Háčkovanie pre začiatočníkov: čo by ste o ňom mali vedieť?

Aktualizované redakciou 6. 7. 2022

Ak ste aspoň občas navštívili svoju starú tetu alebo babičku, pravdepodobne mala na stole háčkovaný obrus. Môžete však háčkovať aj darčeky pre novorodencov, detaily na oblečení alebo vankúše. Hoci sa háčkovanie zdá mnohým zastarané, ženy sa k nemu v súčasnosti vracajú. Rozmýšľate o tom, že si ho založíte? Potom vám v našom dnešnom článku povieme všetko dôležité.

V dávnych časoch, keď nebola televízia ani internet, sa ženy museli zamestnať samy. Vyšívali, plietli alebo čítali knihy. Tie zručnejšie sa venovali aj háčkovaniu, čo viedlo k opakujúcim sa vzorom na prikrývkach, šatách a vankúšoch.

Ak ste mali v škole dielne pre dievčatá, mimo varenia ste si s najväčšou pravdepodobnosťou vyskúšali prácu s malým háčikom. (Výsledok bol zvyčajne taký, že sme boli vďační za jednu obyčajnú reťaz, ale nič sa z nej nedalo urobiť. Alebo aspoň nie bez ďalších vedomostí a praxe.)

Háčkovanie pre začiatočníkov

Väčšina z nás túto skúsenosť vypustila z hlavy, pretože pre háčkovanie nemáme v živote využitie. Ale v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa naše záujmy opäť zúžili, takže sa venujeme veciam, na ktoré by sme si za normálnych okolností nenašli čas.

Ale ako začať?

Čo je to háčkovanie?

Háčkovanie je pojem, ktorý označuje spôsob výroby látok. Nepotrebujete na to krosná, len špeciálny háčik, ktorým môžete ťahať a pliesť jednotlivé očká. O histórii tejto disciplíny nie je veľa spoľahlivých informácií. Niektorí ľudia sa domnievajú, že háčkovanie sa začalo používať v Číne a Tibete. Zdokumentované informácie o háčkovaní však pochádzajú z pomerne nedávnej doby. storočia.

S čím sa pracuje pri háčkovaní?

V prvom rade musíte mať po ruke háčkovaciu priadzu. Od ostatných priadzí sa líši tým, že sa vyrába zo skarnu. (Niť má viac vlákien.) Má tiež viac zákrutov ako niektoré iné priadze. Často až o 30 %.

Ďalej musíte mať vo svojom zariadení háčik. Rovnako ako pletacie ihlice, aj háčiky na háčkovanie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. S tými najmenšími budete mať veľa práce, ale získate za to podrobnejšie vzory.

Ako to robíte?

Háčkovanie pre začiatočníkov

Mať doma háčik a dostatok priadze je absolútne nevyhnutné. Ale čo máte potom robiť? Najskôr skontrolujte štítok na priadzi a uistite sa, že váš háčik má správnu veľkosť pre priadzu, s ktorou pracujete. (Zvyčajne to odporúča výrobca.) Háčik môžete držať ľubovoľným spôsobom, ale odporúča sa držať ho ako špachtľu alebo ceruzku.

Absolútnym základom práce je háčkovanie retiazky, ktoré je technicky najjednoduchšie. Zvolenou priadzou urobte okolo háčika posuvnú slučku. Voľný koniec visí smerom nadol. Koniec slučky držte palcom a prostredníkom. Ukazovákom druhej ruky veďte priadzu smerom dozadu a dopredu okolo háčika. Priadzu pretiahnite pôvodnou slučkou. Tento postup zopakujte, aby ste získali prvú háčkovanú retiazku.

Háčkovanie pre začiatočníkov

Ďalej sa v poradí učia:

  • Pevný steh (ktorý spája niekoľko radov dohromady)
  • Krátky stĺpec (ideálny pre hustý vzor)
  • Dlhá pošta (pre svetre a šály)

Po zvládnutí týchto úskalí môžete svoj príspevok obkolesiť reťazou. Krátky stĺpik tak získa čistejší a estetickejší vzhľad, ktorý mu dodá vzhľad šnúrky. Skúsenejšie majiteľky háčikov môžu háčkovať aj v kruhových radoch a vytvoriť tak elegantné rozety. Háčkovaný štvorec je trochu zložitejší a je vhodný na výrobu prehozov, prikrývok a obrusov.

Štýly háčkovania

Ak ste už veľmi zruční, môžete vyskúšať rôzne druhy háčkovania, ktoré sú (často) špecifické pre jednu konkrétnu geografickú oblasť.

Môžete sa napríklad zamerať na:

  • Bosniansky steh
  • Tuniský steh
  • Írsky steh
  • Pikotový steh
  • Hviezdicový steh

Než sa však dostanete do tejto fázy, počítajte s tým, že to bude trvať dlho a bude sa to zdokonaľovať. Bez počiatočnej reťaze, ktorá je na praktické účely málo užitočná, toho veľa nezmôžete.

Háčkujete, alebo je to činnosť, ktorá podľa vás patrí minulosti?

Zdroje informácií


https://cs.wikipedia.org/wiki/Háčkování
– Háčkovanie (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *