Trápi vás lámavé nechty? Pomôže správna výživa

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

Skoro každá žena túži po pestovaných, silných a hlavne dlhých nechtoch. Tie z nás, ktorým ich nenadelila príroda, si vypomáhajú umelými nechtami od manikérky. Nebolo by ale lepšie, keby sa kvalita vašich vlastných zlepšila natoľko, aby ste ich nemuseli schovávať?

Lámavé nechty sú problém, ktorý trápi veľa žien. Mnohé ale vôbec netušia, že ide o ich vlastné dielo, ktoré je spôsobené nevhodnou starostlivosťou alebo nedostatočnou výživou. Riešenie sa zdá byť ľahké. Zabehnete si za šikovnou nechtárkou a tá vám nechty pokryje gélom , alebo vám urobí veľmi dlhé umelé (a hlavne veľmi zdobené) nechty, ktoré si prajete nosiť po vzore našich, ale aj zahraničných celebrít.

Viete ale, že podobná kratochvíľa vás môže o vaše vlastné (už tak nekvalitné) nechty úplne pripraviť? Stačí si len predstaviť, ako necht trpí pod nánosom lepidiel, tepla a ďalších syntetických látok. Nehovoriac o tom, že dlhý necht sa vám môže kedykoľvek zlomiť a odpadnúť spolu s vašim prírodným.

Pokiaľ nerady vyhadzujete peniaze oknom a zároveň túžite po prirodzenejšom vzhľade, dáme vám pár tipov, ako mať krásne nechty skoro bez práce.

Prečo dochádza k lámaniu nechtov

Nechty sú tvorené zrohovatenými bunkami, ktorých úlohou je ochrana citlivých (a veľmi prekrvených) prstov a nechtových lôžok . Čiastočne nám slúži aj ako pracovný nástroj, pokiaľ treba potrebujeme zlúpnuť samolepku z nového laku na nechty, či riadu. (Alebo z čohokoľvek iného, čo vás práve napadne.) Aby boli zdravé a silné, potrebujú veľa hydratácie a správnu výživu . Narušiť ich ale môže napríklad aj pôsobenie chemických prostriedkov pri upratovaní, ručnom umývaní riadu či zahradničení, zima, alebo naopak prílišné teplo a mnoho ďalších faktorov.

Kvalita našich nechtov sa taktiež odvíja od:

  • Veku
  • Nedostatku železa
  • Stavu štítnej žľazy

Lámavé nechty na rukách

Lámavé nechty na rukách väčšinou poukazujú na to, že s nimi zaobchádzame nešetrným spôsobom. Preto by sme mali prehodnotiť niektoré svoje naučené zvyky.

Pokiaľ ide aj o váš problém, skúste:

  • V zime nosiť teplé rukavice (namiesto toho, aby ste strkali ruky do vreciek)
  • Nosiť gumové rukavice na umývanie riadu a na upratovanie
  • Nosiť záhradkárske a pracovné rukavice (kedykoľvek sa rýpete v hline, alebo robíte niečo náročnejšie)
  • Si ruky pravidelne mazať hydratačným krémom
  • Vynechať nosenie umelých nechtov
  • Prestať používať odlakovače s alkoholom

Dôležitá je aj správna manikúra. Než nechty začnú byť od pohľadu silné a zdravé, strihajte si ich do kratšej dĺžky . Tým predídete lámaniu a štiepeniu. Ideálne ich skúste ešte posilniť spevňujúcim bezfarebným lakom , ktorý im dodá hviezdny lesk.

Lámanie nechtov na nohách

Jedným z hlavných vinníkov lámavých nechtov na nohách sú plesne , ktoré vznikajú v dôsledku zaparenia , alebo dlhodobého pôsobenia vlhkosti . Necht získa nepeknú žltú farbu, zapácha a má tendencia sa mrviť a rôzne deformovať. Preto je dôležité nosiť priedušné ponožky z prírodných materiálov a topánky, ktoré majú dobré odvetrávanie. Pokiaľ to z nejakého dôvodu nepripadá do úvahy, ponožky a topánky si čo najskôr zložte a umyte ich mydlom a vodou. Nezabudnite ich potom veľmi dobre usušiť. Aj medzi prstami. Až potom si nasaďte čisté ponožky, alebo domácu obuv.

Ako na lámavé nechty?

O dôležitosti dobrej manikúry a pedikúry, vrátane nosenia rukavíc a obmedzenia pôsobenia vlhkosti sme si už povedali. Nesmieme ale zabúdať na to najdôležitejšie. Na výživu!

Výživa na nechty

Nechty potrebujú (rovnako, ako vlasy a pleť) neustály prísun vitamínov a ďalších živín. Veľmi dôležité sú napríklad vitamíny skupiny B , ktorým v tomto ohľade dominuje vitamín B7, vitamín B9 a vitamín B12. Ďalej si doprajte potraviny bohaté na železo a na vitamín C. (Ktorý zlepšuje jeho vstrebateľnosť.) Nešliapnete vedľa ani s horčíkom , proteínmi a nenasýtenými mastnými kyselinami Omega-3 , ktorých najlepším zdrojom sú tučné morské ryby.

A čo vaše nechty? Sú v tej správnej kondícii?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/brittle-nails – Lámavé nechty: Príčiny, liečba a prevencia (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-strengthen-nails – 15 tipov, ako posilniť nechty (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-nails – TOP 8 živín pre nechty (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *