Aktualizované redakciou 24. 11. 2022
Jóga je cvičenie, ktoré k nám prišlo z východu. Nejde ale len o pretiahnutie tela alebo o upevnenie kondície. Dôležitá je aj jej filozofia. Vedeli ste ale, že niektoré druhy jogy môžu nakopnúť organizmus na lepšiu produkciu hormónov? Ak nie, práve o hormonálnej joge bude dnes reč.
Cvičenie jogy môžeme vnímať ako trend. Alebo aj ako starodávnu tradíciu, ktorá je spojená aj s duchovným učením. Ktorá nám dokáže aj v modernej dobe značne rozšíriť naše obzory. Joga má ale aj výhody pre naše celkové zdravie.
Z nich môžu ťažiť napríklad ženy, ktoré si želajú otehotnieť, ale z nejakého dôvodu im to nejde. Prípadne aj ďalší jedinci, ktorí už stratili vieru v zlepšenie svojho zdravotného stavu.
Nahliadnite do tajomného sveta hormonálnej jogy aj vy!
Hormonálna joga – zostava 4 cvikov
Zostava hormonálnej jogy pre ženy, obsahuje cviky, ktoré majú za cieľ narovnať hormonálnu nerovnováhu. Kombinuje v sebe prvky iných druhov jogy. Takže je možné, že niektoré z nich spoznáte.
Prvý cvik (sediaca mačka) sa robí tak, že si kľaknete s rovným chrbtom na zem. Ruky položíte na kolená. Tak, aby boli napäté. S nádychom otvoríte hruď as výdychom zaguľatíte chrbát. Nádych a výdych je prípustný iba nosom. Opakujte sedemkrát. Potom urobíte celý proces znova. Ale tentoraz obrátene. (Inak povedané, na nádych vyguľatíte chrbát a pri výdychu ich narovnáte.) Počet opakovaní je rovnaký.
Následne si sadnite s prekríženými nohami na zem. Majte rovný chrbát a napoly privreté oči. Ruky položte na kolená. Špičkou ukazováka sa dotknite palca. Ruky majte otočené nahor. Pri nádychu počítajte do troch a pri výdychu do šiestich.
Sadnite si do tureckého sedu a zaklesnite do seba ruky. (Jedna by mala smerovať von a druhá dovnútra.) S nádychom a výdychom sa potom otáčajte zo strany na stranu. Zopakujte sedemkrát a opäť vystriedajte strany. Ľahnite si na zem, alebo do postele a sústreďte sa na ľavú nosnú dierku. Pri výdychu sa koncentrujte na pravú nosnú dierku. Opäť obráťte. Celý proces zopakujte. Nakoniec vydýchnite ľavou nosovou dierkou.
Aké sú účinky hormonálnej jogy
Ľudské telo je pod nadvládou hormónov . Moderný spôsob života nám ich ale môže z rôznych dôvodov rozhádzať. (Na vine môžu byť aj niektoré choroby, alebo náš menštruačný cyklus.) Práve na tieto problémy by mala hormonálna joga pôsobiť.
Devízou tohto spôsobu cvičenia je:
- Nácvik dýchania
- Stimulácia žliaz s vnútornou sekréciou
Vďaka tomu sa upokojíte. A tiež treba zlepšíte niektoré svoje problémy. Ktoré môžu byť spôsobené predčasnou menopauzou , predmenštruačným syndrómom , alebo inkontinenciou .
Hormonálna joga pre diabetikov
Hormonálna joga je vhodná aj pre diabetikov. Okrem iného má pozitívny vplyv na normálny stav imunitného systému. Ako je to možné? Predovšetkým preto, že niektoré zo sérií majú pozitívny vplyv na fungovanie pečene, sleziny a pankreasu. Čo sa vždy hodí.
Hormonálna jóga v tehotenstve
Veľa žien v inom stave začína s jogou pre tehotné, ktorá ich má lepšie psychicky pripraviť na novú životnú úlohu. Tiež môže uľaviť od niektorých nepríjemných prejavov tehotenstva. Medzi ne patrí napríklad bolesť chrbta a bedier. Pravidelný (ale šetrný) pohyb navyše pomáha predchádzať nadbytočnému váhovému prírastku. Ako je to ale s hormonálnou jogou v tehotenstve?
Aby sme k vám boli úplne úprimní, hormonálnej joge sa dá venovať v období snaženia. Akonáhle už ale tehotná ste, je nutné s hormonálnou jogou prestať .
Hormonálna joga a kontraindikácie
Hormonálna jóga rozhodne nie je pre každého. Vyhnúť by sa jej mali ľudia, ktorí sú po operácii. Potom tiež vyššie uvedené tehotné ženy. Tiež ju nesmiete cvičiť, ak máte rakovinu prsníka, alebo máte pokročilú osteoporózu.
Tento typ cvičenia si nevyberajte ani v prípade, že trpíte psychickými problémami, či máte endometriózu. Pri problémoch s ušami a so srdcom je nutná konzultácia s lektorom. Konzultácii podliehajú aj pacienti so zvýšenou funkciou štítnej žľazy, alebo ľudia so zvýšeným vnútroočným tlakom.
Skúšali ste niekedy hormonálnu jogu, alebo to nie je nič pre vás?