Hormóny šťastia – prinášajú šťastie, pomáhajú s depresiou alebo znižujú bolesť – ako ich získať?

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

Každý z nás sa chce cítiť šťastný. Možno to je ten dôvod, prečo je toľko ľudí závislých od pocitu zamilovanosti. Prípadne na alkohole, na čokoláde alebo dokonca na drogách. Naozaj je šťastie muška zlatá, alebo sa k nemu dá nejako dopracovať?

Nebudeme si nič nahovárať do vrecka. Všetky chceme byť krásne, mladé, zdravé, bohaté a hlavne šťastné. Čo však nie je často jednoduché dosiahnuť. Môžete zažívať nadmerný stres z práce , alebo zo zoznamovania sa s novými náprotivkami. (Zvlášť, keď na rande neustále narážate na úplne nevhodné typy mužov.)

Zabrať nám dávajú aj deti, vážne choroby, strata práce a celá plejáda ďalších vecí, ktoré sú síce bežnou súčasťou života, ale nikto z nás ich nechce nikdy zažiť. Nie je teda divu, že sme neustále sklesnuté a zle naladené .

Akým spôsobom hormóny šťastia fungujú, ako spoznáme, že ich máme málo a čím sa dá ich hladina zvýšiť vám objasníme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Hormóny šťastia

Keď hovoríme o hormónoch šťastia, väčšina ľudí si okamžite vybaví endorfín . Bola by ale chyba si myslieť, že existuje iba on a potom už žiadny ďalší. Do rovnakej kategórie patrí napríklad dopamín , serotonín a oxytocín . Aký je ale medzi nimi rozdiel?

Tak napríklad dopamín je hormón, ktorý máme spojený s uspokojivými vnemami. Tiež má ale vplyv na učenie, alebo na pamäť a motorický systém. Serotonín je dôležitý kvôli regulácii nálady. Je ale nevyhnutný aj pre spánok, alebo kvôli chuti do jedla a trávenia.

Oxytocínu sa hovorí hormón lásky . U žien sa vyplavuje počas pôrodu a dojčenia. Produkuje sa ale aj počas styku s partnerom, maznania alebo bozkávania. Prepožičiava nám schopnosť lepšieho porozumenia a nadväzovania citového puta. A čo tie endorfíny? Tie obvykle závisia na nejakej aktivite, ktorá telu spôsobuje stres. Nie nadarmo sa vyplavuje počas cvičenia , alebo pri sexe.

Ako získať hormón šťastia?

Hormóny šťastia je telo schopné vyprodukovať samo, takže nie je nutné ich brať z chemických prípravkov, ktoré predpisuje lekár. (Keď, tak sa k tomu pristupuje len v osobitných a odôvodnených prípadoch.) Vzhľadom na to, že vznik mnohých z nich býva spájaný s nejakou konkrétnou aktivitou, stačí sa len zamerať na činnosti, ktoré majú priamy vplyv na produkciu hormónov šťastia.

Medzi tieto činnosti patria:

  • Smiech
  • Cvičenie
  • Počúvanie, alebo vlastná produkcia muziky
  • Meditácia
  • Maznanie s domácim zvieraťom
  • Romantický večer s partnerom (nemusí dôjsť priamo k styku, k produkcii správnych hormónov dochádza aj počas vzájomného dotýkania sa)
  • Kvalitný nočný spánok
  • Masáž

Tiež sa vie, že na vznik hormónov šťastia môže mať pozitívny vplyv aj niektorý druh nápojov a jedál. Všeobecne sa odporúča zelený čaj , tmavá čokoláda , pálivé jedlo , mandle alebo jogurt .

Ako sa prejavuje chýbajúci hormón šťastia

To, že vám chýba hormón šťastia spoznáte vcelku jednoducho. Napríklad kvôli tomu, že ste náchylnejší na depresie. S nedostatkom tohto hormónu sa spája aj fibromyalgia, alebo bolesť hlavy.

Pozor si dajte aj v prípade, že spozorujete:

  • Náladovosť
  • Problém so spánkom
  • Úzkosti
  • Impulzívne správanie
  • Nevysvetliteľné bolesti (s tým ale bežte pre istotu k lekárovi)
  • Závislosť na niečom (na jedle, na alkohole…)

V prípade, že nemáte kvôli súčasnej situácii prístup k masážam a nemáte hudobný nástroj alebo partnera, skúste sa pozrieť na nejaký pekný seriál, alebo film. Tiež si môžete zapáliť aromatickú sviečku, alebo si užiť tanec na hlasno pustenú hudbu. Z dlhodobého hľadiska by vás tiež mohla naplniť dobrovoľnícka činnosť.

Ako bojujete proti nedostatku hormónov šťastia vy?

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320839 – Endorfíny: Čo to je a ako zvýšiť ich hladinu? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/happy-hormone – Hormóny šťastia (anglicky)

https://www.healthline.com/health/endorphins – Endorfíny: Funkcie, hladiny a ako ich získať viac (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *