Ako sa zbaviť prokrastinácie? 5 tipov, ktoré s ňou veľmi rýchlo zatočia

Aktualizované redakciou 2. 2. 2023

Prokrastinácia je chorobné odkladanie úloh na neskoršiu dobu. Aj keď to vedie k predstave, že si budeme užívať, v skutočnosti sme permanentne v strese a ničíme si život. Dá sa jej nejako zbaviť?

Iste ste sa s tým už niekedy v živote stretla. Máte za sebou podarený víkend av pondelok ráno ležíte v posteli a do ničoho sa vám nechce. A tak sa pohrávate s myšlienkou, že zavoláte do práce a požiadate o voľno. (Ak sa rovno nehodíte maród.) A deň strávite presne podľa svojich najtajnejších predstáv.

Na raňajky si urobíte smoothie , zacvičíte si jogu , dáte si sprchu a zvyšok popoludní strávite pri filme, či pri knižke . Kiež by to tak mohlo byť stále! A prečo by nie? Veď práca a vybavovanie pochôdzok predsa nikam neutečie. Urobíte to napríklad zajtra po vyzdvihnutí zásielky z internetového obchodu, alebo potom, čo napíšete e-mail, v ktorom požiadate o povýšenie.

Problém je v tom, že aj keď si všetko maľujeme v najjasnejších farbách, veľa vecí sa nikdy nestane. Maximálne sa na nás začne hrnúť práca, ktorú nemáme čas spracovať. Takže si povolíme ďalšie voľno , pretože sme v strese a všetko je tak príšerne únavné!

Vyššie popísaný príbeh nemusí mať priamu súvislosť s vašim životom. Ide ale o jednu z mnohých ukážok prokrastinácie, ktorá vás môže pripraviť o blízkych, o prácu, ale aj o vašu strechu nad hlavou!

Čo je to prokrastinácia?

Prokrastinácia je stav, počas ktorého proti sebe staviame to, čo nás baví a čo by sme chceli robiť a to, čo by sme robiť mali a do čoho sa nám ani trochu nechce . V podstate je to teda dlhodobé preferovanie našich vlastných záujmov pred vecami, ktoré nám síce nespôsobujú ľúbe pocity, ale sú dôležité pre život .

Nejde ale o obyčajnú lenivosť, ku ktorej je občas náchylný každý z nás. Ide o dlhodobé nastavenie, ktoré môže plynúť z úzkostí , z nedostatku sebadisciplíny , alebo z neschopnosti sa rozhodnúť pre jednu z niekoľkých možností.

Negatívnym vplyvom prokrastinácie potom môže byť:

  • Neplatenie účtov, daní a faktúr (bývanie, energia, internet, banka…)
  • Neschopnosť vypracovať včas pracovné zadanie (čo môže viesť k vyhadzovaniu alebo k zníženiu platu)
  • Narušenie medziľudských vzťahov (sľúbite, že prídete, ale zostanete doma atď.)

Nie je asi nutné dodávať, že zhoršujúce sa medziľudské vzťahy a problémy s inštitúciami a prácou môžu viesť k depresiám a ďalším nežiaducim spoločenským javom.

5 tipov, ako skoncovať s prokrastináciou

Urobte z veľkých úloh malé

Jedným z prvých krokov k úspechu je to, že si veľké úlohy rozdelíte na menšie, ktoré je možné oveľa ľahšie zvládnuť. Pokiaľ viete, že musíte vybaviť nejaké dôležité pochôdzky, naplánujte si to tak, že keď už budete vymieňať občiansky preukaz, rovno pri tom stihnete nákup cestovného kupónu a nákup potravín. Poprípade čokoľvek ďalšie, čo máte na svojom zozname. Okrem toho, že budete mať časť úloh za sebou si nebudete musieť robiť extra čas v iné dni v týždni.

Majte plán

Niekedy sa to zíde tak, že neviete, kam máte skôr skočiť. Čo výrazne znižuje vašu schopnosť rozhojdať sa k akcii. Takže si sadnite, vezmite si do ruky papier a začnite si robiť harmonogram toho, akým spôsobom budete postupovať v práci. To, čo vám zaberie veľa času a zároveň je to dôležité, urobte ako prvé. Následne sa môžete venovať veciam, ktoré až tak nehoria. A upratovanie bytu, alebo domu si nechajte až napokon. Nejde o nič, čo by nemohlo počkať.

Odstrihnite sa od toho, čo vás ruší

Napíšete správu kamarátke a ona si potom s vami chce písať celý deň. Alebo vám príde upozornenie na sociálnych sieťach, či newsletter o špeciálnej ponuke na vašom obľúbenom obchode. Takže sa namiesto práce venujete niečomu, čo vás akurát oberá o drahocenný čas. Ak má byť práca hotová, vypnite si na čas upozornenie, alebo niekam upracte telefón. (Treba za obrazovku notebooku, kde na neho nebudete vidieť.) Vďaka tomu sa budete lepšie sústrediť na to, na čo máte.

Nehľadajte zámienky, prečo niečo nejde

Je teraz správna konštelácia hviezd na to ísť do banky a požiadať o splátkový kalendár? Je naozaj dobrý nápad hľadať si práve teraz novú prácu? A skutočne už nie je možné spraviť vzťah s partnerom, ktorý je na vás zlý a bije vás? Čím skôr prestanete uvažovať nad tým, či nie je lepšie počkať na nejaký vhodnejší moment, tým ľahšie sa vám bude žiť.

Majte motiváciu

Povieme to tak, ako to je. Čím skôr urobíte to, do čoho sa vám nechce, tým rýchlejšie budete mať danú vec z krku. A tým viac času budete mať na to, čo vás baví. Čo je z nášho pohľadu veľmi silný impulz na to, aby ste sa pokúsili o zmenu.

Bojujete s prokrastináciou, alebo je vám tento termín cudzí?

Zdroje informácií

https://www.lifehack.org/articles/featured/11-practical-ways-to-stop-procrastination.html – 11 tipov, ktoré vám pomôžu prestať prokrastinovať (anglicky)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *