Menopauza a strata chuti do sexu: Ako vrátiť späť libido?

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

Ženský prechod je obávaným obdobím, pretože v jeho priebehu dochádza k širokému spektru zmien. Keďže sa môže dostaviť nechuť k sexu, vaginálna suchosť a mnoho ďalších problémov, nižšie sa pozrieme na to, či by vám s tým mohli pomôcť bylinky na menopauzu.

Občasný pokles libida nemusí v živote ženy nič znamenať, špeciálne vo chvíli, keď nemá dostatok času sama na seba, nemá dostatočnú oporu v partnerovi, alebo práve prechádza nejakým náročnejším životným obdobím.

Lenže, ak už máte na krku štyridsiatku (alebo dokonca päťdesiatku), môžete dospieť k záveru, že najväčším problémom je klimaktérium a sex. Pokles ženských hormónov môže totiž dosť zásadne zamávať ako s vašim sebavedomím, tak s vašou chuťou sa milovať. Sexuálne vzrušenie navyše môže narúšať aj vaginálnu suchosť a mnoho ďalších telesných a psychických zmien.

Ako problémy s orgazmom a nechuť k sexu dostať pod kontrolu? Na to sa spoločne zameriame nižšie.

Ako menopauza ovplyvňuje ženskú sexualitu?

Vzhľadom na to, že počas menopauzy dochádza k rapídnemu poklesu ženského pohlavného hormónu estrogénu, dá sa očakávať, že sa to negatívne prejaví na vašej chuti sa pravidelne milovať. Keď už navyše budete v kalibri, musíte počítať s radom komplikácií, ktoré ste do tej doby najskôr vôbec nepoznali.

Medzi časté problémy patria:

  • Neschopnosť sa vzrušiť
  • Menšia citlivosť na skôr vzrušujúce dotyky
  • Vaginálna suchosť

Okrem iného, ženy môžu trápiť aj problémy s únikom moču, problémy so spánkom, depresie, návaly tepla a ďalšie prejavy prechodu, ktoré im na sebavedomie práve dvakrát nepridávajú.

Niektoré ženy uvádzajú, že klimaktérium je pre nich oslobodenie, pretože si konečne môžu dopriať sex bez starosti z nežiaduceho otehotnenia. Je ale otázkou, či sa dá tento prístup aplikovať plošne.

Ako znova naštartovať libido?

Bylinky na menopauzu

Vzhľadom na to, že ide o náročné životné obdobie, ktoré kladie zvýšené nároky ako na vašu telesnú, tak na psychickú stránku, vyskúšajte dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy pre zrelé ženy v menopauze.

Tieto doplnky stravy obvykle obsahujú komplex niekoľkých bylín a ďalších živín, ktoré môžu zmierňovať problémy s nespavosťou, návalmi tepla a podobne. Mnohé z nich dokonca obsahujú látky, ktoré priaznivo podporujú ženské libido. Mali by ste sa teda cítiť vo väčšej pohode, mali by ste mať viac energie a tiež by ste mali mať väčšiu chuť na milovanie s partnerom.

Lubrikant

Pokiaľ vám pri styku robí problémy bolesť a vaginálnu suchosť, prizvite si do spálne kvalitný lubrikačný gél na vodnej báze, ktorý zaistí, že všetko pôjde hladko. Vôbec sa za jeho používanie nemusíte hanbiť. Tiež na jeho množstvo nešetrite. Vzhľadom na to, že lubrikačné gély stoja pár korún, sú dostupné pre každého.

Cvičenie

Hovorí sa, že ľudia, ktorí sa venujú nejakej fyzickej aktivite, majú väčšiu chuť na sex. Vzhľadom na to, že cvičenie môže pozitívne ovplyvniť aj vašu náladu a sebahodnotenie (ktoré môže utrpieť tým, že máte zrazu väčšie sklony k priberaniu), oplatí sa nájsť nejaký typ pohybu, ktorý vás bude baviť a pomôže vám získať starú iskru.

Komunikácia

V neposlednom rade nesmiete ignorovať svojho dlhodobého partnera. Mráčiky sa môžu objaviť aj v najkvalitnejšom partnerstve, dôležité však je, ako sa ich rozhodnete riešiť. Pokiaľ sa zatvrdíte, pravdepodobne nebudete mať na styk s partnerom ani trochu chuť. Keď ale zvolíte cestu, ktorá vás znova priblíži k sebe, môžete očakávať úspech.

Skúsiť môžete napríklad:

  • Pravidelné rande pri sviečkach
  • Dotyky nesexuálneho charakteru
  • Maznanie
  • Dlhé rozprávanie sa

Ako teda vidíte, dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy pre zrelé ženy môžete doplniť aj pár ďalšími trikmi, vďaka čomu by sa mali vaše problémy určite čoskoro vyriešiť.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/menopause-herbs – 10 byliniek na menopauzu (anglicky)

https://www.webmd.com/menopause/guide/sex-menopause – Menopauza a sex (anglicky)

https://www.healthline.com/health/menopause/menopause-libido – Menopauza a libido (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *