Biele fľaky na nechtoch – viete, čo znamenajú?

Aktualizované redakciou 5. 1. 2023

S nechtami sú neustále nejaké problémy. Jednej žene sa nechty nadmerne lámu . Ďalší bojuje s tým, že jej veľmi dlho rastú a potom sa na okraji zatrhnúť. Veľkým tabu je aj pleseň na nechtoch pri nohách. Čo keď sa vám na nich ale urobia divne biele fľaky? A čo sa s tým dá urobiť?

Nechty, koža a vlasy sú veľmi náchylné na to, že im telo odoberie živiny. Nerobí to ale iba tak. Zatiaľ čo s horšou kvalitou týchto troch častí tela sa väčšinou nejako zmierime, srdce alebo zažívacie ústrojenstvo by nedostatok dôležitých látok skôr nezvládlo.

Preto by sme mali dbať čo najviac na to, aby sme mali dostatočne pestrý jedálniček . Jedným zo spôsobov, ako to možno docieliť je to, že si na raňajky urobíme ovocné, alebo zeleninové smoothie , ktoré je doslova napchaté všetkým, čo robí nášmu organizmu dobre. (Niektoré celebrity dokonca pijú špeciálna omladzujúca a zoštíhľujúca zelená smoothies .) Úplnou samozrejmosťou by mala byť aj správne prevedená manikúra a absencia nosenia umelých nechtov , ktoré tie naše prírodné veľmi zaťažujú a občas tiež ničia.

Stále ale nevieme, čo znamenajú biele fľaky na nechtoch a ako sa ich dá zbaviť. Takže vás nebudeme dlhšie napínať a pustíme sa do toho.

Čo sú to biele fľaky na nechtoch

Za normálnych okolností je necht dokonale zjednotený a do určitej miery priehľadný. Keď sa však na nechtoch začnú robiť biele fľaky, znamená to, že s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte stavom zvaným leukonychia . Aj keď to znie celkom podozrivo, v skutočnosti nejde o život ohrozujúci stav . (Niektorí ľudia majú tieto biele fliačky na nechtoch dokonca po dlhší úsek svojho života.) Z nášho uhla pohľadu je teda vhodné tejto záležitosti venovať pozornosť. Na druhú stranu ale nie je nutné kvôli nej prepadať zmätku, alebo panike.

Najčastejšie príčiny vzniku

Teraz sa mrkneme na to, čo všetko môže mať výskyt bielych fľakov na nechtoch na svedomí. Ako samy iste uznáte, nejde o nič, s čím by si trocha cielenej starostlivosti a prevencie nevedela poradiť.

Medzi hlavné vinníkov patria:

  • Úraz nechtového lôžka
  • Alergická reakcia
  • Infekcia plesňového pôvodu
  • Nedostatok minerálov

Ak ste biele fľaky na nechtoch doposiaľ nezaznamenali, ale zrazu sa objavili aj napriek tomu, že ste neprekonali žiadny úraz, skúste zistiť, či nedošlo k alergickej reakcii na nový ošetrujúci, alebo skrášľujúci prípravok na nechty. Môže ísť o lak, odlakovač alebo napríklad o spevňovač. Čo sa týka nedostatku minerálov, biele fľaky na nechtoch sa spájajú s nedostatkom zinku a vápnika .

Ak ste ale starší, alebo máte oslabenú imunitu, nemožno vylúčiť, že za vznikom tohto stavu môže byť zápal pľúc, ochorenie srdca, zlyhanie obličiek alebo psoriáza.

Ako ich odstrániť

Pokiaľ sú biele fľaky na nechtoch spôsobené plesňou, nezaobíde sa to bez súčinnosti lekára, ktorý vám poradí vhodné prípravky, ktoré vám ich pomôžu odstrániť. (Bežne sa predávajú špeciálne krémy na plesne .) Tiež vám poradia, aby ste dodržiavali zvýšenú úroveň hygieny a nevystavovali ste svoje nechty nadmernému pôsobeniu vlhkosti.

V prípade, že za týmto javom stojí alergická reakcia, urobíte najlepšie, pokiaľ necháte svoje nechty trochu vydýchnuť. Čo zahŕňa aj jasnú stopku umelým nechtom . A to aj napriek tomu, že vedia nedokonalosti našich prírodných ľahko skryť. Tiež dbajte na doplnenie vitamínov a minerálnych látok z potravín a doplnkov stravy a dávajte dobrý pozor na to, aby ste si nespôsobili svojou neopatrnosťou úraz.

Medzi ďalšie užitočné tipy, ako stav svojich nechtov zlepšiť, patria:

  • Strihanie nechtov do kratšej dĺžky
  • Používanie olejčekov a krémov, ktoré predídu vysušovaniu nechtov a nechtových lôžok

Mali ste niekedy leukonychiu? Pokiaľ áno, za ako dlho sa vám podarilo tohto estetického problému zbaviť?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/white-spots-on-nails – Prečo mám na nechtoch biele fľaky? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317493 – Biele fľaky na nechtoch: Príčiny, prevencia a liečba (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *