Črevný mikróbiom: Čo to je, na čo slúži, ako ho obnoviť?

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

Od mladosti nás všetci učia, že patogény a mikroorganizmy sú zlé a mali by sme sa im vyhýbať. Pravda je ale tradične niekde na pol cesty. Zvlášť, ak sa začneme baviť o našej črevnej mikroflóre. Čo to tá mikrobiota ale vlastne je? A dá sa nejako podporiť?

Všetky vieme, že ak je náš organizmus slabý, je náchylnejší na to, aby dovnútra prepustil baktérie , vírusy a ďalšie patogénne látky , ktoré môžu vyvolať chorobu, alebo iné dlhodobé problémy. Preto sa snažíme sa im čo najviac vyhýbať. (Napríklad v reklamách na čistiace a pracie prostriedky je najviac preferovaná hygienická čistota.)

Ako sa ale hovorí, všetkého veľmi škodí. Ak to s naším strachom z mikroorganizmov začneme preháňať, môžeme si nevedomky zlikvidovať zdravé vnútorné prostredie , ktoré na prítomnosti hodných baktérií a mikróbov stojí. Čo následne vedie k tomu, že sme zrazu viac chorých.

Máte pocit, že vám to nedáva veľmi zmysel? V tom prípade vám osvetlíme, ako to s tými hodnými baktériami v našom tele je.

Čo je črevný mikrobióm?

Črevný mikrobióm, alebo črevná mikrobiota/mikroflóra, je označenie pre všetky mikroorganizmy (dobré aj zlé), ktoré žijú v našom zažívacom ústrojenstve . Podľa toho, ktoré z nich prevažujú telo správne trávia a vstrebáva do seba vitamíny a ďalšie živiny, ktoré obsahuje strava, ktorú sme v predchádzajúcich hodinách zjedli. Keď sa naopak k slovu dostanú zlé mikroorganizmy, môže to viesť k nadmernému vstrebávaniu tukov a cukrov ak horšiemu vstrebávaniu dôležitých živín .

Premnožené zlé baktérie spoznáme aj podľa slabšieho imunitného systému , alebo podľa zažívacích problémov .

Čo všetko mikrobióm ovplyvňuje?

Zdravý mikrobióm môže mať veľký podiel na našej nálade . Čím ďalej tým viac sa hovorí o tom, že dokáže ovplyvňovať nervový systém, ktorý vysiela signály do mozgu, ktoré sa potom transformujú na dobrú, alebo naopak na zlú a depresívnu náladu. (Funguje to aj naopak. Ak sme v strese, mozog môže dať črevám signál, že sa majú vyprázdniť. Tento jav nazývame syndróm dráždivého čreva .) Ako už bolo povedané v jednom z predchádzajúcich odsekov, zloženie mikrobioty má vplyv aj na stav imunitného systému.

Keby vás zaujímalo, čo všetko správnemu zloženiu črevnej mikroflóry škodí, vymenovali by sme:

  • Málo pestrý jedálniček
  • Nedostatok probiotík a prebiotík
  • Nadbytok alkoholu
  • Užívanie antibiotík (tá síce vie zabiť zlé baktérie, ale tiež nevie rozpoznať tie dobré, ktoré likvidujú spolu s nimi)
  • Nedostatok pohybu
  • Fajčenie
  • Nedostatok spánku
  • Stres

Asi žiadnu z nás neprekvapí, že najviac prospešné sú pre naše telá v tomto ohľade potraviny a nápoje, ktoré žiadna z nás práve dvakrát nemusí. No povedzte, kedy naposledy ste si pochutnali na poriadnej porcii kyslej kapusty , alebo kimči ? Veľkým favoritom sú aj kyslé mliečne výrobky, ktorým jasne dominuje kefír .

Myslime ale na to, že len probiotiká nám k ničomu nebudú, pokiaľ im nedáme prebiotiká , ktoré sú ich potravou, ktorá im umožňuje prežívať a rásť.

Ako obnoviť črevný mikrobióm?

Pokiaľ sa stresujete z toho, že podľa predchádzajúceho zoznamu bodov nerobíte skoro nič správne, poriadne sa nadýchnite a vezmite rozum do hrsti. (Nezabudnite, stres črevnej mikroflóre škodí.) Keď urobíte niekoľko cielených zmien, čoskoro by sa malo vaše zažívanie viditeľne zlepšiť.

V prvom rade sa zamerajte na skladbu svojho jedálnička , v ktorom by malo byť čerstvé ovocie so zeleninou. (Skvelé sú napríklad smoothies, alebo zeleninové a ovocné šaláty.) Dobré sú aj strukoviny, celozrnné a kyslé výrobky a proteíny. V ideálnom prípade sa vyhýbajte pridaným sladidlám, soli a nadbytočnému tuku, ktorý sa často schováva vo fast foode, alebo v polotovaroch.

V prípade, že pre seba chcete urobiť ešte niečo navyše, vyskúšajte dlhodobé užívanie doplnkov stravy s obsahom probiotík a prebiotík , vďaka čomu nebudete myslieť dennodenne na to, či ste telu dodali v správnej miere oboje.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/gut-microbiome-and-health – Prečo je črevná mikrobiota dôležitá pre zdravie (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/8-things-that-harm-gut-bacteria – 8 vecí, ktoré poškodzujú črevnú mikroflóru (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/improve-gut-bacteria – 10 tipov, ako podporiť črevnú mikroflóru (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *