Strata menštruácie a jej príčiny: Je možné riešiť bylinkami?

Aktualizované redakciou 25. 8. 2022

Strata menštruácie je problém, ktorému je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Niektoré ženy o ňu prídu pri antikoncepcii, ktorá mení ich prirodzený menštruačný cyklus. Existuje ale aj celá plejáda ďalších stavov, ktoré musíte začať čo najrýchlejšie riešiť. Čo by ste teda mali o strate menštruácie vedieť? Na to sa pozrieme nižšie.

Pokiaľ pri športe zažívate príval energie a nadšenia, je to dozaista správne. Vedela ste však, že ak to s ním preháňate, môžete pri extrémnom chudnutí prísť o menštruáciu? Ženské telo totiž potrebuje na udržanie normálneho cyklu určité množstvo tukového tkaniva. Pokiaľ o ňu príde, organizmus pozná, že nie je pre počatie dieťaťa ideálna doba. (Kvôli čomu sa prepne do módu, kedy vám nič také ani neumožní.) Pretože to nie je zdravé, v takej chvíli prichádza na rad náročná liečba, ktorá môže v niektorých prípadoch trvať mesiace a roky.

So stratou menštruácie sa spája aj menopauza, počas ktorej dochádza k postupnému ukončeniu ženského reprodukčného obdobia. Keďže menopauzu sprevádza široké spektrum (nie vždy príjemných) telesných a psychických zmien, väčšina dám sa uchyľuje k užívaniu prírodných doplnkov stravy pre zrelé ženy, ktoré obsahujú bylinky.

Akými všetkými spôsobmi sa dá strata menštruácie riešiť? Na to sa pozrieme nižšie.

Bylinky na menštruáciu

Ak ste v pokročilom veku a týka sa vás menopauza, pravdepodobne vás trápi nepravidelná menštruácia, silné, alebo naopak príliš slabé menštruačné krvácanie, alebo úplná strata menštruácie, ktorá sa spája s návalmi tepla, náladovosťou, vaginálnou suchosťou a ďalšími nežiaducimi javmi, ktoré sa však považujú za prirodzený prejav ženského starnutia.

Samozrejme, na trhu existuje široké spektrum byliniek, ktoré môžu ženám v období menopauzy uľahčiť ich životný údel. Medzi pomerne populárne bylinky patrí napríklad červená ďatelina, alebo maca peruánska. Už ste ale počuli o bylinke, ktorej sa hovorí Ašvaganda? Práve táto bylinka môže obmedziť návaly tepla a podporiť normálny stav močového ústrojenstva. (Ženy v období menopauzy chodia častejšie na malú a tiež ich tradične trápia infekcia močových ciest, takže vám to určite príde vhod.)

Zdravý jedálniček

Ženy by mali pri strate menštruácie (nie z dôvodu otehotnenia) venovať zvýšenú pozornosť svojmu jedálničku. Predovšetkým tomu, aby v ňom mali dostatok kalórií a dôležitých živín, ktoré sú dôležité na nabratie zdravej hmotnosti a na normálne fungovanie všetkých telesných procesov.

V jedálničku preto majte dostatočné množstvo čerstvého ovocia a zeleniny, kvalitných proteínov, mliečnych výrobkov a podobne. V prípade podozrenia, že má váš problém hormonálnu príčinu, sa tiež môžete nechať vyšetriť lekárom. (Ktorý dokáže z krvných testov vyhodnotiť, či máte v poriadku endokrinný systém.)

Stres

Na menštruačný cyklus všetkých žien bez rozdielu má vplyv aj stres. Samozrejme, stresovej záťaži sa pravdepodobne úplne nevyhnete, je ale dôležité vedieť, ako s ňou máte pracovať. Pokiaľ to aspoň trochu ide, všetky úlohy, ktoré nemusíte vykonávať osobne, sa snažte na niekoho delegovať. (Aj keby tým niekým bola pani, ktorá vám príde raz týždenne upratať.) Tiež môžete vyskúšať meditáciu a jogu.

Čo ďalšie za tým môže byť?

Strata menštruácie po vysadení antikoncepcie môže indikovať tehotenstvo. (Nie, nebuďte prekvapená, otehotnieť môžete prakticky okamžite.) Ďalej sa môžete stretávať so syndrómom polycystických ovárií , kedy majú ženy v tele vyššiu hladinu testosterónu. Tá im môže spôsobovať problémy s otehotnením a ďalšie neobvyklé problémy. Ak chodíte k špecialistovi na psychiku, možno užívate antidepresíva. Tá opäť môžu mať vplyv aj na vašu periódu.

Čo z toho vyplýva?

Že pri menopauze je vhodné užívať doplnky stravy s Ašvagandou či inými bylinkami, ktoré dokážu zmierniť jej príznaky. Kvôli širokej škále ďalších vinníkov sa ale hodí ísť aspoň na jednu väčšiu zdravotnú prehliadku k lekárovi, ktorý vám menopauzu alebo prípadné tehotenstvo potvrdí. V prípade iných problémov potom odporúčame dbať na rady odborníka na problematiku toho, s čím presne sa potrebujete začať liečiť.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/amenorrhea – Amenorrhea (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322961 – 13 dôvodov, prečo nemáte menštruáciu (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 benefitov ašvagandy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/ashwagandha-menopause – Ašvaganda a menopauza (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *