Menštruačný kalíšok: Hygienická pomôcka budúcnosti?

Aktualizované redakciou 2. 2. 2023

Každá zdravá žena počas svojho plodného obdobia menštruuje. To je skrátka fakt, ktorému sa nemožno nijako vyhnúť. (Iba tehotenstvom.) Keďže mesačné krvácanie trvá zhruba týždeň a pravidelne sa opakuje, padne naň množstvo jednorazových pomôcok. A zemegule trpia. Pokiaľ vám vŕta hlavou, ako to zmeniť, skúste menštruačný kalíšok.

Súčasné ženy si asi nevedia v plnej šírke predstaviť, ako musela prebiehať menštruácia v stredoveku. Alebo napríklad pred 70 rokmi, kedy neexistovali tampóny a klasické jednorazové vložky . (Možno si ešte niekto z vás pamätá, ako mu mamička, alebo babička rozprávala o handrách, či vate.)

Preto sme šťastné, že si dnes môžeme užívať ten luxus, že máme z čoho na výber. Použitý tampón alebo vložku zabalíme do vrecka a hodíme do koša. Vie si ale niektorá z nás predstaviť, koľko z toho vznikne odpadu? Možno na to radšej ani nemyslieť. Zatváraním očí sa ale situácia nijako nezlepší. Skôr naopak.

Preto sme radi, že sa na našom trhu zabýval (okrem menštruačných nohavičiek) aj menštruačný kalíšok. Má nejaké nevýhody? A kto ho môže nosiť?

Čo je to?

Menštruačný kalíšok je hygienická pomôcka z kvalitného silikónu . V podstate ide o malú nádobku v tvare U v rôznych veľkostiach a dizajnoch, ktorá sa zavedie počas menštruácie do pošvy.

Keď sa to urobí správne, kalíšok do seba zachytáva pozvoľna vytekajúcu krv . Tú žena počas dňa podľa svojej potreby vylieva. (Samozrejme, počas času, ktorý strávi na toalete.) Následne sa kalíšok zavedie späť a môže opäť slúžiť svojmu primárnemu účelu.

Ako sa používa?

Používanie menštruačného kalíška vyžaduje trochu cviku . Inak sa nedá vylúčiť, že sa vám nestane nežiaduca nehoda. Primárne je teda dôležité mať správne zvolenú veľkosť a naučiť sa vkladať kalíšok do pošvy.

To sa robí tak, že sa kalíšok stlačí medzi prstami a preloží. Akonáhle sa zavedie na správne miesto, vráti sa do pôvodného tvaru a priľne k stenám vaginálneho kanála. (Veľkú úlohu v tom hrá podtlak.) Následne prejdením okolo jeho obvodu skontrolujete, či pevne sedí a môžete sa venovať iným denným činnostiam. Čo sa týka vyprázdňovania, tekutina by sa mala vyliať (v závislosti na sile menštruácie) najneskôr za 12 hodín od vloženia.

Medzi jednotlivými dňami kalíšok vyvarte v horúcej vode (za chodu stačí oplach tečúcou studenou vodou, napríklad z kohútika, či fľaše).

Výhody a nevýhody menštruačného kalíška

Aj keď to vyzerá skvele, pred nákupom treba premýšľať nad tým, či je pre vás tento typ výrobku vhodný.

Výhody menštruačného kalíška sú:

  • Spoľahlivosť (ale len pri správnej veľkosti a nasadení)
  • Ekologickosť
  • Ekonomickosť (kalíšok vydrží pokojne 10 rokov)
  • Pohodlnosť
  • Možnosť kúpiť si veľkosť podľa toho, či ste rodila , alebo nie
  • Cenová dostupnosť
  • Jednoduchá údržba

Nevýhodou naopak je, že:

  • Sa musíte naučiť s kalíškom správne manipulovať
  • Nemusíte správne odhadnúť svoju veľkosť
  • Nie je vhodný pre dievčatá a ženy, ktoré ešte nemali sexuálny styk
  • Môže byť ťažké ho vytiahnuť

Väčšina žien, ktoré menštruačný kalíšok vyskúšali o ňom hovorí, že je to pre nich veľmi zaujímavá skúsenosť. Veľa z nich mu ale aj napriek veľkej snahe neprišlo na chuť, pretože im prišiel buď nepohodlný, alebo systém jeho používania príliš zložitý.

V prípade, že neviete, či vám bude tento typ výrobku vyhovovať, ale zároveň vám zíde na tom, aby išlo o aspoň trochu ekologicky šetrné riešenie, stavte na menštruačné nohavičky , ktoré sa u nás dajú zohnať aj od domácich výrobcov.

Máte s používaním menštruačného kalíška nejakú osobnú skúsenosť? Ak áno, budeme radi, ak nám napíšete do komentárov nižšie.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/menštrual-cup-dangers – 17 dôležitých informácií o menštruačných kalíškoch (anglicky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cup-comparison#Are-Menstrual-Cups-Right-for-You? – Je pre vás vhodné použitie menštruačného kalíška? (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *