Estrogén: 7 dôvodov, prečo je dôležitý pre hormonálnu rovnováhu

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý zohráva v organizme veľmi dôležitú úlohu. Akonáhle dôjde k jeho poklesu v menopauze, má to na ženskú pohodu a zdravie široké spektrum negatívnych vplyvov. Pokiaľ o ňom chcete vedieť čo najviac informácií, potom ste tu správne.

Estrogén je skupina steroidov, ktorých názov je odvodený od estrálneho cyklu. (Ktorý slúži na zabezpečenie reprodukcie.) Estrogén sa prirodzene nachádza tak v tele žien, ako aj v tele mužov, rozdiel je ale v tom, že muži ho majú oveľa menej. Tiež sa pridáva do hormonálnej antikoncepcie a do prípravkov na klimaktérium a menopauzu, kedy dochádza k jeho prirodzenému úbytku.

Keďže je ľudské telo naprogramované tak, že je citlivé aj na tú najmenšiu zmenu v hormonálnej činnosti, je pochopiteľné, že menopauza predstavuje pre ženy zvýšenú záťaž, s ktorou sa musí vedieť efektívne vyrovnať.

Estrogén účinky a hormonálna rovnováha

Najvyššia hladina estrogénu je u žien, ktoré sú v reprodukčnom veku. Predovšetkým kvôli tomu, že estrogén ovplyvňuje rast sliznice maternice, ktorá je dôležitá pre úspešné uhniezdenie oplodneného vajíčka, ktoré je vplyvom estrogénu stimulované k dozrievaniu. Estrogén je tiež dôležitý pre udržanie normálneho stavu kostnej hmoty, pre udržanie normálneho stavu ciev a kože, pre normálny metabolizmus a pre lubrikáciu pohlavných orgánov. Dosť možno ste o tom nevedeli, ale estrogén má vplyv aj na vlasy , preto sa vám môže v období menopauzy postupne zhoršiť ich kvalita. Estrogén je teda jeden z najdôležitejších ženských hormónov a jeho dominancia by nemala byť spochybňovaná.

V priebehu života ženy nie je hladina estrogénu stále rovnaká. Na jeho hladinu má vplyv puberta, menopauza a klimaktérium, obezita a nadváha, cukrovka, vysoký krvný tlak, vyšší vek a mnoho ďalších faktorov, ktoré nemusia vyložene súvisieť so zdravým životným štýlom. (Menovať môžeme napríklad syndróm polycystických ovárií a podobne.)

Prírodný estrogén a zdroje v potravinách

Estrogén dokážu doplniť tablety, jeho množstvo môžete podporiť aj tým, že siahnete po vhodných potravinách a bylinkách. Po týchto prostriedkoch najčastejšie siahajú ženy v období menopauzy, ktoré sa snažia prostredníctvom nich zvýšiť svoj životný komfort.

Veľa obľúbený je napríklad ďatelina lúčna, ploštičník hroznatý, ľan siaty, ženšen pravý, smldinec chlpatý, drmek obyčajný, angelika čínska, jahody a mnoho ďalších. Tieto bylinky najčastejšie nájdete v doplnkoch stravy pre ženy v menopauze, ktoré dokážu podporovať normálnu hladinu estrogénu, zmiernenie návalov tepla a potenia, normálny stav energie, normálny nočný spánok, lepšiu náladu a mnoho ďalších prejavov prechodu, ktoré vám môžu brať radosť zo života.

Čo sa týka potravín, zrelé ženy by mali častejšie siahať po:

  • Ľanovom semienku
  • Sója
  • Cesnaku
  • Sezamových semienkach
  • Brokolicu
  • Ružičkový kel

Zatiaľ čo niektoré potraviny sa tradične spájajú s podporou estrogénu v tele (čo platí napríklad o sóje, v ktorej sú fytoestrogény), ďalšie potraviny z vyššie uvedeného zoznamu môžu ponúknuť redukciu negatívnych príznakov, ktoré sa spájajú s jeho nedostatkom. (Môžu obmedzovať riziko vzniku rakoviny prsníka a podobne.)

Ako zvýšiť estrogén

Okrem potravín a byliniek vám môže so zvýšením estrogénu pomôcť aj zdravší životný štýl, v ktorom by malo byť dostatočné množstvo vitamínov. Veľmi dôležité sú napríklad vitamíny skupiny B, ktoré majú dôležitú úlohu pri aktivácii estrogénu v tele. Ďalej by ste nemali ignorovať ani príjem vitamínu D, ktorý má dôležitú úlohu pri syntéze estrogénu v organizme.

Tiež vám prospeje:

  • Zdravší jedálniček
  • Pohybová aktivita
  • Dostatok spánku
  • Redukcia stresu

Aj keď možno v prvom momente nebudete mať na podobné veci ani pomyslenie, vyskúšajte aj sex, ktorý vám môže pomôcť zlepšiť náladu. V prípade, že vás trápi vaginálna suchosť, nejde o nič, s čím by si nedokázal poradiť lubrikačný gél.

A čo ďalej?

Keďže prekonanie hormonálnej nerovnováhy, ktorá sa spája s koncom reprodukčne aktívneho obdobia, nemusí byť jednoduché, ponúkame vám porovnanie doplnkov stravy na menopauzu , ktoré môžete v priebehu svojej cesty za úspechom vyskúšať.

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177 – Všetko o estrogéne (anglicky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/how-to-increase-estrogén – 12 tipov, ako zvýšiť estrogén (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-estrogén#2 – 8 potravín na estrogén (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *