Aktualizované redakciou 28. 11. 2024
Zápal močového mechúra po sexe poznáte rovnako dobre, ako svoje topánky? Máte pocit, že podiel viny na ňom môže mať váš partner? Prípadne už šalete z toho, že sa infekcia stále vracia a už odmietate ďalšie antibiotiká v rade? V tom prípade si nutne potrebujete prečítať dnešný článok!
Zápaly močových ciest sú bohužiaľ každodennou realitou mnohých žien. A to nielen z dôvodu zlej hygieny, ale aj kvôli hormonálnym zmenám a partnerskému sexu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou našich dospelých životov.
K problémom tiež stačia dve čiarky na teste, aby sa neskôr objavil zápal močového mechúra v tehotenstve, ktorý sa navyše nedá, kvôli dopadom na plod, liečiť bežným spôsobom. V priebehu celého tehotenstva navyše ženská imunita pracuje úplne inak, než normálne, takže nie je vôbec neobvyklé, že sa až do pôrodu budete s týmto javom stretávať pokojne aj niekoľkokrát po sebe.
Vzhľadom na to, že infekcia močových ciest vyčerpáva našu psychiku aj telesné rezervy, pozrieme sa na najčastejšie príznaky zápalov močových ciest u žien, čo ich bežne spôsobuje, a či je možné si s nimi poradiť aj bez antibiotík.
Ak ste pripravené, tak môžeme ísť na to.
Príznaky zápalu močových ciest: Čomu venovať pozornosť?
Ako sa pozná zápal močového mechúra? Úplne jednoducho. Väčšinou naň totiž poukazuje hneď niekoľko nepríjemných prejavov, ktoré sa tradične objavujú vo chvíli, keď sa ideme vymočiť.
Patria k nim napríklad:
- Silné nutkanie na močenie, ktoré nie a nie odznieť.
- Pálenie, rezanie a bolesť pri močení.
- Časté močenie, počas ktorého sa z tela vylúči iba malé množstvo tekutiny.
- Zakalený moč.
- Ružovkastý, červenkastý alebo tmavší moč ako obvykle.
- Zapáchajúci moč.
- Bolesť a tlak v podbrušku.
Príčiny infekcie močových ciest – môže za to sex?
Áno, špeciálne u žien je jedným z rizikových faktorov sexuálny styk. Všetky ženy sú kvôli svojej anatómii ohrozené infekciou močového mechúra. U žien sa močová trubica nachádza v blízkosti konečníka. A otvor močovej trubice je blízko močového mechúra. To uľahčuje baktériám v okolí konečníka preniknúť do močovej trubice a cestovať do močového mechúra.
A vzhľadom na to, že pri sexe sa toho v našej intímnej oblasti obvykle veľa deje, a vzhľadom na to, že nie všetci partneri pri erotických hrátkach stopercentne dodržiavajú perfektnú čistotu, počas spoločných radovánok sa môžu baktérie, ku ktorým patrí napríklad E.coli, ľahšie dostať do močového traktu.
Medzi ďalšie rizikové faktory patrí aj používanie niektorých druhov antikoncepcie. Používanie diafragmy pre antikoncepciu môže zvýšiť riziko infekcie močových ciest. Riziko môže zvýšiť aj používanie spermicídnych prípravkov.
Na vine je ďalej aj tehotenstvo. Počas tehotenstva – najmä v šiestom až 24. týždni – sa vaša močová cesta mení, pretože vaša maternica rastie. tiež potláča váš imunitný systém, ktorý je prirodzenou obranou vášho tela proti chorobám. infekcie, vrátane infekcie močových ciest.
A aby ste si nemysleli, že menopauza je v otázke infekcií močových ciest nejakou výnimkou, tiež vás musíme sklamať, pretože aj táto nálož hormonálnych zmien neprispieva k dobrému stavu močových ciest. Po menopauze spôsobuje pokles cirkulujúcich estrogénov zmeny v močových cestách. Tieto zmeny môžu zvyšovať riziko infekcie močových ciest.
Ďalej potom tieto problémy spôsobuje:
- Nedostatočná intímna hygiena.
- Oslabená imunita.
- Nosenie nepriedušnej spodnej bielizne.
- Zavedenie cievky.
- Močový kameň, alebo iná blokáda v močových cestách.
Je zápal močových ciest nákazlivý?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Aktívna infekcia prenosná byť nemusí, ale má to svoje veľké ALE. A to konkrétne v tom, že mikroorganizmy, ktoré tento zápal spôsobujú, môžu priľnúť na kľučkách a na ďalších miestach. Akonáhle potom dôjde k ich kontaktu s intímnymi partiami, môže to spôsobiť problém.
Zápal močového mechúra potom síce nie je pohlavne prenosná choroba, ale vzhľadom k vyššie uvedenému mechanizmu vzniku infekcie ho môže práve sex veľmi ľahko spôsobiť. A to ešte v kombinácii s neumytými rukami a podobne.
Aké sú komplikácie?
Medzi tie naozaj nepríjemné patria opakované zápaly močového mechúra, na ktoré vám môže lekár opakovane predpisovať antibiotiká.
Lenže, aj keď je užívanie antibiotík v mnohých prípadoch opodstatnené, majú negatívny vplyv na imunitný systém a na trávenie. A to vôbec nehovoríme o tom, že počas užívania antibiotík a po skončení by sa mala používať ešte aspoň jedna antikoncepčná metóda proti neplánovanému otehotneniu. Užívanie antibiotík totiž môže znížiť účinnosť hormonálnej antikoncepcie. (Tak nech sa neskôr nedivíte.)
Tiež môže dôjsť k:
- Poškodenie obličiek kvôli neliečeným infekciám.
- Predčasnému pôrodu dieťaťa s nízkou pôrodnou váhou (ak infekcia prebieha v tehotenstve).
- Život ohrozujúce sepsu.
Toto urobí lekár
Keď pôjdete s podozrením na zápal močových ciest k lekárovi, ten obvykle vykoná sériu niekoľkých testov. Jedným z nich býva rozbor vzorky moču, na základe ktorého sa dá infekcia spoznať pomerne dosť ľahko.
Pokiaľ je to nutné, analýz vzorky moču sa dá urobiť aj niekoľko. Okrem klasického testovacieho papierika sa moč posiela napríklad aj na kultiváciu a podobne. Na základe toho potom môže lekár zistiť, s akým typom infekcie má tú česť, a na základe toho vyberie najlepší spôsob liečby.
Domáce prostriedky na zápal močového mechúra
Existujú aj dostupné domáce prostriedky prírodnej medicíny na podporu močových ciest, ktoré poznali napríklad aj naše mamičky a babičky. Treba ale dodať, že pokiaľ ani po niekoľkých dňoch nezaberajú, a pokiaľ sú príznaky infekcie čím ďalej závažnejšie, je vhodné aj po vyskúšaní domácej liečby vyhľadať pomoc lekára.
Tekutiny
Voda pomáha vyplavovať škodlivé baktérie z tela a môže pomôcť telu bojovať s infekciou. Nezabudnite denne vypiť aspoň osem pohárov vody a zaraďte do jedálnička potraviny s vysokým obsahom vody, ako je melón, polievka, pomaranče a hlávkový šalát.
Keď potrebujete močiť, choďte
Odporúča sa tiež močiť, keď cítite potrebu močiť, alebo vyprázdňovať močový mechúr každých pár hodín. To pomáha pri vyplavovaní škodlivín z močového systému.
Probiotiká
Probiotiká podporujú zdravé baktérie v tráviacom systéme. Štúdie preukázali, že tieto živiny môžu zabrániť vzniku škodlivých baktérií v močových cestách tým, že upravujú pH moču tak, aby sa z neho stalo nežiaduce prostredie.
Správne sa utierajte
Pri používaní toalety je najlepším spôsobom, ako zabrániť šíreniu ešte viac škodlivých baktérií z konečníka do močovej trubice, utieranie toaletným papierom spredu dozadu, nie naopak. To môže byť užitočné, keď sa snažíte odstrániť existujúce miernu infekciu.
Teplo
Či už ide o teplé ponožky, sveter, ktorý zakryje chrbát, o huňatú deku, nahrievací vankúšik alebo o kombináciu všetkého vymenovaného, snažte sa telo počas zápalu udržiavať v pokoji av teple.
Sprchovanie
Počas aktívnej infekcie môže byť vhodnejšie sprchovanie namiesto dlhých kúpeľov. Na druhú stranu potom ale môžete vyskúšať aj uvoľňujúci sedací kúpeľ v lavóre. Dostupné sú najrôznejšie bylinné kúpele, ktoré vám môžu po pár minútach uľaviť od nepríjemných príznakov.
Bylinky na močové cesty
V neposlednom rade existuje hotová plejáda voľnopredajných doplnkov stravy na zápaly močových ciest a na podporu ich normálnej funkcie.
V ich zložení určite hľadajte:
- zlatobyľ,
- brusnice,
- D-manózu,
- kapucínka väčšia,
- žihľavu dvojdomú,
- prasličku.
Takýto doplnok stravy je možné užívať aj v momente, keď cítite prvé nepohodlie pri močení. Doplnok v tehotenstve užívajte len po porade s lekárom.
Zdroj
https://www.verywellhealth.com/uti-treatment-at-home-7968150 – 8 domácich tipov na zápaly močových ciest (anglicky) https://www.webmd.com/women/your-guide-urinary-tract- infections – Sprievodca zápaly močových ciest (anglicky) https://www.healthline.com/health/uti-after-sex – Ako nemať zápal močových ciest po sexe (anglicky) https://www.health.harvard.edu/bladder-and-bowel/when-urinary- tract-infections-keep-coming-back – Opakujúce sa infekcie močových ciest (anglicky) https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/uti-during-pregnancy – Zápal močových ciest v tehotenstve (anglicky)