Pupienky na jazyku: Ide o niečo vážne?

Aktualizované redakciou 6. 10. 2022

Že sa vám občas urobia pupienky na tvári, v oblasti dekoltu a na chrbte, na to už ste si zvykli. Čo keď sa vám ale zrazu objavia vyrážky na jazyku? Je potrebné sa kvôli nim stresovať, alebo je to normálne? Na všetky dôležité informácie o nich sa zameriame nižšie.

Podľa vzhľadu jazyka môžeme posúdiť náš aktuálny zdravotný stav. Pokiaľ je napríklad celý biely, sme s veľkou pravdepodobnosťou chorí. Čo keď sa vám na ňom ale urobia pupienky? Keďže sa o tomto probléme veľmi nehovorí, je pochopiteľné, že začnete mať obavy, či je s vami všetko v najlepšom poriadku.

Než ale začnete prepadať panike, na všetko dôležité, čo sa ich týka, sa pozrieme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Príznaky vyrážok na jazyku

Pupienky na jazyku

To, že sa vám na jazyku urobili pupienky, si pravdepodobne všimnete dosť skoro. Nezabúdajte ale na to, že nejde o jediný príznak tohto problému.

Stretnúť sa môžete aj s:

 • Bolesťou
 • Opuchom
 • Pocitom nepohodlia
 • Svrbením
 • Brnením

Najčastejšie príčiny

príčiny pupienkov na jazyku

Než sa vám začne vo vašej hlave odohrávať ten najhorší scenár, skúste sa zamyslieť nad tým, či ste náhodou nejedla niečo, čo by mohlo váš jazyk nejako podráždiť. V tomto ohľade hovoríme predovšetkým o veľmi pálivom jedle. Môže ísť aj o príznak potravinovej alergie, o príznak nevhodnej diéty, ktorá je bohatá na sacharidy a kyseliny a podobne.

Na vine tiež môže byť stres a zápal, predchádzajúce poranenia jazyka (napríklad pri nechcenom uhryznutí) alebo predchádzajúce popálenie jazyka.

Ako sa to lieči?

Liečba vyrážok na jazyku väčšinou netrvá veľmi dlho, odhadom to môžu byť cca 2-3 dni, kedy príznaky väčšinou samy odznejú.

Aby sa hojenie urýchlilo, môžete skúsiť:

 • Obmedzenie kyslých potravín
 • Vyplachovanie úst slanou vodou
 • Čistenie zubov po každom jedle
 • Pravidelné používanie ústnej vody
 • Obmedzenie pálivých potravín
 • Pitie dostatočného množstva vody
 • Používanie topického prípravku na jazyk z lekárne

vyrážka na jazyku

Kedy zavítať k lekárovi?

Ak sa pupienky na jazyku nestratia do týždňa od ich prvého výskytu, pravidelne sa vracajú, sú veľmi bolestivé alebo dokonca krvácajú, to všetko sú dobré dôvody na to, aby ste vyhľadali pomoc svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vám odporučí ďalší vhodný postup.

Hoci vás nechceme strašiť, v takom prípade môžu pupienky znamenať nákazu HPV, syfilidou, šarlach a podobne. Tiež môže ísť o príznak rakoviny dutiny ústnej. Z toho dôvodu sa oplatí začať riešiť váš problém čo najskôr. (Nikdy neviete.)

Prevencia vyrážok na jazyku

Dôležitou súčasťou prevencie je v tomto prípade kvalitná ústna hygiena, ktorá sa spája s normálnym stavom chrupu aj v pokročilom veku. Z toho dôvodu vám odporúčame správne čistenie zubov a pravidelné dochádzanie k dentálnej hygieničke. (A zubárovi.)

Ďalej tiež zabudnite na konzumáciu potravín a nápojov, u ktorých existuje veľké riziko podráždenia ďasien. Pokiaľ to aspoň trochu ide, skúste sa zbaviť svojej závislosti na nikotíne, pretože aj fajčenie cigariet vám môže spôsobovať problémy. Obmedzte konzumáciu sladkých jedál a nápojov, ktoré narúšajú zubnú sklovinu a podporujú vznik zubného kazu.

U všetkých dospelých navyše stojí za zváženie očkovania proti HPV, ktoré je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik rakoviny krčka maternice, konečníka a krku. Očkovanie sa odporúča aj mužom.

Mali ste niekedy pupienky na jazyku? Ak áno, podarilo sa vám ich vyliečiť?

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321891 – Všetko o vyrážkach na jazyku (anglicky)

https://www.healthline.com/health/lie-bumps – Pupienky na jazyku (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320275 – Čo vedieť o vyrážkach na jazyku (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *