Ženská homosexualita: Aký je vzťah medzi lesbami?

Aktualizované redakciou 30. 5. 2024

LGBT komunita je v posledných niekoľkých rokoch viac vidieť a počuť. To ale neznamená, že by bolo vyhrané a všetci mali rovnaké práva a možnosti. Zaujíma vás, ako vyzerajú partnerské vzťahy čisto medzi ženami? A naozaj je ženská sexualita viac fluidná, než tá mužská?

Sex je síce súkromnou záležitosťou, rovnako tak, ako to, kto nás sexuálne a romanticky priťahuje, všetko spomínané má však aj spoločenský, a bohužiaľ aj politický, presah. Aj keď to je sotva pár dní, čo Snemovňa schválila takzvané partnerstvo pre homosexuálov , ktoré má rozšíriť práva manželov, niektoré dôležité body, ktoré sa týkajú napríklad adopcií, náhradného materstva a stopercentného zrovnoprávnenia s klasickým manželstvom (vrátane názvu) zatiaľ bohužiaľ chýba.

Je celkom jedno, či sa vnútorne identifikujete ako lesba, až túto možnosť začínate zvažovať alebo vás sem priviedla iba zvedavosť. V tomto článku sa totiž pozrieme na to, ako to s homosexualitou v Česku zhruba vyzerá a čo môžete (aspoň približne) očakávať, pokiaľ sa rozhodnete pre vzťah so ženou.

Tak sa pohodlne posaďte a poďte s nami čítať!

Homosexualita v ČR

homosexualita v čr

Obvykle sa uvádza, že homosexuálov sú v populácii zhruba 4 %. Je to ale pravda? K tomu nám presné dáta bohužiaľ chýbajú. Otázka sexuálnej orientácie sa napríklad neobjavuje v dotazníku pri sčítaní občanov, ktorý štátu prináša dôležité štatistické dáta, takže nemáme žiadny prehľad o tom, koľkých ľudí sa debata o urovnaní práv sexuálnych menšín vlastne dotýka. (A či ide vôbec o menšinu, ako si väčšina spoločnosti myslí.)

Keď sa pozrieme na starší článok portálu Echo24 z roku 2016, nejakú predstavu o skutočnej situácii (spätne) ale získame. Medzi českými mužmi má mať homosexuálnu orientáciu okolo 6,7 % ľudí. U žien sa potom toto číslo pohybuje dokonca na úrovni okolo 11,5 %. Tieto údaje boli získané z rôznych dotazníkov a podľa vyhodnotenia sa zdali byť vierohodné.

Dá sa teda povedať, že zaužívaný údaj o štyroch percentách ľudí neheterosexuálnej orientácie v populácii je dlhodobo silne podhodnotený. A je celkom možné, že to tak bolo aj v roku 2016, keď tento prieskum prebehol, pretože odvtedy sa téma sexuality a orientácie oveľa viac otvorila. Dá sa teda očakávať, že sa k čisto neheterosexuálnej orientácii bude hlásiť ešte oveľa vyššie percento ľudí.

Je ženská sexualita fluidná?

Vo veľkom množstve prípadov je jasne vidieť, že ženy sa k homosexualite a bisexualite hlásia oveľa častejšie ako muži. Podľa dostupných informácií majú tiež väčšiu chuť v rámci svojej sexuality experimentovať a skúšať sex s mužmi aj so ženami. Z toho dôvodu sa často hovorí o tom, že je ženská sexualita oveľa viac fluidná.

S veľkou pravdepodobnosťou súvisí ženská otvorenosť na experimentovanie s tým, ako sme za posledných niekoľko desaťročí získali väčšie množstvo slobody. V porovnaní s tým sa ale mužské vnímanie rodových rolí v spoločnosti veľmi nezmenilo, takže je ich postoj k preskúmavaniu vlastnej sexuality skôr rezervovaný. Ženy navyše majú s inými ženami často bližšie a intímnejšie (napríklad priateľské) vzťahy. A dosť možno celej situácii „pomáha“ aj fakt, že s lesbičkami sa oveľa častejšie stretávame aj v populárnej kultúre. (Hoci tým zároveň dochádza k ich nežiaducej fetišizácii .)

Čo očakávať od lesbických vzťahov

lesbické vztahy

Všetci sme iní, takže neexistuje žiadna jednotná šablóna, podľa ktorej by sa správali všetky bisexuálky a lesbičky na celom svete. Tiež veľmi záleží na tom, akej povahy sa v páre stretnú. Niektoré ženy môžu tiahnuť ku klasickému poňatiu ženskosti, zatiaľ čo iné dávajú prednosť menej tradičnému spôsobu života, ktorý si nezriedka spájame predovšetkým s mužmi.

Aby však mohol lesbický vzťah klapať, bude to vyžadovať:

  • Otvorenú a častú komunikáciu
  • Čas strávený spoločne aj osamote (pretože si potrebujete tiež začať trochu chýbať)
  • Zistenie, akým jazykom lásky hovorí vaša partnerka
  • Pozitívne zmýšľanie o vzťahu, jeho podobe a smerovaní
  • Poznávanie seba samého

Tiež je dôležité, aby ste pri sebe stáli vo chvíli, keď sa objavia (kľudne aj vonkajšie) prekážky. Povedzme si otvorene, že nie všetci rodinní príslušníci a priatelia budú s vašou orientáciou a životnou voľbou súhlasiť. To so sebou môže prinášať rôzne výmeny názorov a trenice, kvôli ktorým možno budete musieť, aspoň na nejaký čas, prerušiť spoločný kontakt.

V takej chvíli je dôležité, aby ste boli súdržné a nevnímali ste partnerku ako niekoho, kto vám zničil vzťah s rodinou. (Ona za vašu orientáciu nemôže.) Tiež sa snažte jedna druhú brániť v prípade, že dôjde na kritiku (napríklad zo strany rodičov). To všetko ale platí aj v heterosexuálnych vzťahoch.

Jediným väčším rozdielom môže byť podoba sexu, počas ktorého lesbičky môžu, ale nemusia, využívať širšie spektrum erotických hračiek. Ani v tom ale nemusia heterosexuálne páry nijako zaostávať, takže heterosexuáli, homosexuáli a bisexuáli sú si v skutočnosti podobnejšie, než si možno myslíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *