Rýmovník – posilní imunitu a príjemne osvieži

Aktualizované redakciou 2. 2. 2023

Trápi vás prechladnutie, alebo jednoducho len hľadáte nejakú rastlinu, ktorá ozvláštni vzhľad vášho domova? Nech už potrebujete vo svojom živote riešiť čokoľvek, existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť, že vám s tým pomôže rastlina zvaná rýmovník. Pokiaľ tomu neveríte, určite pokračujte v čítaní.

Príroda je mocná čarodejnica. Okrem toho, že nás rozmaznáva pohľadom na krásne scenérie a kvety nám dáva k dispozícii liečivé rastliny a bylinky . Na tých mnoho z nás už nedá, pretože sme si zvykli, že na každé pichnutie a kašeľ zaberie liek z lekárne . To je ale trochu škoda, pretože pri experimentovaní s prírodnou medicínou často zistíte, že je často porovnateľne účinná s tou, ktorú vyrobil človek.

Skvelým príkladom tohto tvrdenia môže byť rýmovník. Okrem toho , že ho môžete pestovať za oknom svojho bytu je preslávený kvôli svojim liečivým účinkom . A keď už nič iné, aspoň si na ňom pochutnáte vo forme sirupu či čaju.

Čo všetko rýmovník vie a akým spôsobom ho užívať sa dozviete v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Čo je rýmovník?

Rýmovník (alebo tiež Plectranthus amboinicus) je rastlina z rodu hluchavkovitých , ktorú si na prvý pohľad možno pomýlite s dosť podobnou mätou. Aj keď si u nás získala značnú popularitu, jej korene siahajú až do východnej Afriky.

Pokiaľ sa rýmovník rozhodnete pestovať doma , majte pre neho dostatok voľného priestoru. V prípade, že sa mu darí dorastá až do výšky jedného metra. Toto drobné mínus však vyvažuje obdobie kvetu, počas ktorého vás poteší bielymi a fialovými kvietkami. Keď sa o neho navyše utrite, prípadne ho premnete ľahko medzi prstami, uvoľní skoro až mentolovú arómu , ktorá ľahko prevonia veľkú časť vášho obydlia.

Účinky rýmovníka na zdravie

Ako už sme sa okrajovo zmienili počas nášho menšieho úvodu, rýmovník využijete pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí.

Často sa používa na:

  • Prechladnutie
  • Nádchu
  • Rýchlejšie hojenie rán
  • Liečenie kožných ťažkostí (lupienka, ekzémy…)
  • Lepšie zvládanie artritídy
  • Zníženie horúčky
  • Odvodnenie
  • Liečbu dýchacích ťažkostí
  • Uvoľnenie stresu
  • Upravenie trávenia

Tiež sa používa ako korenie do jedla , alebo si z neho vyrobíte repelent . Ako teda môžete vidieť, jeho účinky rozhodne netreba podceniť.

Čaj z nádchu

Budete potrebovať: Listy nádchu, horúcu vodu

Listy z čerstvého nádchu dajte do hrnčeka, prelejte ich horúcou (nie však vriacou) vodou a nechajte ich pár minút lúhovať. Uvidíte, že okrem lepšej nálady pocítite aj úľavu od problémového dýchania.

Sirup z nádchu

Budete potrebovať: 40 lístkov nádchu, 1 kg cukru, 1 pomaranč, 1 citrón, vodu

Umytý citrón s pomarančom nakrájajte na plátky, dajte ich do hrnca a pridajte k nim nádchovník. Všetko zalejte vodou, priklopte pokrievkou a nechajte aspoň jeden deň v pokoji lúhovať. Druhý deň tekutinu sceďte, priveďte ju do varu, pridajte do nej cukor a zvarte ju na sirup. Ten potom skladujte v čistých pohároch na použitie podľa aktuálnej potreby.

Skúšali ste niekedy rýmovník?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *