Domáca maska na čierne bodky – návod na prípravu

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

Naše tváre, ale aj pokožka celého tela, sú pokryté nespočetným množstvom pórov, ktoré jej umožňujú vylučovať škodliviny a dýchať. Niekedy sa ale môžu upchať a vytvoriť pupienok, alebo čierne bodky. Keďže s nimi často bojujeme na tvári, na ktorej sú celkom vidieť, ponúkneme vám niekoľko spôsobov, ako sa ich čo najskôr zbaviť.

Z reklám v televízii, na internete aj v novinách na nás každú chvíľu vyskakujú ženy, ktoré majú úplne dokonalú pleť. Problém je, že veľa vecí, ktoré vidíme, nie sú realita. Nie je teda vylúčené, že modelka, ktorá sa vám snaží predať krém má v skutočnosti čierne bodky, ktoré dokázal počas chvíle vymazať všemocný Photoshop .

To isté platí aj o dokonalých fotkách na sociálnych sieťach. Dnes už nie je pre nikoho problém zohnať si programy na úpravu fotiek , ktoré dokážu dokonale vyhladiť a vyčistiť pleť, zväčšiť oči, zúžiť nos alebo prifúknuť prsia, pozadie a pery.

Čo sa ale budeme rozprávať. Sme vizuálne tvory a chceli by sme, aby sa podobná dokonalosť odrážala aj v našom kozmetickom zrkadle. Ak nechcete trpieť rozporom medzi tým, čo ukazujete online a aké ste v skutočnosti, začnite na odstránení čiernych bodiek pracovať. Možno to nebude vždy ľahké, ale výsledok vás o to viac poteší.

Ako čierne bodky vznikajú a ako sa proti nim dá bojovať?

Čo sú to čierne bodky

Čierne bodky sú upchaté folikuly, ktoré sú veľmi miernou formou oveľa nepríjemnejšieho akné . Najčastejšie si ich všímame na tvári nás samotných aj ostatných, ale našli by sme ich aj na chrbte, hrudi, krku či ramenách.

Rozdiel medzi nimi a klasickými pupienkami spočíva v tom, že pupienky bývajú začervenané a majú bielu, zelenú či žltú čiapočku, ktorá je spôsobená infekciou. (Ktorá nie je pri čiernych bodkách prítomná.)

Prečo vznikajú?

Čierne bodky na koži vznikajú z mnohých rôznych príčin, z ktorých máloktorá je naozaj závažná.

Môže za nich predovšetkým:

  • Nadmerná produkcia kožného mazu
  • Zápal
  • Podráždenie
  • Zmena hormónov (menštruácia, hormonálna antikoncepcia, dospievanie…)
  • Užívanie niektorých liekov (lítium, kortikosteroidy…)

Niektorí ľudia veria dokonca aj tomu, že na čierne bodky a akné má vplyv to, čo jeme a pijeme. V súčasnej dobe ale neexistujú štúdie, ktorým by sa podarilo túto spojitosť nejako potvrdiť.

Ako vyrobiť masku proti čiernym bodkám

V posledných niekoľkých rokoch je veľmi populárna zlupovacia maska na čierne bodky , ale faktom je, že nemusí vyhovovať všetkým. Zvlášť, ak máte veľmi uzavreté póry. (V takom prípade budete schopné vytiahnuť len menšie množstvo nečistôt.) Existujú teda nejaké alternatívy?

Maska z mlieka a medu

Zmiešajte ¼ hrnčeka mlieka s 2 lyžicami medu. Do tejto tekutiny namočte vatový tampónik a rozprestrite si ju po tvári. Nechajte pôsobiť po dobu 10-15 minút a potom si umyte tvár stredne teplou vodou. Opakujte zhruba dvakrát týždenne.

Maska z bielka a citrónovej šťavy

V miske zmiešajte jeden vaječný bielok s jednou polievkovou lyžicou citrónovej šťavy. Opäť do tejto tekutiny namočte vatový tampón a naneste ju na tvár. Nechajte pôsobiť po dobu 10-15 minút, následne taktiež tvár opláchnite vodou. Tentoraz však studenú. Tento postup sa odporúča raz do týždňa.

Maska z jedlej sódy a medu

Zmiešajte 2 lyžice jedlej sódy s 2 lyžicami medu. K ruke si tentokrát vezmite silikónovú kefku na tvár. Akonáhle je základ hotový, dajte ho na kefku a vmasírujte ho do tváre. Následne ho nechajte pôsobiť MAXIMÁLNE po dobu 15 minút. Potom masku umyte studenou vodou. Neodporúča sa tento postup aplikovať viac ako raz týždenne. (Jedlá sóda totiž môže kožu pri neopatrnom používaní poškodiť.)

Aké sú vaše triky, vďaka ktorým nemajú čierne bodky šancu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/blackheads – Čierne bodky: Príčiny, príznaky a liečba (anglicky)

https://www.cookist.com/10-best-diy-blackhead-removal-face-masks/ – 10 najlepších DIY masiek na čierne bodky (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *