či dopamínu.

V ideálnom prípade získavajte tieto vitamíny zo stravy. V prípade deficitu vám však môže lekár odporučiť užívanie doplnkov stravy.

Zinok

Pre naše duševné zdravie je kľúčový aj dostatočný príjem zinku , ktorý má taktiež dopady na našu nervovú sústavu. Jeho nedostatok sa navyše spája s prepuknutím depresií. Nie, že by zinok sám o sebe pomohol. Ale môže podporovať iné druhy liečby.

Aké prírodné antidepresíva poznáte vy?

Zdroje informácií

https://www.mamdepresiu.sk/antidepresiva/ – všetko o antidepresívach (slovensky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/6-natural-antidepressants – 6 prírodných antidepresív (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/herbs-supplements-for-depression – 11 látok proti depresii (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *