Päť základných typov manipulácie: Naučte sa ich spoznať včas!

Aktualizované redakciou 20. 10. 2022

Vzťahy s ostatnými ľuďmi nebývajú jednoduché. Každý z nás má nejaké očakávania a túžby, ktoré by chcel, alebo potreboval dosiahnuť. Väčšina z nás na to ide s otvorenou žiadosťou a cez ponuku spolupráce. Niektorí ľudia si ale vezmú to, čo chcú, cez manipuláciu. Ako ju spoznať? A dá sa jej nejako brániť?

S manipulátormi sa môžeme stretnúť prakticky všade. Sú na úradoch, v našom zamestnaní, v škole alebo dokonca v našej rodine. V poslednej dobe sa o manipulácii čoraz častejšie hovorí v súvislosti s domácim násilím , v priebehu ktorého býva mnohokrát prítomná.

Keďže dobre vieme, aké má domáce násilie dopady (nízke sebavedomie, strata kontaktu so svetom, finančná závislosť…), je dôležité vedieť, ako sa môže snaha o manipuláciu prejavovať. Len tak môžete povedať NIE a posunúť sa niekam, kde vám bude lepšie.

Ak ste pripravené, môžeme ísť na to.

Prečo s nami niekto manipuluje?

Možno sa sama seba pýtate, čo má manipulátor z manipulácie ostatných. Odpoveď je celkom jednoduchá. Veľmi vo vzťahu s vami . Cieľom manipulátora je, aby vás tak oslabil, že nad vami získa absolútnu kontrolu . A ani to mu nebude s najväčšou pravdepodobnosťou stačiť. (O ženách, ktoré boli zavraždené domácim tyranom ste už asi niekedy počuli.) Veľmi nad vami môže byť pre manipulátora aj veľmi výhodná, pretože inak by sa musel o danú záležitosť starať sám. A to sa mu nechce.

Na toto si dajte dobrý pozor

Príliš veľa príliš rýchlo

Toto platí hlavne v milostných vzťahoch. Niekoho stretnete a ste tým človekom úplne unesená. Vie sa pekne správať a prakticky neustále vás bombarduje svojim záujmom a nehynúcou láskou. (Treba hneď od druhého dňa.) To musí byť láska!

Problém je v tom, že láska na prvý pohľad sa zamieňa s chtíčom. Navyše, aby sa do vás niekto naozaj zamiloval, mal by vás chcieť najskôr postupne poznávať. Pod ťarchou romantických filmov teda skákame na lep prehnaným manipulátorom, ktorí nás bombardujú svojimi citmi z chladného kalkulu. Veľakrát sa snaží o to, aby ste sa otvorili a oznámili mu svoje slabosti, ktoré by mohol v budúcnosti využiť.

Prekrúcanie faktov

Manipulátori radi zamlčujú pravdu, klamú alebo kozmeticky upravujú skutočnosť. Preto by vás nemalo prekvapiť, že majú veľkú obľubu v prekrúcaní faktov. Tiež radi preháňajú a sami seba stavajú do veľmi zraniteľnej pozície. (Som chudáčik, pretože na mne kričala, že som niečo neurobil, aj keď pre ňu stále niečo robím.)

Znižovanie vašej inteligencie

Si žena, takže tomu nemôžeš rozumieť. Si v tom nová, takže neočakávam, že vieš, ako to tu chodí. Je v tom na teba príliš veľa čísiel, takže ti to poviem pomaly.

Je potrebné k týmto vetám vôbec niečo hovoriť? O čokoľvek sa pokúsite, manipulátor bude vždy ten múdrejší. Nabudúce radšej mlčte! (V žiadnom prípade.)

Ospravedlňovanie kontroly

Váš miláčik sa vás snaží neustále kontrolovať? Alebo dokonca nainštaloval do vášho mobilu zariadenie, ktoré vás má za úlohu tajne špehovať? Ospravedlňuje to tým, že vás toľko miluje, alebo tým, že sa obhajuje svojou úzkosťou a nutnosťou vedieť, čo práve robíte? Zbystrite. Ide o snahu vo vás vyvolať vinu a sympatizovať so správaním, ktoré nie je normálne.

Vždy je to o nich

Máte zlý deň a chcete sa porozprávať o tom, čo sa stalo? Manipulátor si skoro vždy nájde spôsob, ako hovor stočiť naň. Máte hroznú matku? Tá jeho bola horšia. Máte problémy so súrodencom? On nikdy žiadneho nemal a vždy sa cítil TAK sám.

Ako sa brániť?

V prvom rade prestaňte manipulátora ospravedlňovať a pozrite sa jasnými očami na to, čo robí. Ak s ním musíte zostať v kontakte, vytýčte si zdravé hranice a upozornite na to, čo sa stane, keď budú prekročené . Pokiaľ sa tak stane, trvajte na následkoch, ktoré bude toto správanie mať. Pokiaľ to neurobíte, dostanete sa do horšej pozície, pretože manipulátor bude vedieť, že mu vždy všetko odpustíte.

Tiež sa nesnažte nad manipulátorom vyhrať . Je to zbytočná strata vášho času a energie. Pokiaľ je to možné, zo vzťahu s manipulátorom čo najrýchlejšie odíďte.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/mental-health/emotional-manipulation – 15 typov manipulácie (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *