Doplnok bielkovín pri chudnutí

Aktualizované redakciou 6. 10. 2022

Chudnutie vyžaduje, aby cvičenec znížil kalorický príjem, čo môže predstavovať určité problémy pri zaistení správneho množstva jednotlivých makroživín v strave. Preto prichádzajú na pomoc proteínové doplnky. Aký typ živiny zvoliť a ako funguje? Oplatí sa to?

Čo je proteínový doplnok?

Proteínový doplnok stravy je produkt založený na jedinej živine, bielkovine,
čo sú bielkoviny. Účelom doplnku je doplniť vašu každodennú stravu a pomôcť vám tak udržať plánované výživové ciele. Je zdrojom cenných aminokyselín, ktoré majú v našom tele množstvo funkcií:

  • budovanie tkanív
  • regenerácia poškodení spôsobených tréningom
  • podpora enzymatických procesov
  • zlepšenie zloženia tela
  • pomáhajú udržiavať stav vlasov a pokožky

Výrobky tohto typu sú bez pridaných sacharidov a cukrov a bez pridaných tukov, čo účinne zvyšuje ich využitie pri redukčnej diéte. Okrem toho môžu slúžiť ako núdzový spôsob zahnania hladu,
alebo chuť na niečo sladké vďaka ich vynikajúcej chuti.

Môžu bielkoviny pomôcť pri chudnutí?

Proteínové doplnky môžu rozhodne podporiť obdobie redukcie tuku. To všetko je spôsobené účinkom bielkovín na rýchlosť metabolizmu. Telo potrebuje veľké množstvo energie, aby zvládlo trávenie bielkovín. Okrem toho bielkoviny ovplyvňujú úroveň termogenézy v našom tele, a to napomáha chudnutiu a zbavovaniu sa nežiaduceho tuku.

Ďalším dôležitým aspektom je udržanie správne fungujúcej inzulínovej rovnováhy a potlačenie hladu, čo sa účinne prejavuje v nedostatku chuti na desiatu.
Môže smelo konkurovať bežnému jedlu. Obsiahnuté bielkoviny v doplnkoch sa vyznačujú vysokou biologickou hodnotou, ktorá je okrem iného vyššia ako u hydinového mäsa. To znamená, že nie sú druhoradou potravinou, ale plnohodnotnou súčasťou každodenného jedálnička. Okrem toho sa po tréningu, vzhľadom na vynaložené úsilie uprednostní používanie bielkovín,
vďaka svojej rýchlej stráviteľnosti a pomôcť pri regenerácii organizmu.

Aký typ zvoliť?

Trh s doplnkami stravy nám ponúka množstvo bielkovinových výrobkov, ktoré sa líšia bielkovinovými frakciami a niektorými funkčnými prísadami. Základom základných proteínov je srvátkový proteínový koncentrát , známy ako WPC. Pokročilejšie formy tejto frakcie sú WPI a WPH a môžu byť užitočné pre ženy s intoleranciou laktózy alebo zažívacími problémami. Pokiaľ trpíte bolesťami brucha, napríklad po konzumácii mlieka, môže byť enzým laktáza užitočným doplnkom stravy.

Pre návštevníkov posilňovne, ktorí sú zároveň vegetariánmi alebo vegánmi, sa odporúčajú doplnky stravy na báze rastlinných bielkovín, ako je sója, hrach, ryža alebo konope. Poskytujú tiež množstvo aminokyselín, ktoré úspešne podporujú obdobie chudnutia a umožňujú vám tešiť sa z dosiahnutých výsledkov.

Ako dávkovať?

Proteínové doplnky sa používajú v závislosti od nedostatkov v strave. 1-2 porcie denne sa zdajú byť dobrým riešením ako náhrada jedla alebo obohatenie jedla. To všetko vďaka vynikajúcim chutiam súčasných výrobkov, ktoré môžu slúžiť ako príloha k ovociu v podobe dezertu alebo rôzneho vhodného pečiva. Proteín je možné užívať kedykoľvek počas dňa a jediným obmedzením, pokiaľ ide o formu jeho konzumácie, je vaša predstavivosť. Koktaily, brownies, muffiny, omelety a zmrzlina sú len niektoré z možností. 20 g na dávku je optimálne množstvo na vyvolanie biologických účinkov spojených so stimuláciou anabolizmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *