Príznaky syndrómu vyhorenia: Ako spoznať, že už je toho veľa?

Aktualizované redakciou 13. 4. 2023

Syndróm vyhorenia je fáza, ktorú si nepraje zažiť prakticky nikto z nás. Lenže, niekedy sa mu vyhnúť jednoducho nedá, pretože v priebehu každého dňa musíme podávať stabilné výkony v osobnom živote aj v zamestnaní. Vzhľadom na to, že sa s ním neoplatí špásovať, pozrieme sa, či sa dáva na syndróm vyhorenia neschopenka a aké sú jeho najčastejšie príznaky.

Ešte relatívne nedávno bol syndróm vyhorenia neznámym pojmom. Dnes je však situácia (našťastie pre nás) dosť odlišná a začíname si naň dávať oveľa väčší pozor. Vo svojej podstate ide o stav silného fyzického a mentálneho vyčerpania, ktoré nás môže negatívne ovplyvniť ako v pracovnom, tak aj v osobnom živote.

Nenechajte sa ale zmiasť. Aj keď si najčastejšie predstavujeme, že sa tento jav týka hlavne najrôznejších manažérov, v skutočnosti môžete mať syndróm vyhorenia na materskej a rodičovskej. (Čo znamená, že syndróm vyhorenia možno mať aj vo svojom osobnom živote, ktorý nemusí s tým pracovným priamo súvisieť.)

Keďže ide o vážny problém, z ktorého sa nemusí byť ľahké vymaniť, dnes sa pozrieme na všetko, čo by ste mali o syndróme vyhorenia vedieť.

Fáza syndrómu vyhorenia

Syndróm vyhorenia má niekoľko fáz, ktoré môžu byť pomerne spoľahlivým ukazovateľom toho, že sa s vami a vašou psychickou pohodou deje niečo vážne.

Poznáme:

  • Poplachovú fázu
  • Fázu odporu
  • Fázu vyčerpania/vyhorenia

Každá z týchto fáz má zároveň trochu odlišný typ fyzických a psychických prejavov. V prvých fázach vyhorenia si najskôr začnete klásť otázku, ako máte svoju situáciu zvládnuť a aké sú pre vás existujú prostriedky. Neskôr, keď sa situácia nevyvíja podľa plánu, sa môže dostaviť zvýšená frustrácia a pocit bezmocnosti. V poslednej fáze máte pocit, že sa točíte v kruhu a máte dojem, že ste vo vleku udalostí, s ktorými nemôžete nič robiť.

Prejavy syndrómu vyhorenia

Okrem zlého psychického rozpoloženia sa u vás môže objaviť aj mnoho ďalších problémov, ktoré môžu významne ovplyvňovať vaše zdravie a každodenný život.

Všímajte si hlavne:

  • Rýchlejšieho búšenia srdca
  • Nevoľnosti
  • Problémov s dýchaním
  • Trasu
  • Nechuti do jedla
  • Únavy
  • Vyčerpanie
  • Problémov so spánkom

Tiež ale môžete zaznamenať vyrážky neznámeho pôvodu a ďalšie kožné reakcie, bolesť hlavy, stratu libida, pocit na zvracanie a podobne.

Môžem dostať neschopnosť?

V niektorých prípadoch môžete dostať neschopnosť, ale neplatí to pre každého. Dôležité je navštíviť svojho obvodného lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí. V prípade, že sú problémy naozaj vážne, pracovná neschopnosť môže byť viazaná na vyšetrenie u psychiatra, ktorý vám môže predpísať antidepresíva, lieky na spanie a podobne.

Dá sa to nejako zvládnuť?

Syndróm vyhorenia sa obvykle neukáže zo dňa na deň, takže nemožno očakávať, že sa ho zo dňa na deň zbavíte. Väčšinou ide o beh na dlhšiu trať, ktorý si navyše vyžaduje dlhodobú úpravu životného štýlu. V opačnom prípade sa dá očakávať, že sa syndróm vyhorenia po nejakej dobe zase vráti.

Jedným z nástrojov je optimalizácia vašej životnej záťaže. Pokiaľ sa nepretržite staráte o niekoľko detí, možno vám pomôže, keď vám aspoň raz týždenne príde niekto upratať. Pomôcť môže aj dovážka nákupu potravín a drogérie až domov a občasné dochádzanie niekoho na stráženie. V práci sa zase snažte delegovať svoje pracovné úlohy na ďalších jedincov.

Dôležité je tiež komunikovať svoje potreby a naučiť sa hovoriť nie, čo je pre mnoho ľudí problém. V neposlednom rade tiež pomáha vytyčovaniu a držaniu zdravých hraníc, za ktoré nechcete ísť. Pomôcť môže aj väčšia starostlivosť o seba av krajnom prípade aj zmena zamestnania. Dobrým tipom je aj terapia. Psychologickú pomoc nájdete napríklad na webe Terap.io, ktorý je v zdrojoch tohto článku.

Bojovali ste niekedy so syndrómom vyhorenia? Ak áno, čo vám naňho pomohlo?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/mental-health/burnout-symptoms-signs – 3 príznaky syndrómu vyhorenia (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/burnout/art-20046642 – Syndróm vyhorenia v práci (anglicky)

https://www.healthline.com/health/mental-health/burnout-recovery – 11 tipov na syndróm vyhorenia (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *