Porovnanie piatich diét na chudnutie: Ktoré fungujú a ktoré nie?

Aktualizované redakciou 29. 9. 2022

Snažíte sa o stratu hmotnosti, ale nech už urobíte čokoľvek, vaša váha sa nepohne ani o gram smerom dole? V tom prípade chápeme, že uvažujete o dlhodobejšej diéte. Ktorú diétu má ale zmysel skúšať? A na ktorú by ste mali radšej zabudnúť? Na to všetko sa spoločne pozrieme nižšie.

Určite to poznáte. Pozrela ste sa jedného dňa do zrkadla a zistila ste, že sa vám v priebehu času nazhromaždili na tele tukové vankúše. (Čo často súvisí so sedavým zamestnaním a ďalšími zmenami, ktoré plynú z prechodu zo študentského života na ten dospelý.)

Všetky poučky hovoria, že aby telo chudlo, potrebujeme docieliť väčší energetický výdaj, než aký je náš energetický príjem. Než sa ale pustíte do nejakej veľmi reštriktívnej diéty, je dôležité vedieť, že radikálny pokles kalórií nebýva dobrým riešením. A to ako pre vaše výsledky (ktoré ohrozuje jojo efekt), tak aj pre vašu psychickú pohodu a zdravie.

Nižšie sa preto pozrieme na niekoľko diét, a povieme si, ktorá z nich je pre zdravé chudnutie najlepšia.

Ovocná diéta

Ovocná diéta vyzerá pre mnoho žien lákavo. Predovšetkým v letných mesiacoch, kedy aj tak nemáme na nič väčšieho veľa chuť. Nenechajte sa ale chytiť do pasce pekného názvu. Ovocná diéta je veľmi reštriktívna, prakticky vám neumožňuje jesť čokoľvek iné, než je surové ovocie. Hoci ovocie obsahuje vlákninu a vodu, myslite na to, že sa v ňom nachádza aj veľké množstvo prírodného cukru, ktorý nie je zdraviu prospešný. V neposlednom rade, kvôli reštrikciám vám môžu z dlhodobého pohľadu chýbať dôležité živiny, medzi ktoré patria proteíny, vitamín B12 a podobne. Pokiaľ sa teda nechcete zahrávať s podvýživou, osteoporózou a ďalšími problémami, ovocnej diéte sa radšej vyhnite oblúkom.

Kapustová polievka

Porovnanie diét

O tejto diéte sa veľa hovorilo v prvom desaťročí 21. storočia. Aj v dnešnej dobe má ale táto radikálna diéta pomerne veľké množstvo priaznivcov. Zjednodušene, princíp tejto diéty stojí na tom, že jete v obrovskom množstve kapustovú polievku. Táto diéta sa dodržuje 7 dní, za ktoré môžete schudnúť až 4,5 kg. (Nikto vám ale nepovie, či to sú svaly, voda alebo tuk, takže vaše snaženie môže často prísť navnivoč kvôli tomu, že prídete predovšetkým o hmotnosť z prvých dvoch kategórií. Čo je presne to, čo nechcete.)

V priebehu chudnutia s kapustovou polievkou môžete cez deň zjesť až dve jedlá, ktoré nemajú s kapustovou polievkou nič spoločné. Typicky ide napríklad o banán, zemiaky a podobne.

RAW diéta

RAW je anglické pomenovanie surovej stravy. Zaujímavosťou je, že tento smer existuje už cca od roku 1800, najväčšej popularite sa ale teší v modernej dobe. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch sa experti zhodujú na tom, že ide o veľmi nebezpečný typ diéty, ktorý môže z mnohých dôvodov predstavovať pre jej vyznávačov zdravotné riziko.

V priebehu tejto diéty môžete konzumovať surové ovocie, surovú zeleninu, orechy a semienka, surové strukoviny (vopred namočené), orechové mlieka, surové vajcia, tepelne neupravené mliečne výrobky a podobne. (Ahoj salmonelo!)

Stredomorská diéta

Porovnanie diét na chudnutie

Stredomorská diéta je veľmi populárna kvôli tomu, že ju poznáme zo svojich dovoleniek pri mori. V jej priebehu jete napríklad olivový olej, banány, hrušky, mandle, strukoviny, ryby a morské plody, veľa byliniek a podobne. Vo svojej podstate teda budete mať prázdniny aj pri sebe doma.

Aj keď je táto diéta považovaná za zdravú, k radu produktov nemusíte mať dobrý prístup, alebo môžu byť pre našincov príliš drahé. (Napríklad grécke a talianske syry, kvalitný olivový olej, ryby a morské plody…) Zároveň nemôžete tieto potraviny jesť v neobmedzenom množstve, pretože to, že je niečo zdravé, ešte neznamená, že po tom nepriberiete.

Keto diéta

diéty na chudnutie

Najvhodnejšia pre vás bude keto diéta, počas ktorej vyradíte sacharidy a zvýšite príjem kvalitných bielkovín a niektorých druhov zeleniny. Bielkoviny dokážu dobre zasýtiť, takže nebudete mať v priebehu dňa hlad. Tiež chráni aktívnu svalovú hmotu pred nežiaducim úbytkom. (Čo je problém mnohých iných diét, o ktorých sme hovorili vyššie.) V neposlednom rade, telo sacharidy potrebuje, takže sa dostane do takzvanej ketózy, v priebehu ktorej organizmus siaha do vlastného tukového tkaniva, ktorú používa ako palivo. Keď keto diétu ešte podporíte vhodne zvoleným cvičením, čoskoro by ste si mali všimnúť pomerne výrazný rozdiel.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/fruit-diet – Ovocná diéta (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/the-cabbage-soup-diet – Kapustová polievka (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/raw-food-diet – Raw diéta (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/mediterranean-diet-meal-plan – Stredomorská diéta (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-101 – Keto diéta (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *